Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Najpopualarniejsze aranżacje okien

Asymetryczne, upinane, z żabotami i lambrekinami czy może tradycyjnie proste i gładkie? Jakie aranżacje okienne są obecnie najpopularniejsze? Jakie firanki i zasłony wiesza się w oknach w latach 20.tych XXI wieku?

W każdej dziedzinie życia, co jakiś czas zmieniają się mody i trendy. W odzieży mamy nowe wzory każdego sezonu. W zakresie wystroju wnętrz częstotliwość zmian nie jest aż tak duża, ale co kilka lat widać wyraźną zmianę trendu. Czy moda na dekoracje okienne również zmienia się tak często?

Choć faktycznie każdego sezonu pojawiają się nowe propozycje tkanin na firany i zasłony oraz powstają nowe wzory upięć, to Polacy w kwestii dekoracji okien pozostają tradycjonalistami. Większość z nas preferuje firanki i zasłony, przedkładając je nad rolety czy żaluzje. A wybierając formę dekoracji, nadal stawiamy na tradycyjną biel i nieprzemijający żakard. Jakie wzory firan i zasłon najczęściej spotkamy w naszych oknach?

Woalowe firany + gładkie zasłony

Do najczęściej wybieranych aranżacji należy zdecydowanie połączenie woalowej, zwiewnej firanki z gładkimi, jednokolorowymi zasłonami. Jest to aranżacja bardzo bezpieczna i wyważona, która pasuje w zasadzie do każdego typu wnętrza, pod warunkiem, że kolor zasłony dobierzemy do dominującej tonacji kolorystycznej bibelotów bądź mebli. W pomieszczeniach, w których chcemy uzyskać nieco bardziej przytulną atmosferę, wystarczy gładkie zasłony przewiązać opaską lub szarfą, by nadać aranżacji okna nieco romantyzmu.

Taki komplet jest uniwersalny, ponad czasowy, a jeśli zasłony wykonane będą z nie gniotącego się materiału, to również dość łatwy w utrzymaniu (z małym minusem konieczności prasowania woalowej firanki, którą jednak można zastąpić nieco cięższą markizetą).

Żakard – zawsze i wszędzie

Po okresie PRL nieco się na żakard obraziliśmy. Kojarzył się nam z siermiężnym PRLem, a żakardowe wzory z przaśnością i szybkim żółceniem związanym z wszechobecnym dymem tytoniowym. Po kilku latach zachwytu nad woalem spora część kobiet z rozrzewnieniem zaczęła jednak wspominać czasy, kiedy firankę po prostu wrzucało się do pralki, a następnie rozwieszało lekko wilgotną na karniszu. Bez uciążliwego prasowania czy zwracania uwagi na temperaturę wody.

W tym samym czasie producenci tkanin zaczęli odkrywać żakard na nowo. Pojawiły się delikatniejsze wzory, miękkie tkaniny – żakardowy sposób tkania zaczęto wykorzystywać na niciach poliestrowych wyższej jakości, dzięki czemu firany zaczęły lepiej się układać. Ponownie zakochano się w żakardzie, który tak naprawdę – jako technika tkania – mimo iż istnieje ponad 200 lat, nie ma sobie równych, pozwalając na uzyskanie praktycznie każdego wzoru.

Zasłony dwukolorowe

Dwustronna tkanina lub poziomy pas szerokości 20-30 cm na górze firanki tworzący złudzenie lambrekinu – to dwa najpopularniejsze obecnie rozwiązania w zakresie zasłon, stosowane w salonach i sypialniach polskich domów. Dlaczego dwukolorowe zasłony zyskały taką popularność? Przede wszystkim ze względu na to, że są eleganckie, ponadczasowe i bardzo ułatwiają dobranie do nich dodatków i pozostałych tekstyliów. O ile do gładkich jednokolorowych zasłon trzeba dobierać dodatki w idealnie tym samym odcieniu, o tyle przy dwukolorowych zasłonach można pokusić się o kilka tonów różnicy, a całość i tak będzie wyglądała elegancko.

Coraz większym uznaniem cieszą się aranżacje okienne, w których z tkaniny, z której wykonano zasłony, szyje się również inne tekstylia – poszewki na poduszki czy obrus a niekiedy nawet abażury do lamp. Taki komplet najłatwiej po prostu uszyć z kupowanej na metry tkaniny zasłonowej.

Markizety i siateczki – firanki, które oddychają

Choć wybór tkanin na firany jest ogromny, od lat największą popularnością cieszy się poza woalem markizeta i wszelkie tkaniny o rzadkim splocie. Powód jest dość prosty – mimo obecnego trendu na duże tafle okienne w nowym budownictwie, większość z nas nadal mieszka w blokach z dość małymi oknami, które dodatkowo przysłonięte są kolejnymi blokami czy kamienicami. W efekcie światła słonecznego do mieszkania wpada niewiele i firanka nie powinna go nadmiernie blokować.

Modną alternatywą są firany makarony, które luźno wisząc, przepuszczają nie tylko sporo światła, ale również pozwalają na swobodny dostęp do okna.

Firany panelowe – nowoczesność i wygoda

Od kilku już lat popularność na polskim rynku zdobywają firanki panelowe. Rozpięte na całej szerokości, pozbawione zakładek czy marszczeń wyglądają niezwykle elegancko i stylowo. Mogą przesłaniać całe okno bądź jako krótka firana kończyć się kilka lub kilkanaście centymetrów przed parapetem.

Firany panelowe stosuje się w salonie, kuchni, sypialni, a nawet w dziecięcym pokoju. Bywa, że stanowią swojego rodzaju parawan oddzielający dwie przestrzenie w mieszkaniu. Niektóre firany panelowe składają się z kilku części, a ich żakardowy lub malowany wzór tworzy całość obrazu. Są bardzo wygodne w użyciu – żakard można wyprać w pralce, a mokrej firany nie trzeba prasować. Większość firan panelowych posiada ołowiane obciążniki, by ładnie się układały, firana prostuje się więc pod własnym ciężarem.

Wszystkie wymienione wzory firanek i zasłon znajdziesz w wygodnym sklepie online https://firaneo.pl

Czy do kolekcji najpopularniejszych aranżacji okien dołączą niebawem kolejne wzory firan lub zasłon? Jak na razie – mimo tego, iż na rynku pojawiają się gotowe, finezyjne firany a część osób decyduje się na szycie autorskich projektów, wydaje się, że tradycyjne rozwiązania nadal będą w modzie.


google_news