Porady i inspiracje

Narty ski-tour – jak wybrać najlepsze narty?

Podczas dokonywania wyboru nart, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę specyfikę tego sportu. Narty ski-tour, umożliwiają łatwe wchodzenie pod górę, ponieważ wykonane są one ze specjalnego materiału, który z jednej strony uniemożliwia zjazd w dół, a z drugiej zapewnia poślizg w górę. Osoba, która pragnie uprawiać ten sport musi zaopatrzyć się w buty skitourowe, wiązania skitourowe i kijki. Odpowiednie narty ski-tour powinny być idealnie dopasowane, zarówno do umiejętności danej osoby, jej doświadczenia, jak i wymiarów ciała. Należy również brać pod uwagę wagę nart, ich długość i co najważniejsze szerokość. Jeżeli chodzi o wagę, to narty ski-tour, powinny być lekkie. Ma to ogromne znaczenie z uwagi na fakt pokonywania na nich dużych odległości pod górę. Oczywistym jest, że w takiej sytuacji lepiej unikać nadprogramowych kilogramów. Warto jednak zaznaczyć, że wbrew pozorom, lekkie narty nie będą odpowiednie dla osób początkujących, które nie do końca jeszcze panują nad używanym przez nie sprzętem. Osoby takie mogą wybrać modele, których waga waha się od 1100 do 1400 gramów. Wybór takich nart, powinien być w pełni satysfakcjonujący na początek przygody z tym sportem. Z kolei zaawansowani zawodnicy lub osoby, które planują pokonywanie naprawdę dużych odległości, spokojnie mogą zdecydować się na bardzo lekkie narty ski-tour. Jeżeli chodzi o długość nart, to dobiera się je oczywiście do wzrostu danej osoby, jak i indywidulanych wymagań.  

Jak dobrać szerokość nart ski-tour? 

Wybór odpowiednich nart ski-tour pod względem ich szerokości, powinien zależeć przede wszystkim od tego, jaką jazdę preferuje dana osoba i na co jest ona nastawiona. Amatorzy tego sportu, powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nich ważniejsze – czy będzie to sama czynność wychodzenia pod górę, czy może zjazd na nartach. Generalnie modele nart, różnią się w zależności od tego, po jakich trasach jeździ narciarz. Kluczową kwestią jest  szerokość nart pod butem. Węższe i krótsze modele, sprawdzają się dużo lepiej podczas dłuższych podejść. W przypadku długich tras, warto również wybrać lekkie narty. Sprzęt i akcesoria do uprawiania sportów zimowych pomogą profesjonalnie dobrać specjaliści ze snowsport.pl

Skitouring  – piękny i wymagający sport

Należy również podkreślić, że skitouring jest sportem, który wymaga wiele poświęcenia i przygotowań. Osoba, która decyduje się na podjęcie tej formy aktywności, w pierwszej kolejności powinna dobrze zastanowić się nad tym, czy posiada odpowiednie do tego predyspozycje. Najważniejsze jest właściwe przygotowanie pod względem fizycznym. Dużo wcześniej, przed nadchodzącym sezonem zimowym, warto popracować nad swoją kondycją. W sporcie tym jest ona absolutnie niezbędna, z uwagi na duży wysiłek fizyczny, towarzyszący podchodzeniu pod górę. Oczywiście, właściwie dobrane narty ski-tour, potrafią naprawdę ułatwić tę czynność i pomóc osobie uprawiającej ten sport. Jednak zawsze należy pamiętać, że właściwe przygotowanie fizyczne jest niezbędne. Najważniejszą kwestią pozostaje wzmocnienie nóg, brzucha i pleców, z uwagi na fakt, że głównie te partie ciała pracują podczas podchodzenia. Warto podkreślić, że zjazd w butach, specjalnie przeznaczony do skitouringu, męczy nogi dużo bardziej niż zjazd w klasycznych butach narciarskich. Wszystkie te czynniki sprawiają, że właściwe przygotowanie fizyczne jest koniecznością, bez której lepiej nie decydować się na podjęcie tego typu aktywności. Jednocześnie osoba, pragnąca uprawiać skitouring, powinna posiadać wiedzę w zakresie turystyki górskiej i takie umiejętności, jak orientacja w terenie, czy znajomość meteorologii. Dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, bardzo polecaną opcją, będzie skorzystanie z rad profesjonalistów. Istnieje wiele firm, zajmujących się organizacją szkoleń, przygotowujących do uprawiania tego sportu w sposób bezpieczny i prawidłowy. 

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments