Wydarzenia Cieszyn

Naukowe miasteczko w Cieszynie

Na rynku w Cieszynie rozgościło się dzisiaj naukowe miasteczko “Planeta Energii”. Jego atrakcje będą dostępne także jutro.

Wizyta nad Olzą naukowego miasteczka to zasługa uczniów klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 8 Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, którzy pod kierunkiem Marty Koplejewskiej i Moniki Lenartowicz zwyciężyli w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym Grupy Energa zatytułowanym “Planeta Energii”. – W ramach „Planety Energii” przeprowadziłyśmy z uczniami szereg zajęć lekcyjnych i warsztatowych na temat działania i wykorzystania prądu elektrycznego, kładąc szczególny nacisk na doświadczenia i eksperymentowanie. Aby uatrakcyjnić zajęcia wykorzystałyśmy różne pomoce dydaktyczne, np. maszynę elektrostatyczną, magnesy i przewodniki. Nasze dzieci uczyły się przez zabawę: wykonały układanki, zbudowały obwód elektryczny, stworzyły też baterię z owoców. W realizacji zadań istotne było też oddziaływanie na zmysły, tak aby uczniowie mogli głębiej odbierać wrażenia. Dlatego dzieci eksperymentowały ze światłem, przestrzenią, słuchem, a nawet dotykiem – na własnym ciele sprawdziły oddziaływanie ładunków elektrycznych – mówi Marta Koplejewska.

Nagrodą za triumf w edukacyjnym konkursie jest wizyta na cieszyńskim rynku mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dzisiaj i jutro w godzinach od 9.00 do 14.00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych, a od 15.00 do 18.00 będzie ono otwarte dla wszystkich chętnych. –  W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty, wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata – informują przedstawiciele Grupy Energa.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments