Wydarzenia Bielsko-Biała

Nękali go przez cały rok szkolny. Przypalanie, kopanie, plucie, wykręcanie rąk, malowanie szminką…

Obraz Pete Linforth z Pixabay

Istne męki przez cały rok szkolny przechodził nastolatek w bielskiej szkole branżowej. Trzech oprawców wspinało się na wyżyny okrucieństwa, by jego życie zamienić w koszmar. Wszyscy staną przed sądem. Tymczasem mają zakaz kontaktowania się ze swoją ofiarą.

Wczoraj bielska komenda wydała komunikat dotyczący trzech mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat. 7 lutego zatrzymano ich na polecenie Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała Południe. Są podejrzani o uporczywe nękanie nieletniego ucznia jednej ze szkół branżowych na terenie Bielska-Białej.

– Sprawcami przestępstwa byli pełnoletni uczniowie tej samej klasy. Tych skandalicznych zachowań uczniowie mieli dopuścić się w okresie od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Okres ten obejmuje zatem cały rok szkolny. Podejrzani mieli dopuścić się wobec poszkodowanego m.in. popychania, szturchania, kopania, plucia, przypalania włosów, wykręcania rąk, zabierania przedmiotów należących do niego, wlewania wody do butów, malowania szminką twarzy. Jak widać, katalog haniebnych czynów jest szeroki i budzi oburzenie – przybliża Sławomir Kocur, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Prokurator zdecydował, by oddać podejrzanych mężczyzn pod dozór policji oraz zakazać zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym.

– Odpowiedzialność za przestępstwa związane z potocznie mówiąc „hejtem” znajdują swoje uregulowanie w Kodeksie karnym. Ustawodawca wprost mówi, że kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – wyjaśnia rzecznik. – Istotne jest, by dodać, że ściganie przestępstwa wyżej wymienionego następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Hejt – przypominają policjanci – zwykle przyjmuje formę agresywnych, złośliwych komentarzy, obraźliwych memów, grafik, czy filmów, a także opinii wyrażanych w sposób wulgarny. To zjawisko wpływa na nasze życie, a szczególnie na życie młodych ludzi. To nie tylko jednorazowe obrażanie czy stosowanie wyzwisk, ale także coś, co może pozostawić trwałe piętno na psychice i zdrowiu psychicznym. Hejt prowadzi do urazów emocjonalnych, zaburzeń snu, depresji, a nawet myśli samobójczych. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży, ale dotyka także osoby dorosłe. Bez względu na to na jakiej płaszczyźnie spotkamy się z zachowaniami, które wypełniają znamiona zachowań hejterskich, należy o tym mówić i zgłaszać takie postępowanie.

– Nie zastanawiajmy się i podejmujmy kroki które będą przeciwdziałać zachowaniom hejterskim oraz ich ewentualnym skutkom – apelują policjanci.

google_news
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek z BB
Marek z BB
3 miesięcy temu

A gdzie byli barany sługusy czarka tak nic nie widzieli po katolicku oni patrzą kasy nie młodzieży żeby im coś wlać do głowy.

Last edited 3 miesięcy temu by Marek z BB
Leszy
Leszy
3 miesięcy temu

Hejt? Wystarczy nie mieć fuckbooka, Instagram i całej tej reszty mózgotrzepów. Wtedy hejterzy mogą cie cmoknąć w d…. A z resztą kiedyś Hejt rozwiązywał się za winklem czasem z takich rozwiązań byli kumple na całe życie

Jano
Jano
3 miesięcy temu

Skutecznym środkiem na zlikwidowanie chuligaństwa w szkołach będzie obniżenie do 16 lat obowiązkowej nauki. Dla młodzieży od 16 do 18 lat która nie chce się uczyć – OHP.

art 84 KON-STY-TU-CJI
art 84 KON-STY-TU-CJI
3 miesięcy temu

Nie ma czegoś takiego jak “hejt”! JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE WOLNOŚĆ SŁOWA!!!

o czym mowa
o czym mowa
3 miesięcy temu

Kiedy opracowano konstytucję w Polsce a kiedy pojawiło się pojęcie hejt szczególnie odnoszące się do rozwoju cyfryzacji?

Zbigniew
Zbigniew
3 miesięcy temu

Powinno się upubliczniać dane osobowe oprawców ! Włącznie ze zdjęciem !!! Dozór !! wsadzi. Do celi z kryminalistami !! Dowiedzą się co to przemoc !!!

zdobycz cywilizacyjna
zdobycz cywilizacyjna
3 miesięcy temu
Reply to  Zbigniew

ale jest wszechwładne RODO.

Taka prawda.
Taka prawda.
3 miesięcy temu

Może ktoś wpadnie na pomysł i porozwiesza w szkole zdjęcia tych trzech pajaców po to by każdy mógł sobie obejrzeć te błazeńskie istoty ,

wpadłeś sam
wpadłeś sam
3 miesięcy temu
Reply to  Taka prawda.

W szkole nie wiedzą? – takich rzeczy nie wolno robić

hannah
hannah
3 miesięcy temu

Chyba, że jest się byłą żoną człowieka, który ma znajomości biznesowe, polityczne oraz pracuje dla dużej kancelarii prawniczej. Wtedy słowa „I tak nikt Ci nie uwierzy” nabierają nowego znaczenia 🙂 wtedy nic nie można zrobić. Policjanci przydadzą się przy identyfikacji zwłok. Ale wbrew groźbom i horrorowi, który psychopata zafundował i tak odważyła się rozwieść. Ale szans na normalne życie już nie będzie mieć. Kumaterstwo, konkrecje oraz brak zasad wygrały. Można kogoś zniszczyć jak tylko ma się możliwości i nie uznaje się żadnych granic. Dobrze, że coś się z mienia w temacie hejtu i dręczenia innych. Przemoc psychiczną jest bardzo trudno… Czytaj więcej »

zByŚ
zByŚ
3 miesięcy temu

Jak walczyć x prześladowaniem na ulicy , w internecie itp jeśli prześladowcy są powiązani z polityką samorządową , skąd taki psychopata wziął dostęp do cudzych telefonów, do cudzego internetu ,