Wydarzenia Wadowice

Nic nie wydali, a wóz zyskali

Fot. UM w Kalwarii

Duża radość zapanowała wśród druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zebrzydowicach. Ich jednostka wzbogaciła się o posiadający napęd na cztery koła specjalny samochód pożarniczy renault midlum 220.14. Co ważne zarówno strażacy, jak i gmina nie wydały na niego ani złotówki!

Działająca od 96 lat OSP w Zebrzydowicach posiada obecnie 32 czynnych strażaków, którzy wyjeżdżają do działań średnio 60-70 razy w roku, czyli co najmniej raz w tygodniu. W 1972 roku druhowie otrzymali dodga, a od 1981 roku służył im star 25. Nieprzypadkowo Stanisław Brózda prezesa jednostki, a zarazem komendanta miejsko-gminny OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej czynił starania o pozyskanie nowszego pojazdu. Jego zaangażowanie, a wręcz determinacja zostały nagrodzone. Szef Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Marek Bębenek, po przenalizowaniu potrzeb sprzętowych jednostek z powiatu wadowickiego i jednocześnie biorąc pod uwagę miejsce i częstotliwość występowania na jego terenie zagrożeń, zdecydował o nieodpłatnym przekazaniu OSP w Zebrzydowicach 15-letniego renaulta, który dotychczas był wykorzystywany przez Krakowską Komendę Miejską PSP.

Ochotnicza Straż Pożarna w Zebrzydowicach została założona w 1923 roku. Powstała tak jak i inne jednostki z potrzeby serca. Inicjatorem jej powstania był Jan Pacut, który został też pierwszym naczelnikiem, a jego zastępcą Ludwik Opyrchał. W 1924 roku wybudowano wspólnym wysiłkiem strażaków skromną drewnianą remizę strażacką, natomiast w 1929 jednostka otrzymała sztandar. Już po wojnie druhowie zaczęli snuć plany budowy nowej remizy, drewniana nie spełniała już swojej roli. W 1970 roku rozpoczęła się jej budowa, powołano Komitet Budowy Strażaka, którego szczęśliwy finał czyli oddanie do użytku nowej remizy miało miejsce 19 maja 1974 roku. W 1997 roku gminę Kalwaria Zebrzydowską nawiedziła fala powodzi. Nie ominęła ona Zebrzydowic. Strażacy czynnie uczestniczyli w ratowaniu życia i mienia mieszkańców, których powódź dotknęła oraz w  usuwaniu skutków powodzi, w podobna powódź miała miejsce w 2001 roku i w tym czasie druhowie także nieśli pomoc. Ten krotki rys historyczny pokazuje, że nowe auto strażakom z Zebrzydowic na pewno się przyda.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o