Wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. Mundurowi przypominają również o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.
Warto pamiętać o kilku zasadach, by nie dać się zmanipulować i nie paść ofiarą oszustów. Wymienia je Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
– Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie. Jeśli ktoś do ciebie dzwoni i właśnie to robi, odłóż słuchawkę. Nic ci za to nie grozi. Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy, cennych rzeczy i prywatnych haseł czy loginów. Jeśli ktoś do ciebie zadzwoni w tej sprawie, odłóż słuchawkę! Po zakończeniu rozmowy telefonicznej z rzekomym “policjantem”, zadzwoń pod numer 112 oraz skontaktuj się z rodziną, informując o całej sytuacji – radzi Krzysztof Pawlik.
Cieszyńscy policjanci zwracają się z apelem zwłaszcza do osób młodych, Proszą, by informowały swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. – Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z informacją, że jest policjantem, i będzie przekonywał, że biorą udział w „tajnej akcji”. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie – dodaje oficer prasowy cieszyńskiego garnizonu policji.