Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Październik poświęcają na edukację. Czego uczą kolejarze dzieci?

Fot. z arch. PKP PLK

Kolejarze rozpoczęli akcję „Październik miesiącem edukacji”. To cykl spotkań dla dzieci i młodzieży dotyczących bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Ambasadorzy bezpieczeństwa i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei organizują w szkołach prelekcje i w atrakcyjnej formie przekazują podstawową wiedzę, aby zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom na torach.

Październik, jak co roku, jest dla ambasadorek i ambasadorów bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych miesiącem przeznaczonym na dodatkowe spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Podczas prelekcji kolejarze przypominają o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach i terenach kolejowych. Dzieci poznają zasady zachowania na terenach kolejowych przez gry, zabawy oraz konkursy. Nauczycielom i uczniom udostępniane są materiały edukacyjne, gry interaktywne, ciekawostki i aplikacje mobilne, dzięki takiej formie działań, również rodzice mogą włączyć się w uzupełnianie i pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.

Akcja „Październik miesiącem edukacji” organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii “Bezpieczny przejazd”. W 2021 roku w jej ramach odbyło się blisko 1000 prelekcji, z których skorzystało około 30 tys. dzieci. Podczas zajęć uczniowie dowiadują się m.in., jak powiadamiać o niebezpiecznych sytuacjach na przejazdach, wykorzystując informacje z żółtych naklejek PLK. Znajdują się one na każdym przejeździe i zawierają trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments