Drabina to obowiązkowe narzędzie na każdej budowie, ale także w każdym domu. Nieocenione podczas remontu i przydatne do czyszczenia rynien, a nawet wieszania firanek. Choć drabiny wydają się nie zużywać, to również od czasu do czasu potrzebują wymiany pewnych elementów. Sprawdź najpopularniejsze części zamienne do drabin.
Stopki gumowe
Aluminiowe drabiny budowlane lub ogrodowe to sprzęt, który zazwyczaj służy lata, a jego wymiana następuje bardzo rzadko. Nie oznacza to jednak, że każda drabina jest niezniszczalna i zostaje z nami niczym rodowy spadek. Pewne elementy drabin również ulegają eksploatacji, a co za tym idzie, tracą swoje właściwości. Jednym z takich istotnych, zużywających się z czasem elementów są stopki. Ta mała część, którą zakończone są nogi drabiny, zapobiega ślizganiu się całej konstrukcji. Z czasem twarda guma, z jakiej wykonane są stopki, znacznie się ściera i traci swoje właściwości antypoślizgowe. Drabina eksploatowana przez lata może być więc niemalże pozbawiona stopek. W takim wypadku warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w części zamienne do drabiny właśnie w postaci wspomnianych stopek. Jest to szczególnie ważne, gdy używamy drabiny na niestabilnym lub śliskim podłożu.
Stopki różnią się ze względu na rozmiar, rodzaj drabiny, do której są używane oraz zastosowanie. Najpopularniejsze są standardowe stopki o wymiarach 20 × 40 mm, wykonane z tworzywa sztucznego. Jeśli używasz drabiny w pomieszczeniach i chcesz zapobiec możliwości porysowania np. parkietu, wybierz stopki ze specjalnym miękkim podgumowaniem. Pamiętaj, że taki rodzaj, choć zapewnia lepszą przyczepność i zapobiega zarysowaniom, zużywa się szybciej niż standardowe stopki.
Stabilizatory
Stabilizatory to, podobnie jak stopki, popularne części zamienne do drabin. Również odpowiadają one za bezpieczeństwo i jak sama nazwa wskazuje — stabilizację. Stanowią one niezbędny element w drabinach 2 i 3-elementowych. Stabilizatory montuje się za pomocą specjalnych śrub mocujących dołączonych do zestawu. Te części zamienne do drabin wyposażone są również w stopki w celu zwiększenia przyczepności i polepszenia bezpieczeństwa.
Stabilizatory zazwyczaj są najbardziej narażone na uszkodzenia. Wyposażone w nie stopki również szybko się ścierają. Można jednak wymieniać je bez konieczności wymiany całego stabilizatora. Same stabilizatory są często mocno obciążone. Ponadto z uwagi na ich kształt i fakt, że często odstają od drabiny łatwo wygiąć je w trakcie transportu lub zaczepić o różne elementy, a w efekcie uszkodzić. Zaopatrz się odpowiednio w części zamienne do drabin na www.alve.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/czesci-zamienne,243.
Tytuł nieładny, dlaczego namawiać do niekupowania nowych drabin?. Kto chce niech kupuje a komu pasują części do starych drabin – niech kupuje części.