„Wieloaspektowość krzywdzenia dzieci – uwięzieni w dzieciństwie” – to tytuł X Konferencji Interdyscyplinarnej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Cieszynie. Jej organizatorami byli Powiat Cieszyński, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie oraz Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w Cieszynie.
– Bardzo cieszę się, że tyle osób przybyło na dzisiejszą konferencję, która jest bardzo potrzebna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, po tak długiej przerwie z powodu pandemii koronawirusa. Myślę, że konferencja będzie bardzo owocna, ponieważ tematy są bardzo ciekawe. Cieszę się z tego, że aż tyle osób jest zainteresowanych pomocą i chęcią zmiany rzeczywistości, czasami bardzo trudnej dla niektórych dzieci – mówiła Anna Suchanek, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Cieszyńskiego.
Janina Żagan, wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, podkreślała ogromną wartość spotkań nauki z praktyką. – Tematyka poruszana na dzisiejszej konferencji jest ważna. Wszyscy świetnie zdajemy sobie z tego sprawę, świadczy o tym wasza liczna obecność. Temat wymaga omówienia, skonfrontowania pewnych naukowych stanowisk z praktyką, uważam to za konieczność. Zawsze podkreślam, że nie ma dziecka, jest człowiek. Jeżeli się będziemy trzymać tego stwierdzenia i pójdziemy tą drogą, to będzie dobrze. Każde dziecko szanujemy w taki sam sposób bez względu na to, gdzie się urodziło, jak wygląda, jakie ma dysfunkcje. Pamiętajmy, że dziecku należy się szacunek. Zebraliśmy się tutaj po to, aby tak było – dodała Janina Żagan.
Zasadniczym celem konferencji była refleksja nad możliwościami wzmocnienia efektywności działań podejmowanych wspólnie przez instytucje i specjalistów oraz propagowanie dobrych praktyk w tym zakresie. Cenne i nowatorskie okazały się głosy prelegentów zmierzające do określenia skutecznych rozwiązań w zakresie systemowej pomocy dzieciom doświadczającym przemocy, rozpoznawania symptomów oraz radzenia sobie ze skutkami doznanej przemocy.
Tegoroczna konferencja była dedykowana w głównej mierze specjalistom powołanym do zespołów interdyscyplinarnych, pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie powiatu cieszyńskiego. Ponadto uczestnikami spotkania byli również sędziny Sądu Rejonowego – Marta Jarząbek- Słobodzian i Agnieszka Bylok, Jerzy Lazar – kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Wśród uczestników znaleźli się także specjaliści diagnozujący, poszukujący, badający bezpośrednie i pośrednie skutki, poszukujący możliwości przeciwdziałania na gruncie profilaktyki, terapii czy rozwiązań prawnokarnych. Cenny był udział praktyków na co dzień zaangażowanych w działania o charakterze wspierającym: nauczycieli, pedagogów, terapeutów, psychologów, przedstawicieli instytucji: funkcjonariuszy policji, pracowników socjalnych, kuratorów, pracowników służby zdrowia, oświaty oraz reprezentantów organizacji pozarządowych.
Przybyło tyle osób czyli ile. Jaka jest skala przemocy w Cieszyńskiem?