Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice

Nie ma takiego drugiego wydarzenia w kraju. Młodzież o zdrowiu psychicznym

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

„Problematyka zdrowia psychicznego z uwzględnieniem zaburzeń odżywiania oraz wpływu mediów społecznościowych” – to temat 13. edycji olimpiady dla uczniów szkół ponadpodstawowych organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej we współpracy z sąsiadami: powiatem cieszyńskim, powiatem żywieckim oraz miastem Bielsko-Biała.

– Sprawdziłam, nie ma takiego drugiego wydarzenia w kraju – mówi Agnieszka Foltyn, dr nauk medycznych i nauk o zdrowiu z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, który jest współorganizatorem olimpiady.

Pomysł narodził się w bielskim starostwie, potem dołączały kolejne samorządy. Patronami tegorocznej 13. już edycji są: wojewoda śląski oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Młodzież startuje najpierw w etapie szkolnym, potem wybierani są najlepsi w powiecie, którzy biorą udział w finale regionalnym. Nad całością w każdej szkole czuwają koordynatorzy, którzy zachęcają do udziału w olimpiadzie, a potem do niej przygotowują.

Dorota Żarnowska, koordynator z Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Kozach mówi, że uczniowie zauważają brak specjalistów: psychiatrów, psychologów do pracy z młodymi ludźmi. – Oni już dużo wiedzą na temat zdrowia psychicznego i dostrzegają tego typu problemy we własnym towarzystwie wśród rówieśników, ale czasami nadal jest problem z drugą stroną – reakcją dorosłych. To wciąż dla nas duża praca, żeby młodzież miała do nas zaufanie. Cały czas się tego uczę – mówi pedagog szkolny.

Powiat bielski reprezentować będzie trójka najlepszych uczniów z etapu powiatowego. Są to: Kamila Białożyt i Emilia Frączkiewicz z liceum w Kozach (1. i 2. miejsce) oraz Piotr Miśka z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach (3. miejsce). Etap regionalny odbędzie się 27 listopada w starostwie w Cieszynie.

Agnieszka Foltyn podkreśla, że w społeczeństwie nadal brakuje podstawowej wiedzy, chociażby o tym, gdzie szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. – Praktycznie co drugi dzień zdarza mi się, że ludzie pytają gdzie można uzyskać pomoc po próbie samobójczej czy w depresji. W Bielskim Centrum Psychiatrii – Olszówka, w którym pracuję mamy punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, gdzie mogą się zgłaszać osoby w kryzysie psychicznym. Można uzyskać pomoc psychologa, który pokieruje pacjenta dalej – mówi Agnieszka Foltyn.

Szczegóły i kontakt można znaleźć na stronie internetowej szpitala.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

google_news