Wydarzenia Bielsko-Biała

Nie tak łatwo zostać górskim ratownikiem

Fot. GB GOPR

Tej zimy bardzo dużo piszemy o pracy ratowników górskich przy okazji licznych akcji ratunkowo-poszukiwawczych, jakie w ostatnim czasie prowadzone były w Beskidach. Okazuje się, iż nie tak łatwo zostać ratownikiem górskim, aby później mieć zaszczyt – na każde wezwanie naczelnika lub jego zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawić się w oznaczonym miejscu i godzinie i udać się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym.

Pod koniec lutego odbył się egzamin wstępny dla kandydatów na przyszłych ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR. Przystąpiło do niego 41 osób z czego tylko 7, a może aż 7, przebrnęło te eliminacje z wynikiem pozytywnym. Już niedługo rozpoczną staż, podczas którego, będą się uczyć technik, umiejętności i procedur wymaganych od górskich ratowników.

Po trwającym wiele miesięcy szkoleniu złożą ślubowanie – jego fragment przytoczyliśmy na wstępie – aby stać się pełnoprawnymi ratownikami GOPR. Egzamin wstępny od zawsze był trudny i zazwyczaj odsiew kandydatów podczas niego  jest spory. Osoba chcąca wstąpić w szeregi GOPR musi wykazać się znajomością topografii gór oraz ogólną wiedzą o nich (na poziomie górskiego  przewodnika beskidzkiego), zdać test z jazdy na nartach (wymagane umiejętności na poziomie pomocnika instruktora PZN), a także zaliczyć na czas przejście na nartach skiturowych.

Najwięcej problemów kandydaci mają zazwyczaj z dwoma pierwszymi sprawdzianami. Dlatego też instruktorzy GB GOPR zachęcają osoby, którym w tym roku się nie powiodło, aby doskonalili swoje umiejętności narciarskie oraz poszerzali wiedzę z topografii. Instruktorzy wyrazili bowiem nadzieję, że z wieloma z tych osób spotkają się za rok podczas następnego egzaminu.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Czy wniosło o udostępnienie informacji publicznej w zakresie: pełnej treści projektu? Przepisem szczególnym, wykluczającym udostępnienie wniosków o dofinansowanie unijne jest art. 37 ust. 6 ustawy wdrożeniowej , z dnia 11.07.2014r. O zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U. z 2014 poz.1146) . Zgodnie z aktualną treścią art. 37 ust. 6 dokumenty i informacje przedstawiane przez wnioskodawców nie podlegają udostępnieniu przez właściwą instytucję w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.  W świetle ustępu 7 powoływanego przepisu, dokumenty i informacje wytworzone lub przygotowane przez właściwe instytucje w związku z oceną dokumentów i informacji przedstawianych… Czytaj więcej »

artykularnie poparagrafiło się
artykularnie poparagrafiło się
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

w związku do związku – bez związku

Co?
Co?
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Żal

jak to jest
jak to jest
1 rok temu

Proporcje właściwe w egzaminie wstępnym, ale ktoś jeszcze może odpaść w dalszym szkoleniu. A jakie to wynagrodzenie w złotówkach?

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  jak to jest

Wynagrodzenie to ci się należy, ale w kopach proporcjonalnych do pierdów.

mądrość nadzwyczajna
mądrość nadzwyczajna
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Kopnij się sam w wsiowy rozum/rozum wsiowy, może coś poczujesz przy okazji.