Wydarzenia Bielsko-Biała

Nie żyje 63-letni bielszczanin. To już trzecie śmiertelne zatrucie czadem w naszym regionie

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Z archiwum portalu Beskidzka24

W obecnym sezonie grzewczym bielscy strażacy interweniowali już 34 razy w związku z uwalnianiem się tlenku węgla. Wczoraj odnotowano trzecią ofiarę śmiertelną zatrucia czadem. Do zdarzenia doszło w jednym z budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej, gdzie odnaleziono martwego 63-letnego mężczyznę. W pomieszczeniu, w którym znajdował się denat był promiennik gazowy na butle, który najprawdopodobniej był przyczyną śmiertelnego zatrucia.

Pozostałe dwa zdarzenia, gdzie doszło do śmiertelnego zatrucia czadem miały miejsce 6 listopada 2023 r. w Dankowicach, gdzie 50-letni mężczyzna został odnaleziony w łazience oraz 22 grudnia w Jasienicy, gdzie najprawdopodobniej w wyniku wadliwie działającego piecyka gazowego śmierć poniósł 64-letni mężczyzna.

W całym województwie śląskim od początku sezonu grzewczego, odnotowano 5 ofiar śmiertelnych w wyniku zatrucia czadem, niestety 3 z nich miały miejsce na trenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

– Czad, czyli tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu – przypominają bielscy strażacy.

Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

– Czujnik czadu może uratować ludzkie życie. Urządzenia można kupić praktycznie w każdym sklepie z elektroniką i kosztuje mniej więcej 150 zł – dodają strażacy.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Prawdziwy Polak Patriota
Prawdziwy Polak Patriota
5 miesięcy temu

Jak się okaże że głosował na PO to dobrze mu tak

niedobrze
niedobrze
5 miesięcy temu

komentarz idiotyzm, chroń nas Panie przed takimi patriotami

Matt
Matt
5 miesięcy temu

Nigdy tego nie zrozumiem. Ludzie! Czujnik gazu i czadu nie kosztuje pol wyplaty, a ratuje zycie

lokator
lokator
5 miesięcy temu
Reply to  Matt

W tej samej cenie mozna kupic gas-maske + filtr i spokojnie lezec a nawet spac w goracej wannie.
Dnoc.