Wydarzenia Bielsko-Biała

Niemcy dalej chcą pomagać Ukrainie. Delegacja starosty bielskiego dziękowała partnerom za współpracę

Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Zapowiedzią kontynuacji pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy zakończyła się wizyta delegacji powiatu bielskiego w Niemczech. – Współpracujemy z powiatem Rhein-Erft koło Kolonii już 22 lata. Pojechaliśmy przede wszystkim podziękować i rozliczyć się z przekazanej dotąd pomocy na rzecz Ukrainy. Nie wszystko da się opowiedzieć przez telefon – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

– Telefoniczny kontakt między starostami jest częstszy, niż przed 24 lutego. Po pierwszej fali uciekinierów wojennych bielski samorządowiec poprosił o wsparcie partnerów z Niemiec. Odpowiedzieli gotowością przyjęcia około stu ukraińskich rodzin. Pomimo podejmowanych prób, chętni na wyjazd nie znaleźli się – przypomina Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

– Trzeba było to wytłumaczyć, że dla Ukraińców im bliżej ojczyzny, tym łatwiej potem o powrót. Nie chcą więc jechać dalej. Ponadto rząd uruchomił swoje działania w tym temacie, realizowane przez większe miasta, takie jak Katowice, Wrocław, czy także Berlin. Władze powiatu Rhein-Erft postanowiły pomóc nam w inny sposób – finansowy. Dotychczas otrzymaliśmy 95 tysięcy euro. Mamy za co kupić żywność dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym powiecie, wysyłamy kolejne transporty do Ukrainy. Trafiają one do Czerniowców, naszych ukraińskich partnerów oraz do Lwowa i okolic – mówi starosta.

Do Bielska-Białej dojechały do tej pory dwa transporty humanitarne z Niemiec: tir z żywnością oraz dostawa leków. – Medyczną pomoc wzięło na siebie nasze Bielskie Pogotowie Ratunkowe, a towar trafia następnie do ukraińskich szpitali. Bardzo za to dziękuję dyrektorowi pogotowia Wojciechowi Waligórze – podkreśla szef powiatu.

Obie strony – bielska i niemiecka, opracowały priorytety współpracy na kolejne lata. To przede wszystkim wymiana dzieci i młodzieży, między innymi poprzez sport, zintensyfikowanie współpracy szkół i jednostek zajmujących się pomocą społeczną.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bonifacy
Bonifacy
1 miesiąc temu

Niemcy chcą pomagać Ukrainie ale tak aby nie popsuć sobie broń Panie Boże stosunków z Rosją. To jest żelazna zasada polityki Niemieckiej.

dobrze
dobrze
1 miesiąc temu
Reply to  Bonifacy

To prawda, ale to że pomagają – nasza zasługa.

dobrze
dobrze
1 miesiąc temu

No to głupsi ci Ukraińcy w stosunku do uchodźców z Iraku, Syrii, którzy wcześniej przedzierali się przez mur z Białorusią i wszyscy chcieli do Niemiec. Dobrze, że Niemcy dali sobie wytłumaczyć, że Ukraińcy są inni. Dobrze, że Niemcy chcą pomagać bo z wcześniejszej informacji wynikało, że to Polacy pomagają a Niemcy tylko się dokładają. Moc delegacji wyjazdowej z powiatu bielskiego jest wielka i w kierunku podpisania umowy o współpracy a na pewno zasługę ponad ma nowa, bardzo potrzebna minister Ścigaj.