Niedźwiedzie wszystkim kojarzą się z Bieszczadami i Tatrami. Tymczasem Beskid Żywiecki to ostoja tego gatunku, miejsce gawrowania i – co bardzo istotne – rozrodu – przypominają działacze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” z Twardorzeczki, którzy przedstawili na to kolejne dowody.
Tu przychodzą na świat
Naukowcy z „Wilka” korzystają z fotopułapek, które regularnie rejestrują obecność samic i samców, a nawet młodych niedźwiedzi w różnych miejscach Beskidu Żywieckiego. Najnowsze materiały połączono w film, który umieszczono na YouTube i na stronie internetowej stowarzyszenia.
Jak wyjaśniają szefowie „Wilka”, liczebność niedźwiedzi w Polsce jest bardzo trudna do ustalenia. Wpływa na to ich skryty tryb życia, zdolność do długodystansowych migracji i wreszcie przemieszczanie się poza granicę kraju na Słowację i na Ukrainę. Szacunkowo liczebność tego gatunku w kraju ocenia się na 100-120 osobników. – Populacja niedźwiedzi nie wzrasta. W Beskidzie Żywieckim mamy kilka osobników. To może dwie rozmnażające się samice, ale pewności nie ma. Wszystko przez to, że niedźwiedzie poruszają się po ogromnych areałach. To, czy mamy do czynienia z tym samym niedźwiedziem możemy ocenić ewentualnie po nagraniach, ale i to jest trudne, bowiem inaczej wygląda latem, a inaczej zimą. Łatwiej jest o to w przypadku niedźwiedzicy z małymi, której trudniej jest daleko wędrować – mówi naszej redakcji dr Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Wiadomo jednak, że w Beskidzie Żywieckim niedźwiedzice gawrują i wydają na świat potomstwo. Te majestatyczne drapieżniki bytują w rejonie Rysianki, Romanki i Babiej Góry.
Niepokojone cały rok
Choć niedźwiedzie można spotkać w naszych Beskidach, to nie mają tu wymarzonych warunków. – Główna ostoja polskich niedźwiedzi, czyli Karpaty, jest pocięta przez drogi, linie kolejowe, kompleksy wyciągów narciarskich i zabudowę, na wiele mniejszych fragmentów. Taka fragmentacja utrudnia, a nawet całkowicie uniemożliwia niedźwiedziom migracje. Problem ten obserwujemy m.in. pomiędzy Beskidem Śląskim i Beskidem Małym. Znajduje się tu obniżenie zwane Bramą Wilkowicką, przez którą niedźwiedzie swobodnie migrowały w przeszłości. Obecnie Brama Wilkowicka jest kompletnie wylesiona i zabudowana, a dodatkową przeszkodę stanowi kilka ruchliwych dróg i linia kolejowa. Istotną barierą jest droga ekspresowa, oddzielająca Beskid Żywiecki od Beskidu Śląskiego. Kolejnymi przeszkodami są drogi prowadzące do przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą. Ważnym problemem wpływającym na jakość zajmowanych przez niedźwiedzie siedlisk jest budowa inwestycji narciarskich wewnątrz rozległych kompleksów leśnych oraz stopniowa zabudowa śródleśnych polan – wskazują badacze ze stowarzyszenia „Wilk”.
Jak dodają, niedźwiedzie są niepokojone przez cały rok. Wzmagająca się presja ludzi na górskie lasy uwidacznia się zwłaszcza w trakcie wakacji, ferii i weekendów, kiedy to po szlakach i leśnych drogach wędrują tysiące turystów, a we wszystkich kierunkach pędzą hałaśliwe quady i motocykle crossowe. Wiosną niedostępne fragmenty lasów penetrowane są dodatkowo przez poszukiwaczy jelenich poroży, a latem i jesienią przez zbieraczy jagód i grzybów. Zimą, podczas krytycznego dla niedźwiedzi okresu snu zimowego, ogromną aktywność przejawiają narciarze i użytkownicy skuterów śnieżnych. Większość ośrodków narciarskich położona jest w pobliżu ostoi niedźwiedzi, a hałas i wibracje emitowane przez skutery, wyciągi i towarzysząca im głośną muzykę, zakłócają sen tych zwierząt.
– Teraz dla niedźwiedzi, a także dla wilków i rysi jest najtrudniejszy czas wychowu młodych. Drapieżniki mają swoistą mapę, unikając jak ognia uczęszczanych przez turystów ścieżek. Dlatego gorąco apelujemy do wszystkich, którzy wybierają się w góry, aby nie schodzili z wyznaczonych szlaków, a przede wszystkim, by nie spuszczali ze smyczy swoich psów, bo to największe zagrożenie – mówi Sabina Nowak.
Chłodna głowa
Dr Sabina Nowak wskazuje, że niedźwiedzie nie szukają kontaktu z człowiekiem. Większość pojedynczych ataków niedźwiedzi wynika z potrzeby obrony młodych (natknięcie się na samice z potomstwem), ochrony żywności (podejście do żerującego niedźwiedzia) lub zagrożenia tzw. przestrzeni prywatnej niedźwiedzia. Niedźwiedzie, podobnie jak ludzie, używają dróg i szlaków turystycznych, zatem ich obecność na drogach i szlakach nie jest niczym niezwykłym.
Niedźwiedzie nie lubią być zaskakiwane. Jeśli – radzą naukowcy – spacerujesz lub jedziesz na rowerze przez obszar występowania niedźwiedzi tuż przed lub po zmroku, albo też wcześnie rano, zaznacz swoją obecność – zwłaszcza tam, gdzie teren lub roślinność sprawia, że trudno cię zobaczyć. Najlepiej jest wydawać jakieś dźwięki – można na przykład podśpiewywać, klaskać, rozmawiać, a jadąc rowerem od czasu do czasu używać dzwonka.
– Nie wędruj samotnie, jeśli to możliwe, idź z grupą. Grupy są głośniejsze i łatwiejsze do wykrycia przez niedźwiedzie. Pamiętaj też, że mimo iż niedźwiedzie mają wzrok prawie tak dobry jak ludzie i równie dobry słuch, to najbardziej czuły mają węch. Jeśli wiatr wieje od ciebie w kierunku niedźwiedzia, ma on największe szanse wykryć twoją obecność i oddalić się. Nie spuszczaj towarzyszących ci psów ze smyczy! Biegający luzem pies może natknąć się na niedźwiedzia w lesie, rozdrażnić szczekaniem, a potem uciekając przed nim, przyprowadzić go wprost do ciebie! Nigdy nie zbliżaj się do zauważonego niedźwiedzia i utrzymaj dystans! Niektóre niedźwiedzie są bardziej tolerancyjne niż inne, ale każdy osobnik ma swoją określoną strefę, w której obecność intruza powoduje, że czuje się zagrożony. Jeśli znajdziesz się w tej strefie, niedźwiedź może zareagować agresywnie. Nigdy nie próbuj podchodzić do niedźwiedzia, żeby go sfotografować. To też może zakończyć się poważnymi problemami – ostrzegają działacze „Wilka”.
Naukowcy dodają, że niedźwiedzie zawsze poszukują czegoś do jedzenia. Mają tylko kilka miesięcy, aby zgromadzić rezerwy tłuszczu na czas zimowego snu. – Nie pozwól, by niedźwiedź odkrył, że żywność posiadana przez ludzi lub pozostawione odpadki są łatwo dostępnym posiłkiem. Mają czułe nosy i sprawdzą potem każdy plecak i kosz na śmieci. Dokarmianie niedźwiedzi jest głupie, krótkowzroczne, sprowadza zagrożenie zdrowia a nawet życia na ciebie i innych turystów. Zabieraj wszelkie odpadki żywności i opakowania po żywności ze sobą, nie wyrzucaj ich w lesie, nie zostawiaj w koszach na śmieci w lesie i na parkingach przy lesie. To zwabia niedźwiedzie w obszary leśne intensywnie wykorzystywane przez ludzi w celach rekreacyjnych – tłumaczą szefowie stowarzyszenia z Twardorzeczki.
Z niedźwiedziem w cztery oczy
Jeśli dostrzeżesz niedźwiedzia z daleka, a on cię na widzi, postaraj się go obejść. Zawróć powoli, idź inną drogą. Jeśli jednak natrafisz na niedźwiedzia w bliskiej odległości, koniecznie zachowaj spokój.
1. Zatrzymaj się w jak największej możliwej odległości i pozwól się zidentyfikować. Mów do niedźwiedzia spokojnym głosem i poruszaj szeroko rękami. Niech niedźwiedź wie, że jesteś człowiekiem. To powinno zapobiec podchodzeniu zwierzęcia bliżej lub – co gorsza – stawaniu na dwóch łapach, żeby mieć lepszy widok i możliwość zwąchania intruza. Postawa stojąca nie jest u niedźwiedzia objawem agresji, lecz ciekawości. Jeśli niedźwiedź stoi i wydaje się być spokojny, możesz spróbować się powoli odwrócić i wycofać, ale jeśli widzisz kątem oka, że niedźwiedź zaczyna iść za tobą, zatrzymaj się natychmiast.
2. Nie uciekaj, nie biegnij! Pamiętaj, że człowiek nie jest w stanie biec szybciej niż niedźwiedź, który może osiągnąć 50-60 km na godzinę. Niedźwiedzie, podobnie jak psy, zwykle biegną za uciekającymi zwierzętami. Jeśli niedźwiedź zaczyna podchodzić, nadal machaj ramionami i mów zdecydowanym tonem do niedźwiedzia. Jeśli jest coraz bliżej, mów głośniej i bardziej agresywnie, używaj narzędzi wywołujących hałas (np. stukaj kijem o drzewo), natomiast nigdy nie naśladuj odgłosów wydawanych przez niedźwiedzia ani też nie wydawaj piskliwych dźwięków.
3. Jeśli niedźwiedź pomimo tych wszystkich działań podejdzie bardzo blisko i zaczyna cię dotykać, połóż się płasko na brzuchu, z ramionami osłaniającymi głowę i szyję, albo na boku w pozycji płodu, z głową wciśniętą między kolana i ramionami obejmującymi nogi. Udawaj martwego. Zazwyczaj niedźwiedź uznaje w takiej sytuacji, że zagrożenie zostało wyeliminowane, zawraca i zaczyna się oddalać. Nie podnoś się, pozostań nieruchomy, tak długo, jak to możliwe. Jeśli wstaniesz za szybko, niedźwiedź może wrócić i ponowić swój atak. Wówczas ponownie połóż się i leż nieruchomo.
Użycie gazu pieprzowego z odległości 5-6 m może czasami być skuteczne, jednak należy pamiętać, że gaz użyty pod wiatr lub z jadącego roweru, motocykla, quada może obezwładnić człowieka i uniemożliwić mu prawidłowe zachowania obronne. Jeśli masz z sobą pojemnik z gazem pieprzowym, trzymaj go w zasięgu ręki i używaj z rozwagą.
Więcej informacji o polskich drapieżnikach znajdziesz na stronie stowarzyszenia – TUTAJ.
Twardorzeczka leży w Beskidzie Śląskim a nie Żywieckim oszuście.
Mowa jest o Rysiance, Romance i Babiej Górze gdzie gawrują niedźwiedzie a te są w Beskidzie Żywieckim.
Twardorzeczka jest Beskidzie Sląskim?
Sprawdz mapę a później pisz.
Twrdorzeczka jest w bliskiej odległości od Żywca więc leży w Beskidzie Żywieckim
Rząd USA ogłosił w czwartek 18 sierpnia, że będą szczepić na „małpią ospę” bezpośrednio na… paradach gejowskich
słyszałam, że też udadzą się w rejony grizzly aby i te szczepić na niedźwiedzią ospę a i mają zakładać zwierzakom maseczki.
Też mi zdarzenie mam z kamer na domu takie nagrania z zeszłego roku.
nie liczy się, nagrania mają być od Stowarzyszenia “Wilk”.
“Kolejnymi przeszkodami są drogi prowadzące do przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.”
Od kiedy Beskid Żywiecki graniczy z Ukrainą? Słowację to rozumiem.
Dobrze że mamy niedźwiedzie, pokazuje to że lasy są zdrowe i jest jedzenie. Dodatkowo u nas w rzekach przynajmniej jeszcze są ryby jak ich zabraknie może przerzucą się na zjadanie polityków.
To w końcu hałasować czy nie
Trzeba spytać Jagiełłę od dwóch nagich mieczy. On coś musi wiedzieć od Zbyszka z Bogdańca i Jagienki jak postępować z niedźwiedziami.
Fajne te misie… przypomniało, że Sasin przewalił 70 baniek na wybory które się nie odbyły i nie poniósł za to żadnej konsekwencji, natomiast Izrael nielegalnie okupuje tereny Palestyńskie.
A moja córka studiuje prawo
Sorry, lewo.
Chciałeś chyba napisać lewatywę
Hermenegilda podszywacz jak zwykle zamieszcza swoje komunały na poziomie wieczorowej zawodówki i spotkał się (dobrze napisał facet na początku w nicku “Hermenegild”) z adwersarzem “podszywacz” na poziomie. Poziom podszywaczowy musi być zachowany jeśli nie ma się nic do powiedzenia merytorycznego na temat.
Ty także na przestrzeni ostatnich miesięcy nic ciekawego nie wniosłeś na forum a dzięki MNIE przestałeś być zboczuszkiem.
Moja przestrzeń, podszywacz, jest dłuższa niż ogarnia Twój umysł po wieczorowej zawodówce, niczego dobrego nie ma dzięki Tobie tak jak się pokazujesz – to nie na pokaz.
No i…
no jak to, Hermenegild a i jednocześnie Hermenegilda wie co pisze, bez potrzeby i a nawet kropki.