Wydarzenia Bielsko-Biała

Niezależny sędzia opowie o prawie. Ciekawe spotkanie w WSEH w Bielsku-Białej

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna gościć będzie w najbliższy czwartek w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Odbędzie się tam ciekawe spotkanie połączone z dyskusją na temat prawa. Z uwagi na miejsce organizacji wydarzenia, mniej będzie kwestii politycznych.

Paweł Juszczyszyn to sędzia, który poniósł poważne konsekwencje w związku z wykonaniem przed dwoma laty wyroku TSUE. Rozpoznając apelację od wyroku sądu rejonowego chciał ocenić status tzw. neo-sędziego, który wydał pierwszy wyrok. W tym celu zażądał od Sejmu list poparcia dla kandydatów do neo-KRS. Było to jednak po tzw. ustawie kagańcowej, którą PiS zgłosił w Sejmie w grudniu 2020 roku. Projekt miał doprowadzić do zablokowania stosowania prawa europejskiego przez sędziów oraz wykonywania wyroków ETPCz i TSUE.

Sędziemu Juszczyszynowi cofnięto za to delegację do orzekania w sądzie okręgowym, a Izba Dyscyplinarna zawiesiła go na dwa lata. Juszczyszyn nazywany jest pierwszym niepokornym sędzią, który zbuntował się przeciwko zmianom w prawie stosowanym przez resort Zbigniewa Ziobry. W czwartek o godz. 18.00 będzie gościem WSEH w Bielsku-Białej przy ul. Sikorskiego 4c, gdzie merytorycznie opowie o polskim sądownictwie i praworządności. Wstęp wolny.

google_news