Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Niezwykły koncert upamiętniający Henryka Mikołaja Góreckiego. W Bielsku-Białej wystąpią Aukso, Anna Górecka i Bartłomiej Duś

Plakaty, zdjęcie: Bielskie Centrum Kultury

To prawdziwa gratka dla miłośników muzyki poważnej i tradycji bielskiego Festiwalu Kompozytorów Polskich. Przed nimi wyjątkowy koncert, poświęcony pamięci wybitnego kompozytora światowej sławy Henryka Mikołaja Góreckiego, pt. „Pro Memoria. Ojciec i syn”.

Choć m.in. sytuacja pandemiczna kolejny rok z rzędu nie pozwoliła na organizację pełnego festiwalu, to zaplanowany na 9 października o 18.00 koncert w Bielskim Centrum Kultury będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tej jesieni.

Tego wieczoru usłyszymy Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz Concerto notturno na saksofon i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego, a ponadto Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową oraz Quasi una fantasia na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego.

Program zaprezentują znamienici wykonawcy – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, pianistka Anna Górecka oraz saksofonista Bartłomiej Duś. O muzyce zaś opowie niezastąpiony Andrzej Kosowski.

Anna Górecka, pianistka, profesor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, córka Henryka Mikołaja Góreckiego, ponownie wystąpi w Bielsku-Białej.

Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy to jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała w lutym 1998 roku do życia orkiestrę. Młodzi muzycy, wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, z powodzeniem sięgają po dzieła współczesne, jak również łączą klasykę z jazzem czy rockiem.

Marek Moś szefuje artystycznie festiwalowi Letnia Filharmonia Aukso w Wigrach. Jest założycielem i wieloletnim primariusem Kwartetu Śląskiego, laureatem wielu nagród. Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, wykłada również w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Anna Górecka, dobrze znana bielskiej publiczności, jest pianistką zainteresowaną przede wszystkim bogactwem i różnorodnością muzyki XX i XXI wieku. Ma w swoim repertuarze dzieła wielkich klasyków i romantyków (m.in. Mozart, Beethoven, Chopin, Brahms). Dialogi pomiędzy twórcami różnych epok i stylów to główny nurt jej poszukiwań, które podejmuje również we współpracy z innymi muzykami. Ze skrzypkiem Krzysztofem Bąkowskim wykonuje repertuar sięgający od Mozarta do Arvo Parta.

Bartłomiej Duś to polski saksofonista, międzynarodowy solista oraz kameralista. Wyróżniony medalem Primus Inter Pares absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie Bernarda Steuera jest obecnie jedynym wykładowcą klasy saksofonu klasycznego macierzystej uczelni. Ukończył z najwyższą oceną Konserwatorium Paryskie w klasie Claude’a Delangle’a oraz Konserwatorium Wersalskie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Vincenta Davida. Jest laureatem licznych nagród.

Bilety na koncert kosztują 80 złotych. Można je nabyć w Bielskim Centrum Kultury. Zniżki można uzyskać dzięki bielskim kartom seniora, „Rodzina+” i „Weteran+”.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments