Wydarzenia Bielsko-Biała

Niezwykły zabieg w bielskim szpitalu. “To rewolucyjna technika”

Fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Bielski Szpital Wojewódzki jako jeden z pierwszych w kraju przeprowadził zabieg leczenia arytmii serca metodą elektroporacji.

– Zastosowana technika jest rewolucyjna przede wszystkim z uwagi na większe bezpieczeństwo pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Gilowski, kardiolog, który wykonał zabieg w Szpitalu Wojewódzkim. – Dzięki selektywności impulsu, którego charakterystyka dobrana jest tak, by wpływać jedynie na mięsień sercowy, nie uszkadzamy otaczających serce tkanek – oskrzeli, przełyku czy nerwu przeponowego. To metoda niezwykle dokładna, która nie naraża okolicznych nerwów lub naczyń. Unieszkodliwiane są wyłącznie fragmenty mięśnia sercowego pozostające w bezpośrednim kontakcie z cewnikiem – dodaje dr Gilowski.

Eliminacja tkanki odpowiedzialnej za arytmię, wynikająca z zastosowania cewnika PulseSelect, odbywa się poprzez krótkotrwałe, wysokonapięciowe impulsy elektryczne, które nieodwracalnie niszczą ognisko arytmii. – Zabiegi tego typu wykonywane są na świecie od niedawna. Zastosowanie poza badaniami klinicznymi to ostatnie dwa lata. Kliniczna skuteczność, rozumiana jako wyleczenie objawów arytmii, pozostaje na podobnym poziomie jak przy innych, wcześniej stosowanych metodach – podkreśla specjalista.

Szpital Wojewódzki jest piątą jednostką w Polsce, w której zdecydowano się na zastosowanie elektroporacji cewnikiem PulseSelect. Zdaniem dr. n. med. Wojciecha Jaszczurowskiego, kierownika Oddziału Kardiologicznego bielskiego Szpitala Wojewódzkiego, rozpoczęcie wykonywania zabiegów PFA w ośrodku zwiększy możliwość pomocy pacjentom z tak powszechną arytmią, jaką jest migotanie przedsionków. Do tej pory specjaliści z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej wykonywali ablacje metodami termicznymi. Tkanka odpowiedzialna za arytmię była uszkadzana za pomocą niskiej temperatury – krioablacją albo wysokiej – ablacją RF. – Elektroporacja nie zastąpi takich zabiegów, ale stanie się równorzędnym sposobem leczenia najpowszechniej występującej arytmii, jaką jest migotanie przedsionków – dodał dr Gilowsk

google_news