Wydarzenia Cieszyn

Nocne zwiedzanie muzeów po obu stronach Olzy

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

W następny weekend na mieszkańców Cieszyna i jego gości czeka oferta kolejnej nocy muzeów. Co tym razem znajdzie się w programie i jak dokładnie się prezentuje?

13. Cieszyńska Noc Muzeów zaplanowana jest na piątek 20 maja. Muzea i inne biorące w niej udział instytucje otwarte będą dla gości w godzinach 19.00 – 24.00. Dokładny harmonogram przedstawia się następująco:

Cieszyn:

1. Hufiec Ziemi Cieszyńskiej ZHP
ul. Żwirki i Wigury 2
19.00-01.00 wystawy: stała ekspozycja Izby Tradycji; „90-lecie tragedii w Cierlicku”, „95 lat hymnu Polskiego”, „Instruktorzy, którzy odeszli na wieczną wartę”

2. Muzeum Protestantyzmu w Kościele Jezusowym
pl. Kościelny 6 (wejście boczne)
19.00-24.00 ekspozycja stała; prezentacja ekslibrisu ks. Jerzego Trzanowskiego oraz unikatowych dzieł Jana Amosa Komeńskiego w 430. rocznicę urodzin obu twórców.
19.15, 20.00, 21.00, 22.00 Joanna Lazar-Chmielowska i Wojciech Wantulok – prezentacje organowe.

3. Muzeum Sióstr Boromeuszek
ul. Górny Rynek 6 (wejście od ul. Wyższa Brama)
18.00, 19.00, 20.00 Kaplica św. Rodziny i Muzeum SS Boromeuszek – zwiedzanie z przewodnikiem, grupy do 30 osób.

4. Muzeum Śląska Cieszyńskiego
ul. Regera 6
19.00 inauguracja 13. Cieszyńskiej Nocy Muzeów – salwa armatnia Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego, kolejne o 20.00, 21.00, 22.00, Park Pokoju.
19.15-24.00 ekspozycja stała „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”; mini-wykłady: 19.30 II wojna światowa na Śląsku Cieszyńskim; 19.30 J. Piłsudski i arc. Eugeniusz – modele Jana Raszki; 20.00 Stroje ludowe Śląska Cieszyńskiego; 20.00 Rotunda cieszyńska; 20.30 Medycyna i higiena XVIII w.; 20.30 O fenomenie cieszynki; 21.00 Ks. Szersznik i gabinety osobliwości; 21.00 Plebiscit 1920 (w jęz. czeskim) 21.30 Tragedia Pod Wałką 1942; 22.00 Obrzędy i zwyczaje Śląska Cieszyńskiego; 22.30 Złoty Wiek Cieszyna; 23.00 Ks. Szersznik i gabinety osobliwości
20.15, 21.15, 22.15, 23.15 tajemnica „Orlątka” – pokaz, Sala Egipska
19.45, 20.45, 21.45, 22.45, 23.45 szafa grająca Kalliope – pokaz, przed Salą Rzymską
Wystawy: „Wałka 1942 – współczesność i pamięć”, Galeria Wystaw Czasowych; „Plebiscyt 1920 / Plebiscit 1920”, współpraca: Slezská univerzita v Opavě, grant IVF, Sala Rzymska. Pokaz umundurowania i uzbrojenia – Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych; dworzec kolejowy z klocków LEGO; muzyka dawna w pałacu Larischów.

5. Café Muzeum
ul. Regera 6
9.30-24.00 Cesarski Deser w zabytkowym wnętrzu dawnej stajni pałacowej.

6. Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
17.00-22.00 Noc Twórczości Animatora: „Magiczne słowa” – warsztaty artystyczno-animacyjne, Park Pokoju
19.20, 20.20, 21.20 pokaz choreograficzny „Freedom”, dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

7. Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leszy”
Park Pokoju
19.30-21.00 pokazy średniowiecznego kowalstwa oraz spotkania ze słowiańskimi handlarzami niewolników.

8. Urząd Miejski
Rynek 1
19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 Sala Sesyjna w ratuszu – zwiedzanie z przewodnikiem.

9. Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Rynek 12
12.00-22.00 „Fauna i zmora” Paulina Poczęta – wystawa, Miejska Galeria Sztuki Współczesnej 12
12.00-22.00 „Między Wschodem a Zachodem” – ikony i obrazy Jerzego Wojtowicza, wystawa, Galeria Ceglana
18.00-22.00 Noc w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego – zwiedzanie ekspozycji, warsztaty, muzyka ludowa, Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego
18.00-22.00 Noc Otwartych Pracowni – pracownie malarstwa i rysunku, ceramiki oraz fotografii COK
18.00-22.00 warsztaty artystyczne z uczniami Niepublicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Cieszynie, sala konferencyjna COK
19.00-21.00 wizyta towarzysza Gierka w Cieszynie w latach 70. oraz uroczystości Straży Granicznej na rynku z lat 80. – pokaz filmów, sala widowiskowa, do 150 osób.

10. Konwent Zakonu Bonifratrów w Cieszynie
pl. Londzina 1
20.00, 21.00, 22.00, 23.00 archiwum i biblioteka – zwiedzanie z przewodnikiem, grupy do 15 osób, zbiórka przed kościołem (obowiązują maseczki ochronne!).

11. Izba Cieszyńskich Mistrzów
Stary Targ 2
19.00-24.00 Mistrzowie Dawnego Rzemiosła – prezentacje.

12. Biblioteka Miejska
ul. Głęboka 15
18.00-23.00 kiermasz książki używanej, I piętro
18.00-20.00 kiermasz książki przeczytanej (dla dzieci), parter
18.00-20.00 „Wytwórnia (o) zmroku” – warsztaty dla dzieci, parter.

13. Teatr im. Adama Mickiewicza
Plac Teatralny 1
19.00, 21.00 zwiedzanie teatru – historia obiektu, prezentacja mechanicznych urządzeń scenicznych i zabezpieczeń ppoż. budynku, grupy do 50 osób.

14. Książnica Cieszyńska
ul. Mennicza 46, zapisy w czytelni lub tel. 33 851 38 42
19.00-24.00 Noc z ks. Leopoldem Janem Szersznikiem; zwiedzanie biblioteki; prezentacja miniaturowego modlitewnika księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji oraz innych obiektów z cieszyńskich zbiorów; projekcje multimedialne; konkurs historyczny z nagrodami; gry i zabawy dla dzieci z nagrodami; wydawnictwa Książnicy Cieszyńskiej
19.30, 21.00 „Białe kruki z biblioteki ks. Leopolda Jana Szersznika” – kuratorskie zwiedzanie wystawy (obowiązują zapisy!)
20.00, 22.00 pokazy konserwacji książek (obowiązują zapisy!).

15. Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie
ul. Mennicza 46, II piętro
19.00-24.00 wystawy: „Był sobie dokument…” oraz „Rzuć wszystko, jedź w góry” – turystyka górska w archiwaliach; „Podróże dalekie i bliskie utrwalone na dawnych fotografiach i pocztówkach” – projekcja multimedialna; zwiedzanie magazynu archiwalnego; kącik dla dzieci.

16. Muzeum Drukarstwa
ul. Głęboka 50
19.00-24.00 zwiedzanie muzeum i galerii „Przystanek Grafika”.

17. Koło Przewodników PTTK w Cieszynie
skwer św. Melchiora Grodzieckiego
19.00 „Rzemiosło i przemysł po obu stronach Olzy” – spacer z przewodnikiem, zbiórka pod pomnikiem cieszyńskiej Nike.

18. Zamek Cieszyn
ul. Zamkowa 3 abc
17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00 spacer po zboczach Wzgórza Zamkowego, zbiórka przy pomniku Jana Kubisza, grupy do 10 osób (obowiązują zapisy!)
18.00-21.00 Magiczny Ekopapier – warsztaty, prowadzenie: Spółdzielnia Socjalna OFKA i ASK UŚ Cieszyn, dziedziniec
19.00-24.00 Graduation Projects 2022 – oprowadzanie po wystawie, budynek A
19.00-24.00 Wieża Piastowska i kaplica zamkowa pw. św. Mikołaja i św. Wacława
19.00-24.00 Komnata światła – selfie art room, budynek B
19.00-22.00 Stwórz własny inicjał – warsztaty artystyczne, budynek B
22.00-24.00 Tajemnice Wzgórza Zamkowego pod osłoną nocy – spacer, zbiórka przed PIT Zamku Cieszyn.

19. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”
Góra Zamkowa
19.00-24.00 W Golęszyckim grodzie – pokazy rekonstrukcji historycznej, dziedziniec
21.00-22.00 Rekonstrukcja w historii, historia w rekonstrukcji – prelekcja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”, budynek B Zamku Cieszyn.

20. Browar Zamkowy Cieszyn
ul. Dojazdowa 2
19.00-24.00 zwiedzanie browaru: warzelnia, piwnice, tunel lodowy, Izba Piwowarów z historią piwowarstwa, wejście przez bramę na Górze Zamkowej (ograniczenia dla zwiedzających: schody!).

21. Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich
ul. Frysztacka 2
19.00-24.00 ekspozycja stała z atrakcjami dla pasjonatów historii najnowszej
20.00 Broń czarnoprochowa od Powstania Kościuszkowskiego do Powstania Styczniowego – wykład i pokaz Wojciecha Jasioka
21.00 Bagnety Wojska Polskiego 1914-1939 – prezentacja kolekcji Jarosława Maliny.

Český Těšín

(oprowadzania i prezentacje w języku czeskim)

22. Turistické informační centrum MOST / Informacja Turystyczna
18.00-22.00 Hlavní třída / ul. Główna 147/1a

23. Kavárna a Čítárna Avion / Kawiarnia i czytelnia Avion
Hlavní třída / ul. Główna 2061
18.00-22.00 międzywojenne klimaty kawiarniane
19.00-21.00 koncert kapeli góralskiej Czymuni

24. Muzeum Těšínska / Muzeum Ziemi Cieszyńskiej
Hlavní třída / ul. Główna 115/15
18.00 inauguracja Nocy Muzeów – salwa armatnia; zespół folklorystyczny Slezan
18.00-24.00 Pokazy dawnego rzemiosła: sałasznictwo, garncarstwo na kole, druciarstwo, rzeźbiarstwo, piernikarstwo, ceramika malowana, krawiectwo, szewstwo, kaletnictwo, warsztat alchemiczny, drukarstwo, płatnerstwo, mincarstwo; Slezan – tańce i pieśni ze Śląska Cieszyńskiego
Oprowadzania tematyczne po ekspozycji stałej: 19.00 Górnictwo; 20.00 Cieszyńscy Piastowie; 21.00 Rozwój przemysłowy i Józef Bożek; 22.00 Ziemia Cieszyńska w erze nowoczesnej
18.40, 19.20, 20.00, 20.40, 21.20, 22.00, 22.40, 23.20 Orchestrion – pokazy
18.00-20.00 występy uczniów szkoły muzycznej Pawła Kalety
18.00-22.00 zwiedzanie biblioteki muzealnej i podziemnego magazynu

25. Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova / Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Masarykovy sady / Al. Masaryka 73/24
19.00 wykład: „Święty z Cieszyna – Melchior Grodziecki”

26. Dobrovolní hasiči / Ochotnicza Straż Pożarna
Masarykovy sady / Al. Masaryka 67/34
18.00-21.00 zwiedzanie z przewodnikiem

27. Původní budova Prochaskovy tiskárny / Dawna drukarnia Prochasków
ul. Štefánikova / Štefánika 1828/2
18.00-20.00 zwiedzanie z przewodnikiem, zapisy tel. +420 558 711 866

28. Radnice / Ratusz
18.00-22.00 zwiedzanie wnętrza z przewodniczką
Náměstí ČSA / Pl. Armii Czechosłowackiej – wystawa panelowa „Muzeum jde do ulic Moravskoslezského kraje”

29. Kostel na Nivách / Kościół „Na Niwach”
Na Nivách / Na Niwach 1
18.00-21.00 zwiedzanie kościoła

30. Muzeum Slezské diakonie / Muzeum Diakonii Śląskiej
Na Nivách / Na Niwach 7
18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 zwiedzanie z przewodnikiem

31. Městská knihovna Český Těšín / Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie
ul. Ostravská / Ostrawska 1326/67
18.00-22.00 zwiedzanie biblioteki

32. Těšínské divadlo / Teatr Cieszyński
ul. Ostravská / Ostrawska 1326/67
18.00-22.00 zwiedzanie z przewodnikiem, również w języku polskim, rezerwacja: https://www.tdivadlo.cz/sztuka/zwiedzanie-teatru

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments