Wydarzenia Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Nowa galeria sztuki w Bielsku-Białej. Powstała w ramach budżetu obywatelskiego

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Miasto wzbogaciło się o nową galerię – to Galeria Sztuki Współczesnej, która zadomowiła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Uroczyste otwarcie nowej galerii odbyło się 17 listopada, powstała tam ekspozycja 50 obrazów z kolekcji Fundacji Śląskie Obrazy. Projekt zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej edycji 2021.

Galeria Sztuki Współczesnej powstała dzięki współpracy VIII Liceum Ogólnokształcącego, Fundacji Śląskie Obrazy oraz Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Stałą ekspozycję tworzy 50 obrazów z kolekcji Fundacji Śląskie Obrazy będących reprodukcjami dzieł wybitnych i uznanych twórców sztuki współczesnej z naszego regionu gromadzonych przez 30 lat przez fundatora.

Biorąc pod uwagę to, że w szkołach średnich nie ma lekcji plastyki ani sztuki, to pojawienie się obrazów w przestrzeni szkolnej jest bardzo uzasadnione. Bo jest to lekcja tych przedmiotów i kultury w pigułce – mówił w czasie otwarcia wystawy jeden z artystów prof. Michał Minor. – Każde miejsce jest dobre na pokazywanie sztuki. Trzeba wyjść poza utarte schematy i pozwolić ludziom obcować ze sztuką w ich naturalnej przestrzeni – dodał profesor.

Projekt Galeria Sztuki Współczesnej w VIII Liceum Ogólnokształcącym w ramach budżetu obywatelskiego zakładał stworzenie stałej ekspozycji, remont korytarza na II piętrze szkoły oraz cykl warsztatów artystycznych i konkursów dla uczniów.  Kapitalny remont połączony był z wymianą starych przewodów elektrycznych, lamp i zamontowania oświetlenia punktowego. W ramach prac budowlanych odremontowano ściany i sufit oraz posadzkę. Wykonano wydruk reprodukcji obrazów i przeprowadzono warsztaty artystyczne. To tylko część z prac wykonanych w ramach tego projektu, który opiewał na sumę prawie 200 tysięcy złotych.

 

Źródło: UM Bielsko-Biała

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
chciałoby się
chciałoby się
1 rok temu

Przykładowo, jacy wybitni twórcy sztuki współczesnej? Może parę pokazać na zdjęciach?