Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Wadowice Oświęcim

Nowe parafie wikarych i proboszczów – Księża na walizkach

Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłosiła zmiany w parafi ach. Jest ich sporo. To głównie wymiana wikarych, ale są i zmiany proboszczów.

Do takiej doszło w parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, gdzie ksiądz Kazimierz Grela przechodzi na emeryturę, a zastąpi go ksiądz Andrzej Piotrowski, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Mesznej. Tego ostatniego zastąpi Marek Kamiński, dotychczasowy wikary z parafii w Ciścu. Na emeryturę przechodzi też ksiądz Kazimierz Janiurek, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Czechowicach-Dziedzicach. Tu na administratora powołano Zbigniewa Skrzypa (wikary z parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach). Na emeryturę odchodzi również ksiądz Józef Walusiak, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach. Urząd po nim, jako administrator, obejmie ksiądz Robert Kurpios. Nowego administratora będzie też miała parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Bulowicach – księdza Jacka Orszulika (wikary z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu i kapelan w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu), który zastąpi przechodzącego na emeryturę dotychczasowego proboszcza Józefa Pilcha.

Pozostałe zmiany personalne to „wymiany” wikarych.

Z parafii Katedralnej Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej odchodzi wikary Łukasz Mieszczak (do parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach), a nowym wikarym zostanie neoprezbiter Paweł Stawarczyk. Z parafią Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej żegnają się wikary Wojciech Jamroziński (na rzecz parafii w Andrychowie) i wikary Wiesław Płonka (parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach). Nowymi wikarymi będą: Krzysztof Adamski (z parafii z Ustronia) i Marcin Stopka (z parafii w Milówce). W parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej wierni żegnają wikarych Grzegorza Gugę (do parafii Konkatedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu) i Andrzeja Żmudkę (do parafii w Brzeszczach). Zastąpią ich: Kamil Białożyt (z parafii w Bielanach) i Wiesław Greń (z parafii Katedralnej Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej). Wikary Sebastian Fajfer odchodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej do parafii w Milówce, a w jego miejsce przychodzi wikary Paweł Nowak (z parafii w Andrychowie). Do parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej trafi wikary Filip Magiera (z parafii z Żywca Zabłocia), a odejdzie rezydent Krzysztof Borowiec (do parafii Konkatedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu). Z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie odchodzi wikary Michał Marek (do parafii w Żywcu Zabłociu), a przychodzi wikary Tomasz Chamera (z parafii z Gilowic). Ksiądz Dawid Kubień został przeniesiony z parafii w Osieku do parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy, skąd odchodzi wikary Jakub Musur. W Bielsku-Białej dojdzie także do zmiany kapelana Szpitala Wojewódzkiego oraz II Oddziału Kardiologicznego Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca – ksiądz Arkadiusz Talik (wikary z parafii w Brzeszczach) zastąpi księdza Michała Nowaka (będzie wikarym w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu i kapelanem w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu).

Kolejne zmiany dotyczą trzech parafii w Czechowicach-Dziedzicach. Z parafią św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach żegna się wikary Michał Bogacz (trafi do parafii Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Kętach Podlesiu), a przychodzi wikary Maciej Pszczółka. Z parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych odejdzie wikary Paweł Hubczak (do parafii w Roczynach), a z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela wikary Marcin Moskal (do parafii Świętego Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu). W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bujakowie pracę kończy wikary Tomasz Marek (do parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu), a rozpoczyna wikary Wojciech Grzegorzek (z parafii Narodzenia Jana Chrzciciela w Rudzicy). Wikary Piotr Honkisz przechodzi z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu do parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Jego miejsce zajmie wikary Marcin Madura (z parafii w Łękawicy koło Żywca). Z parafii św. Jerzego w Jasienicy odchodzi wikary Rafał Dendys (do parafii w Ustroniu), a przychodzi wikary Krzysztof Pochłopień (z parafii Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Kętach Podlesiu). Z parafią Opatrzności Bożej w Jaworzu żegna się wikary Kamil Skoczylas (do parafii św. Urbana w Hecznarowicach), a prace rozpocznie tutaj wikary Wojciech Nowak (z parafi i w Radziechowach). W parafii św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym wikarego Marcina Kuliga (do parafi i w Łękawicy) zastąpi wikary Maciej Legierski (z parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach). Natomiast wikary Wojciech Maćkowski przechodzi z parafi i św. Świętego Urbana w Hecznarowicach do parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach.

KBszpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
2 miesięcy temu

A co aktualnie robi ten proboszcz z Międzybrodzia co molestował dzieci?

Dod
Dod
2 miesięcy temu

A co Cię to interesuje? Kogo molestowal? Dzieci haha? Janusz latał do niego jeszcze kawał czasu po 18 także niezłe dziecko.

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
2 miesięcy temu
Reply to  Dod

Czyli jednak nie zaprzeczasz że proboszcz współżył z Andrzejem i uważasz to za normalne. Gratuluje ale dla mnie to ciemnogród.

Dod
Dod
2 miesięcy temu

Jaki Andrzej? Ja miałem akurat najgłośniejszą sprawę Pana Janusza. Więcej nie śledzę bo już chyba każdy widzi jak jest.

Ola
Ola
2 miesięcy temu

Jak co nagroda i bohater

norte
norte
2 miesięcy temu

O najsłynniejszym wikarym Tymoteuszu Sz. cicho,a taka była wrzawa jak zaczynał karierę..No tak,ale zmienił nazwisko i zawód.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 miesięcy temu
Reply to  norte

Nie ma wśród przejdzionych na emeryturę?

Olek
Olek
2 miesięcy temu

O ale ten czas leci
Walusiak na emeryturę
Pamiętam jak przyszedł z Żywca do nas do kościoła na Złotych Łanach

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 miesięcy temu

Skąd nabrali nowych parafii?

Grarzyna Jarzyna
Grarzyna Jarzyna
2 miesięcy temu

Kończy się, kończy xD
Coraz mniej księży w parafiach.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 miesięcy temu

Może będą katecheci zarządzać, ustawę już się napisze.

norte
norte
2 miesięcy temu

Będą,będą,jak ten idiota Czarnek zostanie kardynałem.