Wydarzenia

Nowoczesne ogrodzenie domu – trzy sprawdzone i funkcjonalne sposoby na zabezpieczenie posesji

Ogrodzenie jest zdecydowanie najbardziej niedocenianym elementem aranżacji przestrzeni działki. To właśnie ono powinno stanowić reprezentacyjną część posiadłości widoczną z ulicy. Wykorzystany styl można znakomicie skomponować z architekturą bryły domu. Na rynku można znaleźć kilka typów ogrodzeń, z których każdy ma swoje zalety. Które rozwiązanie będzie najlepszą opcją? Jakie powinno być idealne ogrodzenie działki? Oto trzy pomysły na ogrodzenie domu w nowoczesnym stylu!

Jakie cechy powinno posiadać ogrodzenie?

Przed przystąpieniem do wyboru najlepszej opcji warto zastanowić się nad najistotniejszymi parametrami ogrodzeń domowych. Element ten stanowi przede wszystkim pierwszą barierę przed niepożądanymi spojrzeniami przechodniów, dlatego jego wysokość powinna skutecznie ograniczać widoczność prywatnej części posesji. Istotne jest również połączenie stylistyki domu z samym ogrodzeniem, ponieważ wykorzystanie dwóch całkowicie odmiennych metod aranżacyjnych może skutkować uzyskaniem karykaturalnego i niepasującego do siebie połączenia. Wreszcie kwestia bezpieczeństwa, która w przypadku każdego ogrodzenia powinna mieć nadrzędną wartość.

Zewnętrzna część zabudowy działki ma przede wszystkim chronić przed nieproszonymi gośćmi, wjazdem na posesję obcych samochodów, wejściem dzikich zwierząt lub skutkami kolizji oraz wypadków samochodowych na pobliskiej ulicy. Utrzymanie miru domowego i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa powinno zatem uwzględniać wszelkie działania, których celem będzie ochrona domowników. Z tego powodu kluczowymi aspektami będzie nie tylko zadbanie o następstwa potencjalnych wypadków i ubezpieczenie domu z Wartą lub inną firmą, ale też wybudowanie zewnętrznej bariery w postaci solidnego i trudnego do sforsowania ogrodzenia, którego styl można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

Ogrodzenie z bloczków betonu architektonicznego

Bloczki betonowe w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością, co jest w bezpośredni sposób związane z minimalizmem takiego rozwiązania. Ogrodzenia tego typu komponują się jednak tylko z bryłami domów, które utrzymane są w surowym i lekko industrialnym klimacie. Z tego powodu opcja ta z reguły nie jest zalecana dla budynków z drewna i cegieł, natomiast lepiej sprawdza się w przypadku nowoczesnych stylów architektonicznych.

Zaletą ogrodzenia z bloczków betonowych jest duża odporność na warunki atmosferyczne – sam materiał nie wymaga częstych prac konserwacyjnych, a jego wytrzymałość pozwala przetrwać bez szwanku nawet bliski kontakt z samochodem nieuważnego kuriera lub domowników. Warto jednak pamiętać o tym, że beton znacząco ogranicza transparentność i widok na okolicę. Z tego powodu opcja ta jest częściej wybierana przez właścicieli domów położonych blisko ruchliwych ulic, natomiast mieszkańcy wsi z reguły decydują się na ogrodzenia o charakterze ażurowym.

Gabiony, czyli oryginalność i bezpieczeństwo

Prawdziwym hitem ostatnich sezonów są ogrodzenia gabionowe. Składają się one z elementu przypominającego metalową klatkę, której wnętrze wypełnione jest ozdobnym kamieniem. Solidna konstrukcja stanowi doskonałą formę ochrony przed różnego typu czynnikami mechanicznymi, a interesująca struktura samego ogrodzenia będzie znakomitym urozmaiceniem zewnętrznego wyglądu działki.

Podobnie jak w przypadku ogrodzeń z bloczków betonowych, również i gabion charakteryzuje się dość surową fakturą, którą należy odpowiednio dopasować do stylu architektonicznego domu. Obie opcje stanowią ciekawą opcję dla klasycznych rozwiązań, dlatego znakomicie wpisują się w potrzeby XXI wieku, które bardzo często opierają się na nowoczesnych aranżacjach.

Klasyka w najlepszym wydaniu, czyli ogrodzenia metalowe

Współczesne trendy okazują się być łaskawe dla zdecydowanie najpopularniejszej opcji, jaką są ogrodzenia metalowe. Wyróżnia się wśród nich różne typy, na przykład kute, modułowe lub siatkę, natomiast każdy z nich znakomicie sprawdza się jako pierwsza bariera ochronna.

Różnorodność opcji pozwala również dostosować przejrzystość ogrodzenia do potrzeb użytkownika, dzięki czemu właściciele posesji mogą zdecydować się na konstrukcje ażurowe lub pełne. Metalowe płoty z reguły dobrze komponują się ze współczesnym budownictwem, stanowiąc przy tym solidną barierę ochronną, która w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo domowników. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet najwyższe i najwytrzymalsze ogrodzenie to za mało, aby całkowicie zminimalizować prawdopodobieństwo włamania lub kradzieży. O tym, co zrobić po włamaniu do domu, przeczytasz w poradzie na Warta.pl.

 

Poczucie bezpieczeństwa można zwiększyć, decydując się na zakup polisy. W połączeniu z mechanicznymi barierami ochronnymi w postaci ogrodzeń ryzyko poniesienia strat w wyniku np. włamania wymiernie spada, gdy dom jest ubezpieczony. Warto zatem zadbać o możliwie największy poziom bezpieczeństwa we własnym domu.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments