Wydarzenia Cieszyn

Nowy komendant cieszyńskiej policji i jego zastępca. Kim są?

Dziś w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie uroczyście powołano nowego komendanta oraz jego zastępy. Na najważniejsze stanowisko został powołany mł. insp. Arkadiusz Bloch, natomiast jego zastępcą został Przemysław Żurat.

W uroczystościach wzięli udział m.in. komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. dr Tomasz Michułka oraz jego zastępca insp. Jacek Stelmach, który wcześniej piastował stanowisko szefa Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Nie zabrakło także samorządowców, w tym m.in. Janiny Żagan, starosty cieszyńskiej, Przemysława Majora, zastępcy burmistrz Cieszyna oraz Piotra Grosicki, zastępcy prokuratora rejonowego w Cieszynie.

I tak, zgodnie z rozkazem Komendanta Wojewódzkiego Policji Katowicach insp. dr Tomasza Michułki najważniejsze stanowisko cieszyńskiej policji objął mł.insp. Arkadiusz Bloch, który do lutego tego roku był pierwszym zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie, a do 5 czerwca pełnił obowiązki na stanowisku komendanta. Uroczystego wprowadzenia nowego szefa cieszyńskich policjantów oraz jego zastępcy dokonał  insp. dr Tomasz Michułka w obecności insp. Jacka Stelmacha.

Mł. insp. Arkadiusz Bloch oraz nadkom. Przemysław Żurat podziękowali za pokładane w nich zaufanie i nadzieję zaznaczając, że dołożą wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom kierownictwa oraz społeczeństwa, by osiągnąć cel, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa w powiecie cieszyńskim.

Warto zaznaczyć kilka faktów. Arkadiusz Bloch urodził się w lipcu 1971 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie zdobył szlify oficera Polskiej Policji. Swoje wykształcenie uzupełniał będąc słuchaczem Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskał dyplom magistra prawa oraz ukończył kierunek związany z administracją publiczną i zarządzaniem. W 2012 roku Pan Komendant został odznaczony Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant”.

W szeregach policji jest od 1992 roku. Rozpoczął ją jako policjant kompanii patrolowo-interwencyjnej wodzisławskiej komendy, gdzie po dwóch latach podjął wyzwanie pełnienia służby w wydziale kryminalnym. Pięć lat później w 1999 roku rozpoczął służbę w cieszyńskim garnizonie Policji. W 2000 roku awansował na stanowisko detektywa Wydziału Kryminalnego, a po czterech latach służby w Wydziale Kryminalnym na stanowisko specjalisty. Kolejnym krokiem w karierze zawodowej było powołanie najpierw na stanowisko zastępcy komendanta Komisariatu Policji w Zebrzydowicach w 2007 roku. Później na przestrzeni kolejnych 10 lat – zastępcy komendanta Komisariatów w Skoczowie i Strumieniu, następnie komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu.

8 marca 2021 roku Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach w uznaniu za wzorową służbę i pełne zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa powołał mł. insp. Arkadiusza Blocha na stanowisko pierwszego zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie, czyniąc go odpowiedzialnym za nadzór nad pionem kryminalnym. Od 26 lutego mł. insp. Arkadiusz Bloch pełnił obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie. Z dniem 6 czerwca 2024 roku został powołany na to stanowisko.

Z kolei nadkom. Przemysław Żurat służbę w policyjnym mundurze rozpoczął w 2004 roku, w Oddziałach Prewencji Policji w Warszawie. Następnie kontynuował służbę w zespole patrolowym Komisariatu Policji w Strumieniu, skąd w 2007 roku został przeniesiony do cieszyńskiej komendy do Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. Służbę w tym wydziale zakończył w 2017 roku na stanowisku eksperta, zdobywając w tym czasie ogromne doświadczenie. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Policji Szczytnie zyskał stopień oficera młodszego policji.

W 2017 roku, w związku z posiadanym doświadczeniem, awansował na stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju. Rok później został mianowany na stanowisko naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. W 2022 roku szef policjantów z Bielska-Białej powierzył mu stanowisko zastępcy komendanta Komisariatu Policji w Czechowicach –Dziedzicach, gdzie pełnił służbę do 30 stycznia 2023 roku. Wówczas to wrócił do cieszyńskiego garnizonu, gdzie objął stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Skoczowie.

Nadkom. Przemysław Żurat na stanowiskach kierowniczych z sukcesem prowadził i nadzorował wiele złożonych spraw kryminalnych, w tym dotyczący zabójstwa w 2008 roku. Był również kierownikiem grupy ds. procesowych powołanej przez Komendanta Głównego Policji do sprawy aktu terroru związanego z wybuchem bloku w stanie deweloperskim na osiedlu „Sarni Stok” w Bielsku-Białej. Finalnie doprowadził do ustalenia i zatrzymania sprawcy tego zdarzenia i skazania go za popełnione przestępstwo. Nadzorował także bezpośrednio kilka innych postępowaniach o zabójstwa na terenie Bielska-Białej, w tym m.in. w głośnej sprawie zaginięcia i zabójstwa dziewczyny z miejscowości Buczkowice oraz sprawie zabójstwa kobiety w ciąży. Sprawcy tych brutalnych przestępstw zostali zatrzymani i osądzeni.

google_news