Wydarzenia Cieszyn

Nowy pomnik w Skoczowie. W 40. rocznicę powstania „Solidarności”

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Skoczowie ma pojawić się nowy pomnik. Będzie upamiętniał 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Rada Miejska jednogłośnie poparła wniosek w tej sprawie, złożony przez NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, który sfinansuje projekt i budowę.

Pomnik ma stanąć na działce gminnej, w sąsiedztwie ronda imienia Ofiar Stanu Wojennego, przy zbiegu ulic Pawła Stalmacha i Objazdowej. Inicjatorom przedsięwzięcia zależy na tym, aby przypomnieć i podkreślić znaczenie ruchu, który doprowadził do politycznego przełomu i historycznych zmian w Polsce, czyli podpisania porozumień sierpniowych i powstania „Solidarności”. Pomnik ma wyrażać wdzięczność dla społeczności naszego regionu, zaangażowanej w budowę suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

Burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko, poinformował radnych, że temat budowy pomnika omawiał kilkakrotnie z zarządem NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, jak i z przedstawicielami oddziału pod Kaplicówką. Ze względu na pandemię koronawirusa obchody 40-lecia „Solidarności” są dość ograniczone, dlatego m.in. powstał pomysł upamiętnienia rocznicy obeliskiem w formie surowego, nieobrobionego kamienia, a konkretnie głazu gnejsowego o wysokości około 3,2 m, szerokości 1,6 m i wadze 6 ton, z umieszczonym na nim napisem „Solidarność”.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ERBE
ERBE
9 miesięcy temu

Solidarność jest nam dziś potrzebna, ale ludzka, a nie ze stopu miedzi.