Wydarzenia Bielsko-Biała

Nowy salon samochodowy i myjnia w Bielsku-Białej. Mieszkańcy protestują przeciwko inwestycji

Fot. Geoportal

W Bielsku-Białej ma powstać kolejna potężna inwestycja. W rejonie ul. Katowickiej stanie salon samochodowy oraz myjnia z trzema stanowiskami. Zdaniem okolicznych mieszkańców, planowane obiekty mocno wpłyną na komfort ich życia. Wystosowano sprzeciw.

W ubiegłą środę w siedzibie OSP Komorowice Śląskie odbyła się narada mieszkańców z miejscową Radą Osiedla, w czasie której mieszkańcy wyrazili sprzeciw dotyczący planowanej w ich dzielnicy inwestycji. Firma Davis BB Park sp. zo.o. planuje bowiem wybudować tam m.in. salon samochodowy oraz myjnię.

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji wpłynął do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w lipcu. Łączna jej powierzchnia wynosi ok. 1,3 ha, obszar należy jednak pomniejszyć o występujące tam zalesienia. To ostatecznie daje powierzchnię inwestycji wynoszącą 12,107 m2. Teren znajduje się w obszarze koncentracji funkcji usługowej. Inwestycja zakłada budowę czterech budynków usługowo-handlowych, myjnia samochodowa ma mieć z kolei trzy stanowiska. Znajdujący się na jednej z działek budynek mieszkalno-handlowy o powierzchni ponad 300 m2 zostanie rozbudowany i przekształcony w obiekt handlowo-usługowy. W pobliżu inwestycji stanie też sześć pylonów reklamowych.

Aby zapewnić dojazd do obiektów inwestor planuje zmianę organizacji ruchu na przylegających do inwestycji ulicach – Ornej i Ogrodników. Mają one stać się jednokierunkowe. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy, argumentując m.in., że okolica i tak jest wystarczająco zakorkowana, a takie rozwiązanie znacząco pogorszy ich komfort życia. Ich zdaniem, proponowana opcja doprowadzi do całkowitego paraliżu komunikacyjnego skrzyżowania Orna/Katowicka/zjazd z S52, które już teraz ma ograniczoną przepustowość.

– Wspólnie z sąsiadami stajemy na stanowisku, że proponowane rozwiązania są nieakceptowalne. Nie mamy zamiaru blokowania inwestycji ale prosimy o przeprowadzenie jej w taki sposób, aby zmniejszyć jej oddziaływanie na okoliczne zabudowania. Inwestor ma prawo do budowy, ale nie do uprzykrzania nam życia – mówią mieszkańcy.

Na spotkaniu w OSP Rada Osiedla Komorowice Śląskie wyraziła zaniepokojenie dotyczące informacji przekazywanych przez mieszkańców. Do tej pory radni nie znali szczegółów inwestycji, inwestor bowiem nie zaopiniował u nich projektu budowy. Nie było także sporządzonej opinii dotyczącej oddziaływania inwestycji.

Mieszkańcy ulic Ornej, Wołodyjowskiego oraz Ogrodników zwrócili się do Urzędu Miasta z pismem zawierającym ich uwagi. – W projekcie decyzji zakłada się zmianę organizacji ruchu na jednokierunkowy oraz budowę łącznika pomiędzy ulicą Ogrodników a ulicą Orną. Jest to rozwiązanie błędne, niezgodne z zasadą rozważenia proporcji pomiędzy interesem indywidualnym a interesem publicznym (społecznym), w tym przypadku znacząco na niekorzyść mieszkańców lokalnej społeczności – czytamy.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że obecnie ulice Ogrodników i Orna są ulicami ślepymi o szerokości poniżej 6 metrów i obsługują ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Ich rozbudowa oraz ustanowienie chodnika dla pieszych w obecnej sytuacji jest wręcz niewykonalne, ponieważ zabudowa jednorodzinna znajduje się tuż przy granicy jezdni. W takim przypadku konieczny byłby wykup przylegających gruntów, na co nie ma zgody mieszkańców.

Co ciekawe, Miejski Zarząd Dróg w piśmie do Urzędu Miejskiego zaznaczył, że drogi te w chwili obecnej umożliwiają jedynie obsługę komunikacyjną przyległej zabudowy mieszkaniowej. Zdaniem urzędników, nie jest możliwe prowadzenie ruchu dwukierunkowego związanego z planowaną inwestycją na żadnej z nich. W tym celu konieczne byłoby wybudowanie łącznika. Wówczas ruch byłby prowadzony poprzez wjazd z ul. Katowickiej na Ogrodników, następnie łącznikiem i dalej ul. Orną z powrotem do Katowickiej. Jednocześnie MZD poprosiło, aby inwestor przeanalizował, czy istnieje możliwość skomunikowania planowanej inwestycji od strony północnej, poprzez istniejący zjazd z ul. Warszawskiej i układ dróg wewnętrznych obsługujących salon samochodowy Honda.

– Trzeba zauważyć, że zmiana organizacji ruchu z dwu na jednokierunkową doprowadzi do sytuacji, w której to ruch łącznikiem pomiędzy ulicami Orną i Ogrodników będzie przebiegał pomiędzy budynkami planowanej inwestycji. Obecnie projektowany łącznik stanowi niewydzielona część terenu należącego do inwestora i nie stanowi własności Gminy Bielsko-Biała. Wykonanie tego łącznika i używanie go do obsługi inwestycji jak i na potrzeby mieszkańców istotnie pogarsza komunikację w rejonie ww. ulic – argumentują mieszkańcy. Z ich wyliczeń wynika, że zmiana organizacji ruchu spowoduje kilkuset procentowy wzrost jego natężenia i utrudni sprawny wyjazd z posesji. Każdy mieszkaniec będzie zmuszony za każdym razem wykonać objazd wokół inwestycji.

– Wydanie decyzji o warunkach zabudowy w jej obecnym kształcie narusza interesy wszystkich mieszkańców wymienionych ulic. Projektowana zmiana organizacji ruchu zmienia sposób komunikacji jak i zmniejsza bezpieczeństwo użytkowników/mieszkańców. Nie zostały również wykonane żadne analizy dotyczące kwestii, jak zwiększenie ruchu na obszarze objętym decyzją wpłynie na bezpieczeństwo oraz płynność ruchu w zjeździe z ulicy Katowickiej na ulicę Ogrodników oraz wyjeździe z ul. Ornej na ul. Katowicką – twierdzą.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

Salon jakiej marki ma tam powstać? Tesla?

mamy swoje
mamy swoje
1 rok temu
Reply to  Tomek

dla marki miliona elektryków produkowanych w Polsce

a powinni
a powinni
1 rok temu

Jestem zawiedziony, że nie protestują ekolodzy,

Chop z browarem
Chop z browarem
1 rok temu

Jak zwykle najlepiej nic nie budować…

Maro
Maro
1 rok temu

To polska i jej prawo masz działkę i nie możesz ba niej robić co chcesz ..

Gac
Gac
1 rok temu
Reply to  Maro

No biedaczek… bo zmiana organizacji ruchu przecież się należy każdemu.

Bear
Bear
1 rok temu
Reply to  Maro

Nie tylko tak jest w Polsce. Skoro na swojej dzialce każdy powinien robić co chce to obok Pana domu powinni dyskotekę lub stację kolejowa wybudować

Zbyszek
Zbyszek
1 rok temu
Reply to  Bear

Ale jak tam wtedy tory doprowadzisz.

Arab
Arab
1 rok temu

Cokolwiek człowiek chce zbudować to wiecznie protesty byle było tak jak było zero rozwoju myslenia do przodu tylko ręce do modlitwy umieją składać i brać darmochę bo to zawsze się im należy.

Gac
Gac
1 rok temu
Reply to  Arab

Kolejna myjnia w okolicy… niebywały rozwój. To jest napewno zalążek czegoś wspaniałego.

Anonymus
Anonymus
1 rok temu
Reply to  Arab

To buduj za miastem postaw nawet 40 a nie komuś pod domem. Wszędzie w normalnych krajach jest zakaz stawiania uciązliwych infrastruktur w centrum i przy osiedlach tylko u nas można komuś postawić w ogrodzie myjnie

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

To dobra wiadomość.

jak zwykle
jak zwykle
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

umiesz uzasadnić, podszywacz, czy tylko umiesz stawiać takie klocki?