Wydarzenia Bielsko-Biała

Nowy sprzęt w OIOM-ie Szpitala Wojewódzkiego. Lepszy niż respiratory

Zdjęcia: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał nowoczesne urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenem. Umożliwiają one podawanie pacjentom tlenu bez potrzeby stosowania maski na twarz.

– Sprzęt jest niezbędny w leczeniu obrzęków płuc, zapaleniach tchawicy oraz zaburzeniach oddechowych, wywoływanych przez SARS CoV-2 – mówi dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego.

Trzy urządzenia o wartości ponad 80 tysięcy złotych przekazała bielskiej placówce Fundacja Siepomaga. Obecnie sprzęt wykorzystywany jest nie tylko na OIOM-ie, ale również na Oddziale Kardiologicznym.

Dariusz Maciejewski wyjaśnia, że aparatura generuje bardzo wysoki przepływ tlenu. Obecnie taki sprzęt wykorzystywany jest na pierwszej linii walki z Covid 19. – W sytuacji, gdy człowiek zaczyna być niewydolny oddechowo, potrzebuje około 30 litrów tlenu na minutę. Urządzenia pozwalają na podawanie choremu do 60 litrów w ciągu minuty. Dzięki tej aparaturze pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowia i uniknąć inwazyjnej terapii oddechowej – wskazuje. Zaletą przekazanych aparatów jest także to, że pacjenci mogą łatwiej jeść, pić, spać, niż w sytuacji, gdy oddychają za pomocą respiratora.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego posiada 15 klimatyzowanych stanowisk intensywnej terapii, wyposażonych w nowoczesne łóżka, a także wysokiej klasy sprzęt monitorujący i pompy infuzyjne.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments