Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

O czym przeczytacie w nowej Kronice Beskidzkiej

Nowy numer Kroniki Beskidzkiej jest już w sprzedaży. O czym piszemy?

Kolejna zamknięta przychodnia na Złotych Łanach
Od początku roku poradnia zdrowia w centrum osiedla Złote Łany jest zamknięta. Na drzwiach wywieszono kartki, z których pacjenci dowiadują się, że odpowiada za to Śląski Oddział NFZ. Mieszkańcy są zbulwersowani.

Referendum po Wielkanocy? Opozycja nie chce dodatkowych pytań
Nie ma porozumienia w sprawie dodatkowych pytań w referendum w sprawie budowy spalarni w Wapienicy. Według wstępnych założeń, głosowanie mieszkańców miałoby się odbyć w trzeci weekend kwietnia.

Wielka wycinka w Hałcnowie. Był sobie Księży Las
Trzy miesiące temu ruszyła budowa długo oczekiwanej trasy ekspresowej S1 na odcinku z Bielska-Białej do Mysłowic. Skala wycinek budzi jednak wątpliwości mieszkańców. Czy na pewno trzeba ciąć aż tyle? – pytają. I co się dzieje z tym drewnem?

Budynek przy Batorego oddany. Zamieszka w nim 30 rodzin
30 rodzin zamieszka w budynku wielorodzinnym przy ulicy Batorego w Bielsku-Białej. We wtorek symbolicznie oddano go do użytku. Inwestycja była realizowana przez bielską spółkę TBS.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali sami mieszkańcy, w obecności prezydenta Jarosława Klimaszewskiego i radnych.

Zmiany i podwyżki
W nowym roku wchodzi w życie szereg zmian w przepisach prawnych, podatkowych i płacowych. Czeka nas też wiele podwyżek. Do góry już poszła stawka VAT za paliwo, prąd, gaz i ciepło systemowe. Podrożeją alkohol, papierosy, ale również egzaminy na prawo jazdy i składka ZUS.

Ile do koperty? Księża z regionu: stawki nie ma
Styczeń i luty to czas odwiedzin duszpasterzy w domach parafian. Przy okazji takich wizyt pojawia się pytanie, ile włożyć do koperty?

Rewolucja nie tylko kolejowa. Tunel do wyburzenia?
Plany PKP PLK związane z modernizacją linii kolejowej nr 139 są imponujące – zakładają między innymi budowę nowego tunelu kolejowego pod ulicą 3 Maja w Bielsku-Białej. To byłaby rewolucja nie tylko kolejowa.

Szczyrk walczy z deweloperami
„Starzy” mieszkańcy Szczyrku mają już dość wszechobecnej deweloperki. Apartamentowce wznoszone są dosłownie wszędzie, także pośród istniejącej już zabudowy jednorodzinnej. Szczyrkowski samorząd chce z tym skończyć.

Bieda aż piszczy, a premier radzi nie tracić wiary
Ostrzegałem już, że jak nie będzie wyjścia, to będziemy prowadzić lekcje hybrydowe, bo w domach będzie cieplej, niż w szkołach. Jeśli nie będzie z czego zapłacić, to co zrobią samorządy? – KRONIKA rozmawia ze starostą bielskim Andrzejem Płonką, prezesem Związku Powiatów Polskich.

Do sądu o kasę na oświatę
Samorządy mają dość – nie są już w stanie ponosić gigantycznych wydatków na oświatę. Sygnał do buntu dał Szczecin – miasto domaga się od skarbu państwa zwrotu pieniędzy, jakie musiało wyłożyć na wypłaty dla nauczycieli.

Szantaż w internecie: nagrałem sceny z tobą w roli głównej
Czytelnik Kroniki dostał maila. Ktoś informował go, z początku uprzejmie, że uzyskał dostęp do jego komputera. Potem przeszedł do rzeczy – szantażował ujawnieniem wstydliwych treści. Podobne maile otrzymują codziennie tysiące osób. Niektórzy ulegają presji.

Droga przez mękę. Czekanie na asfalt
– Jak mamy dojechać do domu? – pyta Czytelniczka mieszkająca przy ul. Pawiej w Czechowicach-Dziedzicach. Ponad rok temu rozpoczęto modernizację sieci wodociągowej i budowę kanalizacji. Dziś droga jest w opłakanym stanie. Mieszkańcy od dłuższego czasu zmagają się z błotem, kurzem i koleinami.

„Skąpiec” w Teatrze Polskim – z rozmachem i dbałością o detale
Molier! – wykrzykiwał w niebo Rafał Sawicki, który rolę Harpagona zbudował na swój własny, zapadający w pamięć sposób. Tytułowy Skąpiec niczym czarna dziura pochłaniał wszystko, co znalazło się na jego drodze. A przyzywanie postaci wielkiego komediopisarza pozwalało nam uświadomić, że nawet całe wieki nie wystarczą, by wyzbyć się najgorszych ludzkich przywar. I że czasem pozostaje już tylko gromki śmiech.

Sakralne klejnoty w BWA
Projekty sakralne jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon – Jerzego Nowosielskiego, oraz szkice, rysunki i makiety kościołów architekta wizjonera Stanisława Niemczyka prezentowane są obecnie w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA. Wystawa nosi tytuł „Spotkanie”.

Ponadto – jak zwykle – wiadomości z Żywiecczyzny, zachodniej części Małopolski, sportowe i kryminalne. Zapraszamy do lektury! E-wydanie można kupić na www.prasabeskidzka.pl

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments