Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

O czym przeczytacie w nowej Kronice Beskidzkiej? Wyjątkowe, świąteczne wydanie

Nowy wyjątkowy, bo świąteczny numer „Kroniki Beskidzkiej” trafia do sprzedaży już w środę. O czym piszemy?

Święta braci Golec. Z góralskim ADHD
Jesteśmy duszami niespokojnymi, ciągle ciekawymi życia chłopakami z Milówki – Łukasz i Paweł Golcowie w rozmowie z Kroniką opowiadają o świętach i nie tylko.

Gotowi na każde wezwanie
W tym roku minęła 70. rocznica powstania Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ciągu siedmiu dekad zmieniło się dosłownie wszystko w sposobie funkcjonowania ratownictwa górskiego. Z wyjątkiem jednego: osobistego zaangażowania, oddania innym oraz serca, jakie każdy ratownik musi poświęcić, niosąc pomoc potrzebującym w górach. Rozmawiamy z bielszczaninem Szymonem Malinowskim, który prawie 40 lat był czynnym ratownikiem górskim, przez wiele lat pełnił też funkcję prezesa zarządu Grupy Beskidzkiej GOPR.

Zaczęło się od Inki. Początki Psiej Ekipy
Uratowana w pewien mroźny dzień odwdzięczyła się miłością i oddaniem. Znaleziona w jednej z beskidzkich wsi, pozostawiona na przystanku autobusowym na pastwę losu. Inka przyczyniła się do powstania Psiej Ekipy, znanej i cenionej organizacji, która zmienia życie zwierząt, ale też pomagających im ludzi.

Turystyka to nie tylko pieniądze. Tradycja i zaufanie bywają ważniejsze
W turystyce w dziedzinie marketingu mogą współpracować konkurujący ze sobą hotelarze czy zarządzający innymi podmiotami turystycznymi. Jeśli robią to dobrze, to mogą sprawić, że turysta postawi na urlop w naszych Beskidach, a nie na przykład w Alpach – rozmowa z dr hab. Katarzyną Czernek-Marszałek, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, której badania z zakresu turystyki uznawane za nowatorskie.

Wigilia polsko-ukraińska                                                                                                                                                                                                                                                                                     W wielu polskich domach wciąż goszczą rodziny ukraińskich uchodźców. Przez ostatnie miesiące domownicy zdążyli się zaprzyjaźnić i nawiązać niemal rodzinne relacje. Teraz zasiądą wspólnie przy wigilijnym stole.

Geniusz z Bier wyprzedził swoje czasy. Ale kto o nim pamięta?                                                                                                                                                                                                           W tym roku minęła 240. rocznica urodzin Józefa Bożka, genialnego wynalazcy z podbielskich Bier. Pytanie za sto punktów – kto o nim pamięta?

Taneczni mistrzowie Polski z Bielska-Białej. Ta para ma parę!
Są najstarszą – i zarazem najlepszą w swojej kategorii wiekowej – parą taneczną w Polsce. Tańczą – i wygrywają – nawet z kontuzjami i bólem. Zwyciężyli nawet wtedy, gdy Agata po zgubieniu bransoletki zgubiła też… wątek w tańcu. – Po raz pierwszy dała mi się wówczas prowadzić – śmieje się Kazimierz.

Przerwana Wigilia
Tę opowieść odnaleźliśmy w jednym z archiwalnych numerów „Kroniki Beskidzkiej” – z 23 grudnia 1982 roku. Jeżeli uratowany wówczas przez gospodarza chatki i odnaleziony przez goprowców chłopiec – dziś już mężczyzna w podeszłym wieku – albo ktoś z jego rodziny przeczyta ten artykuł, zachęcamy do kontaktu z redakcją.

Spowiedź bezbożnika. Czy apostata może obchodzić święta?                                                                                                                                                                                                                  Czy zdeklarowany ateista może dzielić się opłatkiem, a później pójść na pasterkę? Czy może wziąć ślub kościelny, a dzieci posłać na religię? Jak na spowiedzi opowiada o tym mieszkaniec Bielska-Białej.

Kobieta orkiestra: muzykuje, haftuje, uczy                                                                                                                                                                                                                                                    O mieszkającej w Paszkówce Stanisławie Kucharczyk znajomi mówią, że jest dowodem na względność czasu: potrafi jednego dnia zrobić więcej, niż inni przez miesiąc.

Pięć tysięcy autografów. A to nie koniec                                                                                                                                                                                                                                                        Nie postawiłem kropki. Jadę dalej! To pasja na całe życie – deklaruje Zbigniew Kulasek, który w ciągu kilkunastu lat zebrał grubo ponad pięć tysięcy autografów. I niemal tyle samo niezapomnianych wspomnień oraz wzruszeń z rozmów ze znanymi osobami z całego świata.

Sołtys rekordzista. Społecznik całym sercem
Jan Wątroba z Łysiny jest radnym nieprzerwanie od 47 lat, a sołtysem od 42. W regionie to człowiek legenda, wszędzie go pełno i ma mnóstwo planów.

Zaczynała w Czechowicach, dziś jest w reprezentacji Niemiec                                                                                                                                                                                                       Paulina Paszek, czołowa polska kajakarka, po kontuzji w 2018 roku straciła miejsce w kadrze Polski i dziś reprezentuje Niemcy. Zaczynała w Czechowicach-Dziedzicach razem z Justyną Iskrzycką.

Michał Gawlas: początki były przy stole… kuchennym                                                                                                                                                                                                                     Jeden z najlepiej zapowiadających się zawodników młodego pokolenia w tenisie stołowym rywalizował już w Superlidze i europejskiej Lidze Mistrzów. To jednak wcale nie jest szczyt jego marzeń.

A ponadto, jak zawsze, mnóstwo aktualnych tematów. Piszemy między innymi o tym, że w szpitalu w Wilkowicach zamykają kardiologię, na Dębowcu znowu będzie można poszusować, co nie wszystkim się podoba, a zagrożenie tykającą bombą w Czechowicach-Dziedzicach potwierdza wiceminister środowiska. Nie mogło zabraknąć świątecznej krzyżówki, kryminałów i oczywiście dużej dawki sportu.
To i wiele więcej w świątecznej Kronice. Zapraszamy do lektury!

google_news