Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

O działaniach powiatu na rzecz ograniczenia smogu na Żywiecczyźnie

Starostwo Powiatowe w Żywcu – bieżący stan zaawansowania prac

Powiat Żywiecki w ramach podpisanej umowy uzyskał dofinansowanie na największy na Żywiecczyźnie projekt pn.: „Termomodernizacja placówek użyteczności publicznej Powiatu Żywieckiego – cz. I”, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WSL 2014-2020. W ramach projektu zostanie wykonana kompleksowa termomodernizacja 5 budynków użyteczności publicznej Powiatu Żywieckiego:

1. Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Żywcu ul. Kopernika 77 – wartość inwestycji 2 645 941,00 zł,

2. I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu ul. Słowackiego 2 – wartość inwestycji 8 527 956,73 zł,

3. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce ul. Dworcowa 17 – wartość inwestycji 2 563 746,66 zł,

4. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu ul. Mickiewicza 6 – wartość inwestycji 6 721 627,11 zł,

5. Starostwo Powiatowe w Żywcu ul. Krasińskiego 13 – wartość inwestycji 4 362 735,88 zł.
Dodatkowo w ramach dotacji ze środków unijnych Powiat Żywiecki realizuje także termomodernizację 3 obiektów:

1. Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu-Moszczanicy ul. Moszczanicka 9 – wartość inwestycji 6 348 840,26 zł,

2. Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Żywcu ul. Kopernika 5 – wartość inwestycji 1 401 335,57 zł,

3. Budynku Przychodni Rejonowej w Żywcu (obok Policji) – wartość inwestycji 2 745 298,01 zł.

Łączny koszt wszystkich wyżej wymienionych inwestycji powiatowych wynosi ponad 35 mln złotych i stanowi realny wkład Powiatu Żywieckiego w aktywną walkę ze smogiem na Żywiecczyźnie. Przyjmuje się, że termomodernizacja jednego obiektu wraz z wymianą źródeł ciepła daje efekt jak w przypadku likwidacji „kopciuchów” w kilkuset budynkach jednorodzinnych.

Roboty budowlane obejmują między innymi: ocieplenie ścian, ocieplenie stropodachów, wymianę okien zewnętrznych, wymianę drzwi zewnętrznych, modernizacje instalacji c.o. i c.w.u. wraz z montażem instalacji solarnych, montaż instalacji fotowoltaicznych, modernizacje oświetlenia wbudowanego oraz modernizacje kotłowni lub węzłów cieplnych.

Główny cel projektu to zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze publicznym. Realizacja celu głównego projektu nastąpi poprzez termomodernizację i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń atmosferycznych powstałych podczas spalania paliw na potrzeby ogrzewania oraz oświetlenia obiektów objętych projektem. Celami szczegółowymi projektu są: poprawa efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie rocznego zużycia energii, większa oszczędność energii elektrycznej i cieplnej oraz zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynków publicznych, redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii, a także poprawa warunków społeczno-ekonomicznych życia wspólnoty lokalnej.

Andrzej Kalata
Starosta Żywiecki

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu – bieżący stan zaawansowania prac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu – bieżący stan zaawansowania prac

I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu – bieżący stan zaawansowania prac

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
1 miesiąc temu

Wreszcie Panie Starosto, obliczyłem że w Moszczanicy po tych działaniach zniknął największy kopciuch i smog zmniejszył się o 30%, ale teraz czas aby burmistrz zlikwidował drugi kopciuch w Moszczanicy tj. w przedszkolu no i 300 kopciuchów domowych.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jerzy

Czyli znalazłeś według obliczenia własnego (a jeśli własne, nie może się mylić) następne 30 %, znajdź jeszcze 2 obiekty publiczne w Moszczanicy i smog spadnie do zera. Po co nękać kopciuchy domowe i biednych mieszkańców?

stefan
stefan
1 miesiąc temu

Od kiedy ocieplenie ścian zapobiega ograniczeniu smogu? Kilka budynków użyteczności publicznej ocieplonych a w powiecie kilka tysięcy kopcących kominów… Brawo PiS 😉

obiektyw
obiektyw
1 miesiąc temu
Reply to  stefan

Czytaj ze zrozumieniem trollu – “modernizacje instalacji c.o. i c.w.u. wraz z montażem instalacji solarnych, montaż instalacji fotowoltaicznych”

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Czy to nie jest tak, że o smogu przypominają sobie rządzący kiedy rejestratory przekraczają normy? Kwota niemała, cele chwalebne ale dopiero do wykonania w przyszłości. A ścigają indywidualnych mieszkańców posiadających piece kopciuchy, że to ich wina iż jest smog. Głównie jest mowa o termoizolacji a nie jest wyodrębnione co wylatuje z komina w obiektach termoizolowanych.