Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

O wojennym dzienniku niemieckiego lekarza w Książnicy Beskidzkiej

Po dłuższej przerwie Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic wydało książkę pt. „Dziennik dra Rudolfa Lubicha, niemieckiego bielszczanina – lekarza, z lat 1939-1941”. Jej autorem jest Stanisław Noworyta, z którym będzie można porozmawiać w Bielsku-Białej.

Spotkanie z pisarzem odbędzie się 13 lutego o 17.00 w Książnicy Beskidzkiej. Będzie to okazja nie tylko do zapoznania się z jego dziełem, ale także nabycia publikacji i zdobycia podpisu.

Wydawca wyszedł z założenia, że warto sięgać do źródeł, nawet tych, które opisują historię z innej, niż nasza, perspektywy. Tym bardziej, że dzieje Bielska i Białej pod niemiecką okupacją były nieco inne, niż w pozostałych rejonach Polski.

– Postanowiliśmy wydać bardzo nietypową książkę-pamiętnik, napisaną przez Niemca i zarazem okupanta. Dlaczego? Bo kontakt ze źródłem daje każdemu styczność z żywą historią, wyrabia krytycyzm, rozwija zdolność analizy – zwraca uwagę Jacek Cwetler z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, który poprowadzi spotkanie w bielskiej książnicy.

Stanisław Noworyta

Urodził się 20 maja 1943 r. w DL 39 (Mauthausen) w Linz. Z dzieciństwa i młodości – jaworzanin, z dorosłości – bielszczanin. Wieloletni pracownik bielskiego przemysłu włókienniczego na stanowiskach od robotnika transportu fabrycznego po dyrektora, łączący pracę zawodową z nauką w szkole średniej oraz ze studiami prawniczymi i podyplomowymi.

Entuzjasta historii, Beskidów, literatury oraz kibic Podbeskidzia. Autor „Wizerunku z pamięci” (1989), „Puchu ostu – opowiadania beskidzkie” (1992), „Demonów Lechistanu” (1997), „Beskidników” (2010) oraz sensacyjnej powieści z życia bielskich artystów animacji z głównym bohaterem Władysławem Nehrebeckim – „Masz nazwisko” (w wydawniczym opracowaniu).

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments