Wydarzenia Cieszyn

O empatii, zaufaniu i traumie. “Pomocna Dłoń” z Cieszyna jeszcze bliżej problemów

Fot. z arch. Stowarzyszenia “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”

Stowarzyszenie “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie” z Cieszyna w wakacyjny czas wkracza ze wspomnieniami z hiszpańskiej Kantabrii, dokąd udało się wraz z grupą młodzieży z Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie w ramach projektu Erasmus+, skierowanego dla organizacji pozarządowych.

Projekt obejmował tydzień intensywnego szkolenia, w trakcie którego poruszano wiele zagadnień z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Była mowa m.in. o tym, jak radzić sobie ze stresem, z traumą, jak zarządzać emocjami poprzez kreatywne pisanie. Przedstawicielki Stowarzyszenia “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie” – prezes zarządu Olga Białoń i wiceprezes Małgorzata Gross – uczestniczyły w wielu wykładach, warsztatach, przygotowywały prezentacje z omawianych tematów.

– Mieliśmy również możliwość zwiedzania pięknych miejsc Kantabrii, m. in. Santander, Lierganes czy parku przyrody obejmującego rozległe tereny wydmowe oraz plażę ze złotym piaskiem w Valdearenas. Pełna nazwa projektu to CREATORS “Courage REborn – creAtive writing TOols for young tRauma Survivors”. Jego realizatorami są organizacje pozarządowe z trzech krajów: Laja z Polski, Pasos z Hiszpanii oraz CFCECAS z Rumunii – mówi Małgorzata Gross, która uczestniczyła również w zeszłorocznym projekcie – „Youth’s Mental Health Protection”, skupiającym się na ochronie zdrowia psychicznego młodzieży.

– W tym roku po raz drugi zabrałam pełnoletnich uczniów z “Szybina”, zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego. Stało się to możliwe dzięki współpracy naszych organizacji – Fundacji “Laja” oraz Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”, a także dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego, która dostrzega potrzebę poszerzania wiedzy młodzieży z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, ale także rozwoju jej zainteresowań w innych sferach, takich jak otwarcie na wielokulturowość oraz rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku angielskim. W projektach brały udział również osoby z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii, Ukrainy, Włoch, a nawet Meksyku – wyjaśnia Małgorzata Gross.

Częścią tego typu projektów szkoleniowych jest zaprezentowanie wiedzy zdobytej podczas szkolenia w środowisku lokalnym. W ubiegłym roku młodzież zaprezentowała nowo nabyte wiadomości z zakresu ochrony zdrowia psychicznego podczas warsztatów zorganizowanych w szkole, dla kolegów z Polski i Ukrainy w siedzibie Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”, a także w języku angielskim dla międzynarodowego grona odbiorców podczas Święta Herbaty w Cieszynie. Rezultaty tegorocznego szkolenia w Kantabrii zostaną zaprezentowane po wakacjach.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z arch. Stowarzyszenia “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”

google_news