Wydarzenia Żywiec

O księżach skazanych za przestępstwa seksualne. Krzywdy sprzed lat

Fot. Pixabay

W ostatnich tygodniach niezwykle głośno zrobiło się o dwóch nieżyjących już księżach – Józefie Lorancu i Eugeniuszu Surgencie – którzy za molestowanie dzieci w parafiach Żywiecczyzny trafili do więzienia.

W ostatnich miesiącach o Józefie Lorancu i Eugeniuszu Surgencie ukazały się obszerne artykuły pisały ogólnopolskie media. Byli także jedynymi z bohaterów telewizyjnego reportażu „Franciszkańska 3” w TVN24. Za co dokładnie zostali skazani?

ZABAWA W „CHOWANEGO”

Józef Loranc urodził się w 1932 roku w Łodygowicach. Kapłanem został w 1958 roku, a swoją pierwszą pracę jako wikary rozpoczął w Bestwinie. Przebywał tam przez trzy lata. Później posługiwał w Rybnej, Dobczycach, Wieliczce i Kobierzynie. Służba Bezpieczeństwa odnotowała, że wszędzie tam zachowywał się nienagannie. We wrześniu 1968 roku trafił do Jeleśni, by uczyć dzieci religii w salkach katechetycznych w Jeleśni Dolnej, Pewli Wielkiej i Mutnem.

To właśnie w Mutnem miał molestować 10-12-letnie dziewczynki, o czym w lutym 1970 roku kilku rodziców poinformowało proboszcza z Jeleśni, księdza Feliksa Jurę. Przekazali oni, że w czasie nauki religii ksiądz deprawuje dzieci i „wyżywa się lubieżnie z nieletnimi dziewczynkami”. Jednego z rodziców zaniepokoiło, iż jedna z dziewczynek przyznała, że w czasie religii ksiądz bierze je na kolana i każe się im bawić czymś: „co wyjmuje ze spodni, wkłada im to do ust i każe tym bawić się rękoma!” Sprawa trafiła do Kurii w Krakowie, gdzie metropolitą był wtedy kardynał Karol Wojtyła. Na doniesienia te zareagował dość szybko i wezwał księdza Józefa Loranca na rozmowę. Ten przyznał się do sytuacji z dziewczynkami.

Kardynał Karol Wojtyła nakazał mu z początkiem marca 1970 roku odejście z parafii w Jeleśni i udanie się do swojej matki w Łodygowicach, gdzie miał czekać na dalsze decyzje Kurii. Nałożono na niego suspensę, czyli zakaz wykonywania jakichkolwiek funkcji kapłańskich, oraz nakazano przebywanie w klasztorze, odbycie rekolekcji i poddanie się leczeniu. Kardynał Karol Wojtyła oddał sprawę pod Trybunał Metropolitalny w Krakowie, ale ten powstrzymał się od wymierzenia kary i skorzystał z przysługującego mu prawa łaski.

Jedna z matek złożyła szczegółowe zeznania pracownikowi SB w Komitecie Powiatowym PZPR w Żywcu, gdzie opisała, co ksiądz robi z dziewczynkami: „Sadza je w pierwszej ławce, a następnie pozorując z dzieckiem grę „w chowanego” przykrywa dziecko sutanną albo płaszczem kładąc jedną nogę na ławce, a następnie danej dziewczynce wkłada do ust członka, kładzie ręce dziewczynki na członka, każe się im bawić, ociera nim szyje i twarz dziecka. (…) Lubieżne stosunki ks. Loranc uprawiał z kilkunastoma uczennicami ze wszystkich klas, które wyróżniały się urodą i czystością”.

Księdza Józefa Loranca aresztowano 18 marca 1970 roku w klasztorze cystersów w Mogile. Przyznał się do winy, a sąd skazał go na dwa lata więzienia, z którego wyszedł w połowie 1971 roku i zamieszkał w Zakopanem. Uchylono mu karę suspensy i pozwolono na odprawianie mszy, ale nie dopuszczono do nauczania religii. Przez dwa lata przepisywał teksty liturgiczne dla Kurii. Jednak już nigdy nie został wikarym, lecz tylko rezydentem. W lipcu 1974 roku pojawił się donos do SB, że dziwnie zachowuje się wobec dziewczynek wychodzących z lekcji religii bądź przychodzących na plebanię. W kręgach kościelnych sugerowano, że donos mógł zostać spreparowany, ale i tak przeniesiono go do parafii Chrzanów-Kościele, gdzie został kapelanem w szpitalu. Zmarł w 1992 roku w Łodygowicach. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Łodygowicach Dolnych.

12 CHŁOPCÓW

Z kolei Eugeniusz Surgent urodził się w 1931 roku we Lwowie. Na kapłana wyświęcono go w 1957 roku. W 1971 roku został wikarym w parafii w Milówce i zamieszkał w filii w Soli Kiczorze, gdzie w salce katechetycznej uczył dzieci religii. W 1973 roku niektórzy z rodziców zaczęli się skarżyć kierownikowi szkoły podstawowej, że ksiądz „dobiera” się do chłopców. Wiadomości dotarły również do Kurii w Krakowie, gdzie księdza wezwano na rozmowę. Biskup Jan Pietraszko, który nie wierzył w zapewnienie o niewinności, udzielił mu urlopu. Potem doszło do kolejnej rozmowy już nie tylko z biskupem, ale i z kardynałem Karolem Wojtyłą. Po tej rozmowie księdza zwolniono z pracy w archidiecezji i zakazano pojawiania się w Soli Kiczorze.

W sierpniu 1973 roku został zatrzymany. Już przy pierwszym przesłuchaniu przyznał, że „spoufalał się z dziećmi”, co robił w „chwilach zapomnienia”. W sumie przyznał się do wykorzystania 12 chłopców, z czego sześciu nie miało 15 lat. W trakcie przesłuchania twierdził, że nigdy wcześniej nie dokonał podobnych czynów będąc m.in. w parafiach w Lachowicach, Oświęcimiu, Jaworznie, Lipnicy Wielkiej (1965-1966) czy św. Floriana w Żywcu Zabłociu (1966-1968). W grudniu 1973 roku sąd w Żywcu skazał go na trzy lata więzienia. Ale w celi miał opowiadać swoim współwięźniom, że podobnych czynów dokonał już wcześniej w innych parafiach.

Z dokumentów wynika, że SB już od 1969 roku wiedziała, iż ksiądz molestuje chłopców, ale uznano, że takie dalsze zachowanie może przynieść wiele szkody Kościołowi katolickiemu (a o to chodziło ówczesnym władzom PRL-u). Eugeniusz Surgent wyszedł z więzienia już we wrześniu 1974 roku po amnestii. Około 1978 roku znalazł się w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tam też pojawiły się skargi na wykorzystywanie dzieci. Potem trafi ł do nowo powstałej diecezji pelpińskiej. Tu skarg nie odnotowano. Zmarł w 2008 roku w miejscowości Kaliska (województwo pomorskie).

Pod koniec listopada 2022 roku w parafiach, gdzie posługiwał ksiądz Eugeniusz Surgent, odczytano komunikaty, prosząc o kontakt osoby, które zostały pokrzywdzone lub mają na ten temat jakąkolwiek wiedzę. W oficjalnym komunikacie kościelnym przyznano, że ogrom krzywdy wyrządzonej przez księdza Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża…

google_news
86 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Plusk i wyskoczył tusk
Plusk i wyskoczył tusk
10 miesięcy temu

Dobrze że o tym piszecie trzeba nagłaśniać takie rzeczy i nazywać po imieniu a nie mówic i pisać tylko o złej komunie ile było dzieci których nikt nie wysłuchał którym nikt nie uwierzył bo co by powiedzieli we wsi

Mario
Mario
1 rok temu

Cały czas słyszymy że jest plaga pedofilii w kosciele tylko dlaczego cały czas wyciągają stare sprawy. Skoro to taka plaga to co miesiąc co ba co tydzień powinien być nowy przypadek. I niech mi nikt nie mówi że Kościół to zataja bo dzisiaj przy tylu mediach i ludziach antykoscielnych takie coś trudno by było ukryć.

Smutne fakty
Smutne fakty
1 rok temu

Co 3 minuty na świecie jedno dziecko jest zbiorowo gwałcone przez transpłciowych zboczeńców.

szczególnie smutne jednak w przyp. księży
szczególnie smutne jednak w przyp. księży
1 rok temu
Reply to  Smutne fakty

o, zbiorowo ujęte

jeszcze bardziej
jeszcze bardziej
1 rok temu

i działaczy Pedofili Obywatelskiej

I najgorzej
I najgorzej
1 rok temu

a także watykańskiej pedomafii

Nowy Wspaniały Świat
Nowy Wspaniały Świat
1 rok temu
Reply to  I najgorzej

zgadza się ,lawendowa mafia złożona z pederastów-homoseksualistów wspieranych przez lewactwo

nie wiadomo
nie wiadomo
1 rok temu

O, to wsparcie lewactwa jest najważniejsze, obrona przez nie wiadomo kogo – już nie. Bo jak nie wiadomo to jak może być ważne.

Palma pierwszeństwa
Palma pierwszeństwa
1 rok temu

Zastanawiam się kto jest bardziej ohydny, obrzydliwi zboczeńcy w sutannach czy też równie obrzydliwy komuch wykorzystujący tragedię sprzed lat do bieżącej walki politycznej i światopoglądowej.Ponieważ zboczeńcy ponieśli konsekwencje swoich czynów stawiam na komucha

stawianie
stawianie
1 rok temu

a ofiary?

Nowy Wspaniały Świat
Nowy Wspaniały Świat
1 rok temu
Reply to  stawianie

komuchów ofiary obchodzą tyle co zeszłoroczny śnieg .Inne cele im przyświecają

ma pasować do lewactwa, komuchów
ma pasować do lewactwa, komuchów
1 rok temu

Wyssane z palców, nie jednego – jako że hierarchia kościelna musi być komuchami.

Popatrzcie wpierw w lustro
Popatrzcie wpierw w lustro
1 rok temu

Słyszałem że nieżyjący redaktorzy beskidzkiej z dużym podejrzeniem też byli pedofilami.

brak "podobno"
brak "podobno"
1 rok temu

od Goździkowej słyszałeś?

Hero
Hero
1 rok temu

Beskidzka bełkocze i odgrzewa stare kotlety, tak dla kościoła katolickiego nie dla wrogów Polski czyli komuchów jak w Beskidzkiej.

Drzewo ścięte to miejsce dla innej flory.
Drzewo ścięte to miejsce dla innej flory.
1 rok temu

A Ja SIE CIESZE ZE JESTEM ewangelikiem 😇 U nas ksiądz moze mieć żonę może sobie poruchac. Nikt mu nic nie powie a pochwali za dziecko. Normalnie. A co u was katolików? Każdy kto wieży powinien odstąpic od sekty katolicyzmu.

cieszenie księdzem a nie wiarą?
cieszenie księdzem a nie wiarą?
1 rok temu

Nie ma co się cieszyć, że jest się w mniejszości, mniejszość nie u nas gdzie ksiądz może mieć żonę i inne (do poruszania). Poruszanie to wzbudza, a z wieży nie da się odstąpić od katolicyzmu i przystąpić do sekty. Ten ksiądz coś słabo oddziaływuje na Twoją wiarę w poruszaniu. Dzieci normalnie nie muszą być chwalone ani powiedziane skąd się wzięły u księdza.

tak ale
tak ale
1 rok temu

Protestanci se mają dobrze szczególnie w Europie Zachodniej, bo i ksiądz może se tam tego legalnie z kobitką, i są małżeństwa jednopłciowe, i aborcja tam jest gites.
Tylko jedna sprawa jest nie halo. Mianowicie kościoły są puste – brakuje wiernych.

bez ale
bez ale
1 rok temu
Reply to  tak ale

Co za wywód, możesz sam siebie pozazdrościć.

Ewka
Ewka
1 rok temu

Oj boli prawda boli jedno co trzeba zrobić to co robią młodzi ***** *** i czarnych.

!
!
1 rok temu
Reply to  Ewka

I zboczeńców ukrywająch sie pod babskimi nickami

***** Ewka
***** Ewka
1 rok temu
Reply to  Ewka

***** Ewka

polecam
polecam
1 rok temu

Przypominam wszystkim ,że na terenie Bielska -Białej i okolic jest jeszcze jeden lokalny portal ,bez tępej lewackiej propagandy ,normalny portal informacyjny .Nie podam adresu bo wytną komentarz Kierujcie się na Kurier BB

no to poleć
no to poleć
1 rok temu
Reply to  polecam

Dziwne, że tutaj jeszcze jesteś

!
!
1 rok temu

nie jesteś antyklerykałem tylko bydlakiem omyłkowo zwanym człowiekiem

Gerwazy
Gerwazy
1 rok temu

Po emisji reportażu “Franciszkańska 3” wyemitowanego przez TVN odsetek Polaków uważających Jana Pawła II za autorytet wzrósł z 58% do 72% Tak wynika z badania IBRIS. Tym samym obsrywanie Papieża przez tefałen i wybiórczą okazało się przeciwskuteczne. Społeczeństwo pokazało lewakom gest Kozakiewicza.

Protazy
Protazy
1 rok temu
Reply to  Gerwazy

Jak pokazało, to po co te uchwały w sejmie, samorządach?

proste
proste
1 rok temu
Reply to  Protazy

po to żeby twój łeb to sobie utrwalił

strojnisia
strojnisia
1 rok temu
Reply to  proste

Oj nie, moja głowa utrwala jeśli robię sobie ondulację

Proste
Proste
1 rok temu

Nie ma nowych przypadków to się wyciąga z przed lat ,jak się skończą to w zapasie jest Szymik i tak w kólko .Komuchy przebrane za lokalny portal.

nagłaśniać nie tylko w KK!
nagłaśniać nie tylko w KK!
1 rok temu
Reply to  Proste

Skąd wiesz, że nie ma nowych przypadków? Bo dziennikarze nie odkryli?

oss
oss
1 rok temu

Dziennikarze odkrywają tylko “nowe” przypadki ale już z wyrokami sądowymi. Puknij się w ten swój szkopski sagan.

trochę inaczej
trochę inaczej
1 rok temu
Reply to  oss

“Szkopski sagan” może nieco lepiej pracuje od Twojego i nie pisze w komentarzu, że dziennikarze tylko odkrywają nowe przypadki ale już z wyrokami sądowymi. Proste napisał o nowych przypadkach i odniosłem się. A tutaj odnoszę się do Twojej mądrości, że dziennikarze odkrywają też przypadki z relacji pokrzywdzonych, które jeszcze nie mają zapadniętego wyroku.

proste
proste
1 rok temu

Tacy ”dziennikarze” jak twoi kumple wywarli nacisk na australijski sąd, po odkryciu ”pokrzywdzonego ” a ten po medialnej nagonce skazał śp. kardynała Pella na wieloletnie więzienie . Po roku odsiadki i zniszczeniu mu życia Sąd Najwyższy całkowicie oczyścił go z zarzutów. Z tego co słyszałem to inny dziennikarz ,obrośnięty knur z TVN-u ma po wyroku sądowym przeprosić siostry śp. ks.Jankowskiego .

w krzywym zwierciadle
w krzywym zwierciadle
1 rok temu
Reply to  proste

Nie takie proste, że nie ma potrzeby aby byli dziennikarze śledczy, bo Kościół jest szczery i otwarty, nie ma nic do ukrycia. Każdy ma jakichś kumpli i znajomych, moi akurat są w innym miejscu niż Twoja dociekliwość uznaje.

!
!
1 rok temu

księża to jedyna grupa społeczna ,którą z góry uznaje się za winnych,min z powodu działalności twoich kumpli

inne koleżeństwo
inne koleżeństwo
1 rok temu
Reply to  !

Jakże z góry?, księża na górze mają większe koneksje od dziennikarzy.

marian
marian
1 rok temu
Reply to  Proste

są nowe przypadki i tacy ludzie jak ty bronią tych pedofili

Pewne Info
Pewne Info
1 rok temu
Reply to  marian

ostatnio w PO i tacy jak ty bronią tych pedofili

Pewne Info
Pewne Info
1 rok temu
Reply to  Pewne Info

czemu służą takie artykuły

Need for speed
Need for speed
1 rok temu
Reply to  Proste

No nie ma nowych przypadków bo spadły powaołania bo każdy zbok i pederasta nie musi chować się w sutannie teraz można być tęczowy i wszystko tłumaczy

Jan
Jan
1 rok temu
Reply to  Proste

Boli prawda jest masa pokrzywdzonych ale sekta czarnych-pis tego nie załapie.

Grishyn
Grishyn
1 rok temu

Tyle zjadliwych komentarzy, bo wreszcie ktoś napisał prawdę?
Syndrom wyparcia czy współudział w ukrywaniu przestępców w sutannach?

Faktograf
Faktograf
1 rok temu

Brawo. Liczą się fakty a nie uchwały. Kiedy w końcu ciemny lud to zrozumie? Fakty a nie wiara. Fakty a nie przekonania.

Agent Bolek
Agent Bolek
1 rok temu

Nie udała się akcjas z papieżem więc lewackie me(n)dia dostały nowe wytyczne , w sprawie afery pedofilskiej w Pedofili Obywatelskiej.Pamiętamy ,działacz Pedofili Obywatelskiej ,zatrudniony przez marszałka z Pedofili Obywatelskiej molestował i gwałcił dzieci posłanki PO co skończyło się tragedią

bez ale
bez ale
1 rok temu

Prawactwo znów dostaje orgazmu,niedobrze tak przed Wielkanocą,może wam jakaś żyłka pęknąć.

Pewne Info
Pewne Info
1 rok temu
Reply to  bez ale

tobie żyłka pęknie około 15 października

czytelnik.
czytelnik.
1 rok temu

A ilu księży rozbiło małżeństwa , o tym ani słowa. U mnie w rodzinie był taki przypadek. Wiem że są księża z powołania i oni takich grzechów nie popełniają ,ale są i tacy co organizują pielgrzymki zagranicznymi z wybranym przez siebie otoczeniu.

święta prawda
święta prawda
1 rok temu
Reply to  czytelnik.

Co ty piszesz? ksiądz z babą ?jak normalny chłop?Jakie to staromodne.Człowieku nie wiesz ,że ksiądz musi być obowiązkowo pedofilem i to takim ,który gwałci chłopców?

Mario
Mario
1 rok temu
Reply to  czytelnik.

Winisz księdza a ta kobieta to niewinna jest że chciała rozbicia małżeństwa.

polecam
polecam
1 rok temu

Jest nowy lokalny portal Bielska -Białej ,Cieszyna ,Żywca i okolic ,bez ciągłej lewackiej tępej propagandy i prowokacji.Nie wymienię nazwy bo wytną komentarz Kierujcie się na Kurier BB

Jan
Jan
1 rok temu

Niestety ale 80 % młodych w seminariach i klasztorach to mają pociąg do kolegów o tym się nie mówiło było to tabu zawsze się z nimi było ciężko dogadywać na plebaniach mają swój zboczony charakter a biskupi się mają za króla do całowania p[o rękach i tak upada KK w Polsce

proste jak drut
proste jak drut
1 rok temu
Reply to  Jan

zgadza się ,najwięcej pedofili jest wśród homoseksualistów i to we wszystkich branżach

zboczona traged(y)ja
zboczona traged(y)ja
1 rok temu
Reply to  Jan

80 % nie da się wypić bez wstrzymania oddechu

taka prawda
taka prawda
1 rok temu

Jakoś nie zauważyłem artykułów o zdarzeniach z przeszłości opowiadających chociażby o komunistycznych oprawcach i mordercach z UBiSB .Trydno tego wymagać od spadkobierców organu prasowego KW PZPR

marian
marian
1 rok temu
Reply to  taka prawda

nie pamietasz wywieszonych zdjęć funkcjonariuszy UB i SB?

niewygodne więc w bok
niewygodne więc w bok
1 rok temu
Reply to  marian

to jest specjalista/tka od odwodzenia od tematów artykułów, szkoda wchodzić w kontrakcję

taka prawda
taka prawda
1 rok temu

czym komuch za młodu nasiąknie tym na starość trąci

proste pytanie
proste pytanie
1 rok temu

przydzielili ci ucznia na przeszkolenie?planujesz awans czy idziesz na emeryturę?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  proste pytanie

osiołków dwóch?

prosta odpowiedź
prosta odpowiedź
1 rok temu
Reply to  proste pytanie

jaki awans jaka emerytura?, planuję mieć więcej uczniów ale pojętnych

uwaga ,uwaga
uwaga ,uwaga
1 rok temu

Z okazji Wielkiego Postu redakcja Lewackiej 24 pl. udostępnia własny cykl rozważań wielkopostnych.Rekolekcje poprowadzi szef działu walki z reżimem pisowskim i Kościołem Katolickim tow. red.Paweł Miotła czy jakoś tak, przy niewielkiej współpracy wybitnego badacza świętości papieża Jana Pawła 2 tow. “dziennikarza ” ”redaktora” Płużka.Kolejność rozważań 1.Ksieża pedofile wczoraj 2.Księża pedofile dziś plus tryptyk Szymik,Szymik ,Szymik 3.Afera jordanowska i zakonnica machająca miotłą 4. Pozostali przestępcy typu ksiądz przeganiający auta z przykościelnego parkingu, czy ksiądz przestępca likwidujący nieopłacone groby. Jednocześnie dziękujemy dotychczasowemu szefowi wspomnianego działu tow. red.Kałuskiemu ,który z powodu niezadawalających wyników został przeniesiony do działu opisywania dziur w drogach i jego… Czytaj więcej »

bez uwagi
bez uwagi
1 rok temu
Reply to  uwaga ,uwaga

Zapomniałeś o czytelnikach Lewackiej 24, którzy zaglądając do portali i nie daj Boże wygłaszając lewackie komentarze są współautorami rekolekcji w punkcie pierwszym i podstawowym: czytelnictwo bez odzywania się, bo takich jest większość co to nie chcą wchodzić w spory polityczne a wyczytać aktualności.

!
!
1 rok temu
Reply to  bez uwagi

te twoje aktualności są tak samo młode jak i ty

głupie jak odpowiedz
głupie jak odpowiedz
1 rok temu
Reply to  !

młodość ma prawo do błędów

bez uwagi
bez uwagi
1 rok temu
Reply to  uwaga ,uwaga

W swojej aktywności pomieszałeś księdza pedofila z księdzem przepędzającym auta z przykościelnego (“prywatnego”) parkingu. A po drodze wtrąciłeś jordanowski OPS z porządkiem zrobionym przez wojewodę i żadną machającą zakonnicą miotłą lecz osadzoną. Gratuluje za wyczucie i twardą obronę pacyfikowanego kościoła, jak można wyczytać z komentarza innego aktywisty niżej.

bez uwagi
bez uwagi
1 rok temu
Reply to  bez uwagi

osądzoną

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  uwaga ,uwaga

No tośmi zuch nie lada. A to się tow.arzystwo spieni.

Renata
Renata
1 rok temu

Do tego doprowadzili biskupi i niestety JP II przy pomocy dziwisza teraz zbierają żniwa i płaczą ale ciemna wiocha dalej broni pedofilii.

!
!
1 rok temu

Lewactwu i im sprzyjającym mediom , w tym także temu POrtalikowi udającego medium lokalne pedofilia potrzebna jest tylko do okładania kościoła .Tam gdzie kościół uda się spacyfikować od razu zaczynają uszczęśliwiać krzywdzoną mniejszość,Tak jest w Holandii gdzie tworząca koalicję rządową partia Demokracja 66 złożyła projekt pełnej legalizacji pedofilii.Twierdzą oni ,że to normalna orientacja seksualna i ci ludzie już tacu się urodzili.A co z dziećmi ?Mają być poddani edukacji seksualnej niejako od kołyski.Śpieszcie się walić w kościół towarzysze bo za chwilę oskarżą was o mowę nienawiści i dyskryminację mniejszości,a swoją drogą jesteście bardziej obrzydliwi niż ci obrzydliwcy z artykułu bo wasze… Czytaj więcej »

W imię nieubłaganego postępu
W imię nieubłaganego postępu
1 rok temu
Reply to  !

Racja!. I tak np. Kongres Deputowanych w Hiszpanii przegłosował ustawę o dobrostanie zwierząt. W akcie prawnym znalazło się zniesienie bezwzględnego zakazu zoofilii.

stuknij się w głowę poprzez Holandię
stuknij się w głowę poprzez Holandię
1 rok temu
Reply to  !

B24 pacyfikuje kościół?

stuknij się w głowę poprzez Holandię
stuknij się w głowę poprzez Holandię
1 rok temu
Reply to  !

Pedofilię w kościele sprokurowało lewactwo w ostatnim czasie aby okładać kościół?, czy też opisane przypadki są z czasów kiedy lewactwa nie było, był komunizm a bardziej socjalizm.

Tfu
Tfu
1 rok temu

Lewactwo zajmuje się pedofilią wtedy i tylko wtedy o ile ta ociera się o Kościół. Czy ten portalik zajmuje się też pedofilią w sporcie, szkole i sztuce? Tutaj o takich przypadkach w tym portaliku mamy głuchą ciszę, jakby jej tam wcale nie było.

tfu tfu
tfu tfu
1 rok temu
Reply to  Tfu

Nie tylko, opisywany był nie tak dawno przypadek z trenerem tenisistek. Przypadki w kościele są szczególnie godne potępienia, z wykorzystaniem autorytetu i “świętości” wobec naiwnych i bezbronnych i za mało się o nich pisze, powinny być nagłaśniane raz na tydzień. Nie tylko czyny wbrew świętości ale i później ukrywanie, wypieranie się itd. Jeśli prawictwo ma taką postawę jak widać, ktoś się musi inny tym zająć, wtedy lewak.

święta prawda
święta prawda
1 rok temu
Reply to  tfu tfu

zgadza się ,jak najbardziej masz rację ale liczą się też intencje a ten POrtalik wykorzystuje ”naiwnych i bezbronnych ”do bieżącej walki politycznej Tfu!!

mądrość etapu
mądrość etapu
1 rok temu

Pospólstwo z Podbeskidzia nie zauważyło tego, że ich guru z wyborczej odtrąbił koniec obsrywania Papieża. Teraz już obowiązuje teza, że Papież był spoko koleś. Obecnie pisze się znowu o Jego zasługach.

motto
motto
1 rok temu

Komentarz nie jest żadną mądrością etapu, raczej głupi.

marian
marian
1 rok temu

adm dlaczego wpisy poniższe nie są kasowane?

Yoda
Yoda
1 rok temu
Reply to  marian

Bo cierpienie uświęca.

OrWell
OrWell
1 rok temu

Wieprzu, broń ich!

No tak
No tak
1 rok temu

Lewackie słowo na niedzielę. Tutaj to normalka.

marian
marian
1 rok temu
Reply to  No tak

a gdyby to twoje dziecko molestował to tez byłoby to słowo na niedziele?

proste pytanie
proste pytanie
1 rok temu
Reply to  marian

Pedofil z Pedofili Obywatelskiej molestował i gwałcił dzieci posłanki PO aż chłopak się zabił ,słyszałeś?

o co chodzi
o co chodzi
1 rok temu
Reply to  No tak

Przecież “lewackie słowo” dobrze się wypowiada o Świętym JPII, dwaj księża nie są święci i chyba tutaj normalka.

marian
marian
1 rok temu
Reply to  No tak

czy ty wiesz że gen Jaruzelski 13 razy spotykał się z JP II? prezydent Kwaśniewski tez chyba 7 razy spotykał się z JPII?