Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec

O najstarszych cieszyńskich kinach opowieść

Bilet do kina miejskiego z 1937 roku * Ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej

W ostatni piątek stycznia odbędzie się spotkanie inaugurujące tegoroczny cykl  wykładów „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Tradycyjnie prezentacja będzie miała miejsce w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

Rzecz będzie o cieszyńskich kinach. Tych najstarszych. Asumptem do przedstawienia zagadnienia najstarszych cieszyńskich kin jest pochodzący z 1919 roku plan miejskiego kina Hermana Martina, które mieściło się w sali dawnego browaru.

Na przełomie XIX i XX wieku Cieszyn, stanowiący część monarchii habsburskiej, wszedł w szczytowy okres rozwoju miejskiego. Efekty XIX-wiecznego postępu technicznego raz szybciej, a raz wolniej docierały do miasta nad Olzą. Za jedno z najważniejszych wydarzeń można uznać praktyczne zastosowanie elektryczności, które miało miejsce począwszy od 1909 roku, kiedy to oddano do eksploatacji miejską elektrownię.

Kolejnym wynalazkiem, który dotarł w tym czasie na Śląsk Cieszyński, był kinematograf. W Cieszynie teatr elektryczny prezentujący żywe obrazy otwarty został w 1910 roku, zaś jednym z pierwszych prezentowanych w nim dzieł był kilkuminutowy film zatytułowany “Makbet”. O innych ciekawostkach związanych z najstarszymi cieszyńskimi kinami – kim byli jego właściciele, jaki był ich repertuar, czy kino służyło tylko jako kino, itp., opowie Krzysztof Kleczek. Zaprezentuje nie tylko plan kina Hermana Martina, ale jeszcze szereg innych równie interesujących eksponatów, dokumentujących historię cieszyńskich kinematografów.

Początek prelekcji o 17.00. Wstęp darmowy.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments