3 października w księgarniach ukazała się książka „Ojciec, czyli o Pieronku” autorstwa Szymona J. Wróbla, reżysera i dziennikarza z Jeleśni.
Jest to pokłosie jego filmu dokumentalnego, o tym samym tytule, który przybliża postać pochodzącego z Radziechów biskupa Tadeusza Pieronka, a także jego ojca Władysława oraz brata Mieczysława. Obraz miał premierę w listopadzie ubiegłego roku w kinach w Żywcu i Krakowie. Był też wyświetlany m.in. na specjalnym pokazie w Sejmie.
Książkę otwiera wywiad z głównym bohaterem, czyli Tadeuszem Pieronkiem, a zamyka rozmowa z jego bratem Mieczysławem. Na końcu znalazła się nota biograficzna ich ojca Władysława i wybór jego wierszy. – Z ponad tysiąca stron jego poezji wybrałem około 70. Są to utwory pisane bardzo różnie – na Żywiecczyźnie, na wysiedleniu, gwarą i czystą polszczyzną. To bardzo cenne dla tej publikacji i naszego regionu – podkreśla Szymon J. Wróbel.
Pośrodku znalazły się pełne zapisy rozmów zarejestrowanych na potrzeby filmu (m.in. z Jerzym Owsiakiem czy księdzem Adamem Bonieckim) oraz dodatkowe, przeprowadzone z osobami, które zetknęły się z biskupem: Januszem Gajosem, Moniką Olejnik, Jackiem Żakowskim czy Aleksandrem Kwaśniewskim i kilkoma innymi. – O dziwo, nikt mi nie odmówił. A starałem się zaprosić osoby z różnych światów, również takie, które nie zawsze zgadzają się z biskupem. To dla mnie wielki zaszczyt, że wszyscy zgodzili się na rozmowę – podkreśla autor.
– Zaskoczył mnie bardzo prezydent Kwaśniewski, który współpracował z biskupem Pieronkiem, choćby przy konstytucji z 1997 roku. Zadzwoniłem do osoby odpowiedzialnej za jego kalendarz, ale ta dała mi nikłe nadzieje, że uda się nagrać rozmowę w ciągu najbliższego miesiąca. Prezydent był wtedy bodaj w Szwajcarii na urlopie. Myślałem o wywiadzie mailowym lub nawet wyjeździe do Szwajcarii, aby tam spróbować ją nagrać. Okazało się, że kiedy po powrocie przekazano prezydentowi moją prośbę, czas znalazł już dwa dni później.
Reżyser z Jeleśni ma na koncie dwa inne filmy dokumentalne oraz książkę. Pierwszy z filmów nosi tytuł „Jego oczami” i jest poświęcony księdzu Józefowi Tischnerowi, drugi to „Aktion Saybusch”, opowiadający historię wysiedleń dokonanych przez Niemców na Żywiecczyźnie podczas drugiej wojny światowej. Z kolei książka to pokłosie filmu o księdzu Tischnerze, nosząca taki sam tytuł jak obraz, czyli „Jego oczami”.
super sprawa na pewno zobaczę wywiad