Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

O ratowaniu Ziemi i podróży po lepsze jutro. Prawa człowieka w filmie

Fot. Pixabay.com

W dwa listopadowe wieczory Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie zaprasza na pokazy filmowe w ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego “Watch Docs na Bis!”. Będzie można wspólnie pooglądać filmy i podyskutować przy ciepłej herbacie. Wstęp wolny.

23 listopada o 17.30 będzie można obejrzeć „70/30. Układ klimatyczny”, reż. Phie Ambo (98′ 2021 Dania). To film dla wszystkich tych, którzy sfrustrowani opieszałością rządzących zadają sobie pytanie, czy istnieje jeszcze szansa na spowolnienie globalnego ocieplenia i uratowanie Ziemi w jej obecnym kształcie. Reżyserka Phie Ambo śledzi losy uchwalania duńskiej narodowej ustawy klimatycznej, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 70 procent do 2030 roku. Czy wprowadzone przez Danię pionierskie regulacje staną się wzorem do naśladowania dla rządów na całym świecie i czy jednocześnie zostaną zaakceptowane przez aktywistów klimatycznych i opinię publiczną jako wystarczająco ambitne?

Drugi film to „Gra cieni”, reż. Eefje Blankevoort , Els van Driel (90′ 2021 Holandia). Będzie można go zobaczyć 30 listopada o 17.30. Ten filmowy obraz dokumentuje niebezpieczną podróż po lepsze jutro do Europy, na jaką decydują się dzieci i nastolatkowie z regionów ogarniętych wojną. Tę „grę”, jak ironicznie nazywają przekraczanie granic niepełnoletni uchodźcy, można przypłacić życiem, jednak rezygnacja z niej nie chroni od przedwczesnej śmierci. Wszyscy, którzy postanowili w nią zagrać, mają jeden cel – dotrzeć do Europy wolnej od wojen, głodu i bezprawia. Wprowadzenie do filmu przygotuje Ewa Kozik z Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a współorganizatorem Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie).

google_news