Cieszyn Kultura i rozrywka

O szperaniu w genealogiach i granicach poszukiwań

Fot. z archiwum Świetlicy KP w Cieszynie

W świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie odbędzie się spotkanie z Michałem P. Garapichem, autorem książki „Dzieci Kazimierza”. Zaplanowano go na 27 stycznia o 17.00.

Tytułowy Kazimierz Garapich, urodzony w 1878 roku, był ziemianinem, synem posła do Rady Państwa i Sejmu Krajowego Galicji. Był także ojcem wielu dzieci. W sumie było ich ponad dwadzieścioro, ale tylko siedmioro występowało jako legalni potomkowie rodu. Reszta była dziećmi zrodzonymi ze związków z dziewczynami ze wsi lub służącymi bez prawa do nazwiska, a co za tym idzie – wstępu do klasy ziemiańskiej.

Jego prawnuk, Michał P. Garapich, postanowił odnaleźć tych potomków Kazimierza, którym nie dano prawa do bycia Garapichami. Szukał ich w Polsce i na Ukrainie. Tym, których odnalazł, musiał uświadomić, jakie łączą ich więzy, a niekiedy to oni rzucali nowe światło na tę dziwną, rozgałęzioną rodzinę.

Próbując rozwiązać zagadkę pewnego pochówku, autor podążył tropem rodzinnych sekretów, przemilczeń w pamiętnikach, półsłówek zapamiętanych z rozmów starszych oraz śladów zachowanych w archiwach dawnej c.k. monarchii. Po drodze pyta, w jakim celu piszemy rodzinne historie i szperamy w genealogiach i jakie są granice naszych poszukiwań. O to, co odkrył i czy udało mu się rozwikłać rodzinne zagadki, będzie można dowiedzieć się podczas spotkania w Cieszynie.

google_news