Bielsko-Biała E-edukacja

O ubezpieczeniach społecznych wiedzą niemal wszystko. Bielszczanki zwyciężyły

Znamy zwycięzców wojewódzkiego etapu Olimpiady ZUS, który odbył się 5 marca w Chorzowie. Najlepsze okazały się dziewczęta z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Bielska-Białej. Uczennice pokonały 21 innych szkół z województwa śląskiego. Rywalizacja była zacięta, bo różnice między miejscami była zaledwie po jednym punkcie.

5 marca w Oddziale ZUS w Chorzowie odbył się wojewódzki etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Najlepiej test napisały Martyna Gara, Małgorzata Kończyk i Julia Tymon z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej. Dziewczęta odpowiedziały poprawnie na 19 pytań z 25. Drugie miejsce zajęły uczennice Weronika Gut, Anita Włodarczyk i Paulina Wójcik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Dąbrowie Górniczej, zdobywając 18 punktów, a trzecie miejsce dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, czyli Wiktoria Schumann, Maja Nowak i Julia Przybylska. Trzecia drużyna zdobyła 17 punktów.

Tegoroczna olimpiada jest już 10 z kolei. Z każdym rokiem liczba chętnych do nauki o ubezpieczeniach społecznych i sprawdzenia swojej wiedzy jest spora. W tym roku do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 3441 uczniów z 144 szkół ponadpodstawowych z terenu całego województwa śląskiego. 5 marca w ZUS w Chorzowie ostatecznie spotkały się najlepsi z nich, czyli 22 drużyny. Swoich reprezentantów miały szkoły z Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej, Chorzowa, Mikołowa, Lublińca, Wisły, Żywca, Tychów, Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Gliwicach, Częstochowy, Bytomia, Rybnika i Sosnowca.

Młodzi ludzie przygotowanie do konkursu rozpoczynają od jesieni, to wówczas biorą udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”, podczas którego poznają historię ZUS i ubezpieczeń społecznych, dowiaduje się czym jest solidaryzm społeczny, uczą się o poszczególnych świadczeniach, jakie dzięki ubezpieczeniom społecznym przysługują w sytuacji różnych zdarzeń losowych. – Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem tych lekcji i zdobytej wiedzy. Trzeba przyznać, że przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po „Lekcjach z ZUS” zazwyczaj wiedzą więcej niż ich rodzice – mówi rzeczniczka ZUS, Beata Kopczyńska.

google_news