Wydarzenia Cieszyn

O żołnierzach wyklętych w murach cieszyńskiego ratusza

Fot. UM Cieszyn

Dziś, 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Cieszynie uczczono go wyjątkowo uroczyście.

I tak w cieszyńskim ratuszu odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych, oddział Wędrowiec oraz Narodową Organizację Wojskową. Następnie młodzi mieli okazję wysłuchać wykładu Dawida Czakona, nauczyciela z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie, na temat bohaterów podziemia niepodległościowego w Polsce po II wojnie światowej.

Fot. UM Cieszyn

google_news
57 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu

Drodzy Państwo, wyznawcy jedynie słusznej ideologi mówiącej o sowieckim wyzwoleniu i wiekopomnym długu wdzięczności jaki mamy wobec dzielnego narodu rosyjskiego…  To wyzwolenie było niczym innym jak wyzwoleniem z cnoty. Gwałty na kobietach i dzieciach tak zwanych wyzwolicieli plus wymordowanie reszty najwartościowszych obywateli i zgotowanie kolejnej niewoli na 50 lat, która w pewnych aspektach jak widać, w umysłach niektórych ludzi trwa do dzisiaj.  Otóż gdyby ta azjatycka dzicz ze wschodu nas nie “wyzwoliła”, zrobili by to alianci. Jednak niestety w najbliższym otoczeniu decydentów alianckich byli agenci sowieccy. I tak np. zamiast lądować na Bakanach i wyzwalać Europę Środkową alianci lądują na… Czytaj więcej »

jednowymiarowo
jednowymiarowo
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

Szkoda, że zwolennik III wojny światowej został wykończony przez demokratów? Jak można było zatrzymać armię radziecką rządną zemsty przed parciem na Berlin? A czasem alianci zachodni nie zwrócili się do Stalina aby pomógł na froncie azjatyckim przeciw Japonii?

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu
Reply to  jednowymiarowo

Pakt Ribbentrop-Mołotow był rozstrzygający dla obu państw sygnatariuszy: III Rzeszy i ZSRR i obu dyktatorów: Hitlera i Stalina. Przede wszystkim zaś rozstrzygnął o losie państw potraktowanych jako przedmiot paktu oraz o kwestii wojny lub pokoju w Europie w roku 1939. Hitlerowi i III Rzeszy pakt zabezpieczał możliwość agresji na Polskę. Stalin wyrażał zgodę na agresję Niemiec na Polskę i zastrzegał udział ZSRR w rozbiorze terytorium Rzeczypospolitej, tworząc podstawy do rozszerzenia terytorium ZSRR na pozostałe kraje Europy w trybie tzw. kampanii wyzwoleńczych, czyli narzucania ustroju sowieckiego drogą agresji i okupacji wojskowej. Zgodnie z wypowiedzią Stalina z 19 sierpnia 1939 na posiedzeniu… Czytaj więcej »

obracanie
obracanie
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

Czyli Hitler nie miał wyjścia po pakcie?

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

Coś ci się pomerdało, jedynie słuszna ideologia to ta, że Polacy zamienili okupację niemiecką na sowiecką, a PRL był czarną dziurą, ponurym krajem w którym ubecy chodzili po ulicach i wybierali sobie z tłumu ludzi, których dziś aresztują i będą zamęczać. Tą aktualną ideologię widać w treści większości wpisów. Całe szczęście, że młodzi ludzie maj gdzieś wszelkie martyrologie, nie chcą pięknie umierać, wolą normalnie żyć.Poglądy takich ludzi jak ty trafią na śmietnik historii.

Stach
Stach
1 miesiąc temu

Żołnierze Wyklęci byli jednym z tragicznych następstw Jałty, kiedy to dotychczasowi sojusznicy Rzeczypospolitej sprzedali Polskę Stalinowi tak, jak rzeźnikowi sprzedaje się krowę. Gdyby nie Jałta, żadnych „Żołnierzy Wyklętych” by nie było. Byliby zasłużeni Żołnierze Rzeczypospolitej, otoczeni chwałą i wdzięcznością całego narodu. Jałta nadal jest otwartą raną w ciele narodu polskiego, który do dzisiejszego dnia musi dzielić terytorium państwowe z polskojęzyczną wspólnotą rozbójniczą – dziedzictwem Jałty właśnie.

inny wymiar
inny wymiar
1 miesiąc temu
Reply to  Stach

Nie tylko Polskę sprzedali. Nie trzeba Jałty, podzieliliśmy się pięknie sami w ciągu ostatniej dekady.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

A ja tam żołnierzy nie nazywam wyklętymi, wyklinam to mojego chłopa jak mnie nie chce słuchać.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Ale niezłomnym chłopa też nie nazwę

Proste
Proste
1 miesiąc temu

Postkomuna wrócila, ubecja podnosi swoje łby,jeszcze trochę a komuchy znowu będą czcić “bohaterów” komendanta Salomona Morela, “sedziego” Stefania Szechtera -Michnika a zamiast “Inki” Helenę Wolińską.Wieczna chwała niezłomnym bohaterom, wieczna hańba komunistycznym zdrajcom ,mordercom i bandytom

Precz z czerwoną zarazą
Precz z czerwoną zarazą
1 miesiąc temu

Jak ktoś kiedyś powiedział,kolejne pokolenie potomków niezłomnych ściera się z kolejnym pokoleniem potomków UB-ekow. Wystarczy poczytać komentarze

Stach
Stach
1 miesiąc temu

W naszym kraju, w politycznej wojnie pojawiają się głosy szkalujące pamięć najwierniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej. Nietrudno domyślić się, z jakich kręgów te głosy dochodzą. Z przedstawicieli kolejnych generacji moskiewskich psiaków, które pragnęłyby kontynuować proces wdeptywania w ziemię już nawet nie samych bohaterów, ale nawet pamięci o nich. Jest to reakcja III pokolenia UB na zmianę pokoleniową. Młodzi ludzie zaczęli rozgarniać śmietnik historii i odrzucając zaśmierdziałe „legendy”i natrafili na kości bohaterów, pochylili się nad nimi z zainteresowaniem i miłością. Wzbudziło to żywe zaniepokojenie III pokolenia UB, które czuje się zagrożone, czy aby nie zbliża się kres dobrego fartu. Próbuje zatem zohydzać pamięć najwierniejszych… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Stach

Oj Stachu, historia jest historią, nie można wybierać z niej tylko tego co ci pasuje. A ci nawierniejsi żołnierze jak piszesz to po pierwsze, nie podporządkowali się rozkazowi AK o zaprzestaniu walki, po drugie, rozpętali małą wojnę domą bez żadnych szans na zwycięstwo, okupioną tysiącami ofiar po obu stronach zupełnie niepotrzebnych, po trzecie, oni bez wojny, bez zabijania nie umieli żyć. Oni wszystko co potrzebowali do życia w lesie zdobywali przemocą, jedzenie, ubrania, a jak ktoś nie dawał to ginął.

BB
BB
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Nie pień się już , ryży obiecał , że tatuś odzyska SB-ecką emeryturę

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu
Reply to  BB

Jak każdy w pis na czele z małym SBekiem jarkiem od kołyski kaczory to ludzie CCCP i putina.

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu
Reply to  BB

Nie tatuś tylko Paweł, za walkę z zaplutymi karłami reakcji

Precz z czerwoną zarazą
Precz z czerwoną zarazą
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Pomyliłeś niezłomnych z komunistycznymi bandami czasów okupacji

Proste
Proste
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Kradli,rabowali,mordowali i gwałcili dlatego chłopi ukrywali ich całymi latami(ostatni niezłomny zginął w 1963 roku)Puknij się w ten komunistyczny cymbał zanim coś napiszesz

Leszy
Leszy
1 miesiąc temu

90% wszystkich “wszystko wiedzących ” czerpie wiedzę z Greniucha na ten temat. A on myli fakty nie podaje źródeł itp.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Jeszcze uwaga dla kolesia “pamiętamy”. Prof. Manteuffel, który odmówił delegatowi AK utworzenia w 1945 roku uśpionej komórki wywiadu AK mówiąc, że nie ma teraz czasu bo odbudowuje Uniwersytet warszawski nie był żadnym komuchem tylko przedwojennym profesorem, w czasie wojny członkiem Komendy Głównej AK. Był wielkim patriotą, wiedział, że najważniejsze wtedy była odbudowa kraju, zachowanie tego co zostało ze społeczeństwa po okupacji. Dalsza walka tym razem z sowietami była dla niego bezmyślnym narażaniem narodu na zagładę. On wiedział, że zostaliśmy sprzedani w Jałcie i musimy tak żyć by przeżyć. Gdyby żył nazwałby tych tzw. wyklętych warchołami i bandytami.

Pamietamy
Pamietamy
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Warchoły były i potem w Radomiu,, bandytami byli też stoczniowcy wybrzeża z 1970 roku ,robotnicy Poznania i górnicy z Wujka, wyklętych wymordowano ale kolejne pokolenia odzyskały wolność. Bujaj się poubecki pomiocie

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu

Chama trzeba lać PO pysku bo będzie coraz gorzej. Rok 1918 odzyskanie niepodległości  1920 wojna polsko –bolszewicka  1 wrzesień 1939r agresja Niemiec hitlerowskich  17 wrzesień 1939 agresja Rosji sowieckiej  Okupacja , pierwsze obozy koncentracyjne, Katyń wywózki na Sybir i Kazachstan.  Dochodzimy do 1945r kiedy to Stalin instaluje władze komunistyczną na terenie Polski. Teraz pytanie: kto po tym wszystkim popiera władze ludową ? Właściciele ziemscy nazwani obszarnikami którym skonfiskowano majątki i podzielono na parcele – nie  Małorolni chłopi nazwani kułakami – nie  Młynarze, kowale, leśnicy – nie  Fabrykanci, bankierzy, handlarze, kamienicznicy – nie  Lekarze, prawnicy, administracja państwowa – nie  Wykwalifikowana klasa… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

Ło jezu człowieku, co ty wiesz o Polsce z 1939 roku nie mówiąc o tej z 1945 roku. To ci powiem 60 % Polaków umiało czytać i pisać w stopniu podstawowym, reszta analfabeci, 35% mieszkań i domów miało prąd, głównie w miastach. Na wsi w potwornej biedzie żyło 80% społeczeństwa. Pytasz kto popierał nowe władze? Wszyscy ci, którzy wyszli z biedy, nauczyli się czytać, pisać i liczyć, ci, którzy swoje drewnianki kryte słomą, z kiblem za stodołą albo bez zamienili na mieszkania w miastach, murowane, niewielkie ale z łazienką i wc, z ciepłą wodą i prądem. Człowieku, nie masz najmniejszego… Czytaj więcej »

Precz z czerwoną zarazą
Precz z czerwoną zarazą
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Siedzisz w zapierdzianym fotelu i cytujesz Trybunę Ludu .PRECZ Z KOMUNĄ. Chwała bohaterom!

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu

Czerwone mordy szubrawców

Szczują dziś na Niezłomnych

Synowie katów, oprawców

Lżą teraz nam potomnym

Plwam w te czerwone ryje

Pogardą je otaczam

Dopóki Polska żyje

Czerwonym nie wybaczam

Wyklęci poszli bojem

Ich czci nie wolno kalać

A wam czerwone gnoje

Odpowiem: Wypi*rdalać!

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu

Jest znane wydarzenie gdy Berling, po dostaniu broni dla oddziału Armii Ludowej przekazał je innemu oddziałowi (bodajże NSZ’u) mówiąc mniej więcej.
“Słuchajcie panowie, miałem dać broń AL’owcom, ale ja ich znam – to są tutejsi bandyci. Jak ja im dam broń to zaczną zabijać cywili. To ja wolę wam dać tą broń, a w papierach jakoś to wyjaśnię.”
Nie bez powodu został on odsunięty z wojska w latach 50-tych za poglądy zmierzające do liberalizacji i dystansowania państwa od Związku Sowieckiego.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

To tak jak bitwę warszawską w 1920 wygrał ksiądz Skorupka, jego modły sprawiły, że wygraliśmy.
Taka sama bzdura jak wpis powyżej.

XYZ
XYZ
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Bzdura to ci powinni do dowodu osobistego wpisać

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu

Oto relacja gen. Zygmunta Berlinga po przybyciu do Warszawy. .  „Po moim przybyciu z przedmieść Warszawy do Lublina zastałem tam straszną sytuację. W całym kraju pachołkowie Berii z wojsk NKWD szerzyli spustoszenie. Sekundowały im w tym bez przeszkód kryminalne elementy z aparatu Radkiewicza. Ludność okradano z jej mienia w czasie legalnych i nielegalnych rewizji. Zupełnie niewinnych ludzi deportowano i wtrącano do więzień. Strzelano do ludzi, jak do psów. Dosłownie, nikt nie czuł się bezpieczny i nie znał dnia ani godziny. Naczelny prokurator wojskowy powiedział mi po powrocie z inspekcji, na którą wysłałem go do więzień Przemyśla, Zamościa, i Lublina, że trzyma… Czytaj więcej »

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Bartek”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Bury”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Inka”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Zapora”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Bruzda”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Mścisław”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Nil”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Witold”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Warszyc”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Ogień”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Łupaszka”

Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
Cześć i chwała bohaterocm ,komuchom hańba
1 miesiąc temu

“Orlik”

Lokals
Lokals
1 miesiąc temu

Jestem w szoku, że ten lewacki ratusz obchodzi takie święto…

Pamiętamy
Pamiętamy
1 miesiąc temu

1 Marca.Cześć i chwała bohaterom.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Pamiętamy

Bohaterowie to byli do stycznia 1944 roku kiedy padł rozkaz AK o zaprzestaniu walki, później to byli bandyci nie umiejący żyć bez karabinu.

Pamiętamy
Pamiętamy
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Bandyci to byli twoi przodkowie wyrywający ludziom paznokcie

Cześć i chwała bohaterom
Cześć i chwała bohaterom
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Za pięćdziesiąt lat o szubrawcach komunistycznych i ich potomkach twojego pokroju nie będzie pamiętał pies z kulawą nogą a o wyklęci dalej będą żywi w ludzkich sercach.Wieczna chwała niezłomnym ,wieczna hańba komunistycznym zdrajcom!!

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Czerwone mordy szubrawców

Szczują dziś na Niezłomnych

Synowie katów, oprawców

Lżą teraz nam potomnym

Plwam w te czerwone ryje

Pogardą je otaczam

Dopóki Polska żyje

Czerwonym nie wybaczam

Wyklęci poszli bojem

Ich czci nie wolno kalać

A wam czerwone gnoje

Odpowiem: Wypi*rdalać!

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Zołnierze wyklęci bohaterami? To kim są ci którzy odbudowywali Polskę po hekatombie okupacji?
Kim są ci, którzy nie chcieli dalej umierać, a żyć, kochać, rodzić dzieci i budować? Proszę tego pana nauczyciela o odpowiedź.

tak to wygląda
tak to wygląda
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Po 1944 r. historyczny naród polski, który niewątpliwie istnieje, został zmuszony do dzielenia terytorium państwowego z polskojęzyczną wspólnotą rozbójniczą. Celem politycznym polskojęzycznej wspólnoty rozbójniczej było i jest pasożytowanie na historycznym narodzie polskim.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Nie wiesz czasem kto sprzedał ten naród polski pod zarząd Stalina? A zdarzyło się to w niejakiej Jałcie. Chciałbyś się dalej bić? Do ostatniego żołnierza? W ten sposób naród polski przeszedłby do historii.

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

08.30 TVN – Dzień dobry TVN – prowadzi Bartosz Węglarczyk – wnuk jednego z największych stalinowskich zbrodniarzy, osobiście torturującego bohaterów z NSZ, WIN i AK [chodzi o osławionego Józefa Światłę ] 18.00 TVP2 – Panorama – prowadzi Hanna Lis – córka kanalii z okresu stanu wojennego [Waldemar Kedaj ]. Czy wiele się zmieniło od tamtych czasów? 19.30 TVP1 – Wiadomości – prowadzi Piotr Kraśko – wnuk jednego z czołowych komunistycznych cenzorów [Wincentego Kraśki – admin], syn PRLowskiego ministra ds wyznań [Nie wiem, czy nie zaszła pomyłka: Tadeusz Kraśko, ojciec Piotra, jest dziennikarzem -]. 20.00 TVN24 – Kropka nad i –… Czytaj więcej »

Czewrwona zaraza
Czewrwona zaraza
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Dziaduś był utrwalaczem władzy ludowej?A może obydwaj dziadusiowie?Takie wpisy zostawiają potomkowie ub-eków,w sierpniu naplują na powstańców warszawskich.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Czyli rozumiem, że ci wszyscy co nie w lesie to utrwalacze władzy ludowej, ubecy? Strasznie dużo ich było 99,9% całego społeczeństwa.

Pamiętamy
Pamiętamy
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

ci co siedzieli w lesie to byli synowie tych co podnosili kraj z ruin po hetakombie okupacji , pracowali ,harowali i szczerze nienawidzili komuny,a ich synowie z bronią w ręku pilnowali żeby ich gospodarstw nie zamieniono na kołchozy

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Pamiętamy

Odpowiem ci słowami prof. Mantenffeula, któremu delegat AK chciał powierzyć w 1945 utworzenie uśpionej komórki wywiadu i usłyszał od profesora: teraz nie mam czasu bo odbudowujemy uniwersytet.

Pamiętamy
Pamiętamy
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Profesor był komuchem ,podobnie jak ty i twoi komunistyczni przodkowie

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

0
Strzał w głowę,tępy huk,
Od bólu nieprzytomni,
Gdy z boku patrzył Bóg,
Ginęli nam Niezłomni!
Ojczyzny broniąc swej
W działaniu nie ustali,
Z miłością ziemi tej
Krew własną przelewali
Wrzucali w doły marne,
Do ziemi krwią odzianą,
Jak nawóz ziemi czarnej,
Zasiali prawdy ziarno