Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej online – o tym trzeba wiedzieć

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach przedsiębiorcy zobowiązani są do wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online. Ministerstwo Finansów wycofało się z pomysłu wprowadzenia obowiązku posiadania kasy online dla wszystkich firm jednocześnie. Zamiast tego ustanowiono okres przejściowy, podczas którego kolejne grupy przedsiębiorców będą zobligowane do wymiany tradycyjnych urządzeń na kasy online. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest wzmocnienie i uproszczenie kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT i tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Kiedy należy wymienić tradycyjną kasę fiskalną na kasę on-line?

Różne grupy przedsiębiorców są zobowiązane do wymiany zarówno kas z papierowym, jak i elektronicznym zapisem kopii na kasy online w różnych terminach. Wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak dobrowolnie zacząć używać kasy online przed wyznaczonym terminem.

Terminy wprowadzania kas online przez poszczególne grupy przedsiębiorców:

  • od 1 stycznia 2020 roku – firmy świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich wymiany, zakładania, bieżnikowania i regenerowania, a także prowadzące sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych,
  • od 1 lipca 2020 roku – przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, w tym także sezonowo, oraz prowadzący usługi krótkotrwałego zakwaterowania. W tym terminie kasy online zobowiązane będą wprowadzić także firmy zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych,
  • od 1 stycznia 2021 roku – przedsiębiorcy zajmujący się świadczeniem usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych oraz związanych z działalnością obiektów, których celem jest poprawa kondycji fizycznej.

Okres przejściowy kończy się z dniem 31 grudnia 2022 roku, oznacza to, że od stycznia 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy, którzy jeszcze tego nie zrobili, będą musieli wymienić kasy rejestrujące na urządzenia online.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Ulga w wysokości 90% ceny zakupu kasy fiskalnej, nie więcej jednak niż 700 zł przysługuje podatnikom, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą tego urządzenia i rozpoczęli w obowiązującym ich terminie prowadzenie ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej online. Z ulgi mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy dobrowolnie rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online, jeżeli dotychczas nie używali ani kasy z elektronicznym, ani papierowym zapisem kopii do prowadzenia ewidencji sprzedaży. Od 1 maja 2019 roku ulga przysługuje tylko w przypadku zakupu kas online, które zostały nabyte nie później niż 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży.
Szukasz profesjonalnego biura rachunkowego, które przejmie księgowość Twojej firmy? Gwarantujemy rzetelność i terminowość obsługi księgowej Twojej firmy. Możemy Ci zaoferować duże doświadczenie w rozliczaniu zarówno indywidualnych działalności gospodarczych, jak i pełnej księgowości. Przejmiemy pełną odpowiedzialność za rozliczenia z ZUS, Urzędem Skarbowym i odciążymy Cię z wielu innych formalności. Zapraszamy do współpracy. Więcej informacji o nas znajdziesz na http://efekta.waw.pl/.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments