Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Obuwie zimową porą

Śnieg to prawdziwa zmora nie tylko dla kierowców, ale także i przechodniów. Jego nadmiar zalegający na ulicach, chodnikach i w wielu innych miejscach sprawia, że większość butów już po pierwszym kontakcie z nim zaczyna przemakać.

W konsekwencji, chodząc w tych samych butach przez cały dzień jest się bardziej narażonym na wszelkiego rodzaju choroby i przeziębienia. Poza tym, śnieg może też sprawić, że obuwie szybko straci swój atrakcyjny wygląd. Oto kilka porad dla tych, którzy o elegancję, a przede wszystkim – komfort chcą zadbać bez względu na pogodę.

Wilgotne buty to nie tylko groźba przeziębienia się, ale także idealne warunki do rozwoju bakterii, które z całą pewnością nie oszczędzą skóry stóp, a mogą doprowadzić do rozwoju grzybicy. Dlatego w sklepach należy szukać przede wszystkim obuwia nieprzemakalnego, co zagwarantują odpowiednio dobrane do jego wykonania materiały. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich dodatkowo pielęgnować, na przykład specjalnymi środkami dostępnymi w dobrze zaopatrzonych sklepach obuwniczych. Impregnaty, bo o nich mowa, przeznaczone są zarówno do butów skórzanych, jak i tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Zaleca się stosowanie ich przed pierwszym wyjściem, a także przy okazji czyszczenia obuwia. Zaś to wykonane ze skóry, warto woskować specjalnie do tego przeznaczoną pastą. Nakłada się ją w przeddzień wyjścia i najlepiej jest to zrobić palcami, gdyż pod wpływem ich ciepła pasta szybciej się rozpuszcza, wnikając w głębsze partie skóry buta. Złudne jest jednak przekonanie,że wosk ją także pielęgnuje, dlatego nie należy rezygnować z pastowania butów. Innym sposobem jest ich nasączanie specjalnie przeznaczonym do tego środkiem – tłuszczem do butów, bądź olejem do skór. Specyfiki te przeznaczone są nie tylko do butów z naturalnej skóry, ale także z nubuka. Wystarczy delikatną tkaniną, pocierając intensywnymi ruchami,rozprowadzić środek na powierzchni butów.

Wśród znanych metod domowych pozostaje jeszcze impregnowanie zwykłym woskiem skroplonym ze świecy, który rozprowadzić należy przy użyciu twardej szczoteczki do zębów. Można też pokusić się o przygotowanie mikstury z parafiny i oleju roślinnego, które po delikatnym podgrzaniu należy wymieszać i rozprowadzić na butach intensywnie wcierając, ana końcu polerując. Pod koniec sezonu o buty,które były poddawane tego typu zabiegom należy koniecznie zadbać. Zwłaszcza jeśli suszone były w pobliżu kaloryferów bądź kominków grzewczych. Skrajne temperaturowo warunki mogą im silnie zaszkodzić. Dlatego przedwiosennymi porządkami w szafie warto buty porządnie wymyć,wysuszyć i pokryć gliceryną, a gdy zostanie wchłonięta, można obuwie przetrzeć suchą szmatką i wypastować.

google_news