Wydarzenia Żywiec

Ocieplona i wyremontowana. Przychodnia Rejonowa po „rehabilitacji” – ZDJĘCIA

Po kilkumiesięcznych pracach dobiegła końca termomodernizacja budynku Przychodni Rejonowej przy alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 50 w Żywcu. Nowa elewacja robi spore wrażenie, a władze powiatu żywieckiego mają się czym pochwalić.

Budynek Przychodni Rejonowej w Żywcu powstał w 1985 roku. – Wówczas nosił oficjalną nazwę Miejska Przychodnia Rejonowa w Żywcu. Założenie było takie, że będą tam poradnie dla chorych oraz gabinety specjalistyczne. I tak jest do dziś – podkreśla starosta. Na przestrzeni lat, oprócz podstawowej opieki zdrowotnej, w obiekcie usługi zaczęły oferować inne podmioty związane z działalnością medyczną.

Z biegiem lat czas odcisnął niestety piętno na stanie technicznym budynku. Trzeba było remontować dach, który miejscami zaczął przeciekać, oraz poprawiać schody wejściowe. Ale największy problem stanowiła elewacja, z której zaczął odpadać tynk. Dodatkowo wiele do życzenia pozostawiały nieszczelne okna, które wymagały wymiany. – Wygląd przychodni zaczął mi coraz bardziej spędzać sen z powiek. A budynek ten znajduje się kilka kroków od głównej siedziby Starostwa Powiatowego. Budynkiem tym zarządza w imieniu Powiatu Żywieckiego – Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, a jego dyrektor Antoni Juraszek wielokrotnie zwracał się do Zarządu Powiatu o rozważenie kompleksowego remontu tego budynku. Uznaliśmy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji. Zdecydowaliśmy się, by pozyskać na to dotację unijną. Wymyśliliśmy projekt „Termomodernizacja Budynku Przychodni Rejonowej w Żywcu”, który został zrealizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WSL 2014-2020. Sama wartość inwestycji termomodernizacji budynku Przychodni Rejonowej kosztowała ponad 2,7 mln zł, z czego unijna dotacja wyniosła 1,2 mln zł, a wkład własny powiatu to ponad 1,5 mln zł – informuje starosta.

W ramach termomodernizacji wykonano ocieplenie ścian zewnętrznych budynku przychodni wraz z położeniem nowej elewacji. Dzięki temu budynek zyskał nowy, estetyczny wygląd. Ponadto wymieniono stolarki okienne i drzwiowe, przeprowadzono izolację piwnic, wykonano nową instalację c.w.u. i instalację c.o. wraz z podłączeniem do węzła ciepłowniczego, wymieniono oprawy oświetleniowe na LED, zainstalowano pompy ciepła c.w.u. i zagospodarowano teren wokół obiektu. Z kolei w ramach przebudowy i remontu budynku zainstalowano windy dla osób niepełnosprawnych oraz zrobiono nowe wejścia, wydzielono przeciwpożarową klatkę schodową, zamontowano oddymianie klatki, wyremontowano ściany klatki schodowej, wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, hydrantową i elektryczną oraz instalację sieci LAN. – Wykonano też szereg prac w wybranych pomieszczeniach, jak remont posadzek, sanitariatów, odmalowano ściany, wymieniono stolarkę drzwi wewnętrznych – wylicza starosta Andrzej Kalata. Jak dodaje, głównym celem zakończonego właśnie projektu było ograniczenie do atmosfery emisji dwutlenku węgla, zmniejszenie energochłonności i oczywiście poprawa estetyki. – Zrealizowana przez nas inwestycja stanowi realny i spory wkład powiatu w aktywną walkę ze smogiem na Żywiecczyźnie. Szacuje się, że termomodernizacja jednego obiektu wraz z wymianą źródeł ciepła daje taki efekt, jakby zlikwidowano jednocześnie piece „kopciuchy” aż w kilkuset budynkach jednorodzinnych. Gdy podkreślimy, że przecież budynek przychodni znajduje się w centrum miasta i w pobliżu osiedla 700-lecia, to tym bardziej zasługuje to na uwagę – uważa starosta.

Obecnie w budynku przychodni funkcjonują między innymi: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ZDROWIE (podstawowa opieka zdrowotna), Oddział Śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia i prywatne gabinety lekarskie

Przychodnia Rejonowa w Żywcu
aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 50, 34-300 Żywiec
tel. 33 861-46-91 lub 33 861-46-92

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda Pierwsza
Hermenegilda Pierwsza
2 miesięcy temu

Oby pacjenci nie zapomnieli zabierać ze sobą kapci do kompletu z maseczkami. I oby w przychodni nie obowiązywały e-konsultacje lekarskie. Dlaczegóż to w artykule sponsorowanym nie przewidziano roli dla dyrektora Przychodni Rejonowej? Jeśli pan starosta mówi o centrum miasta, powinna być też rola dla burmistrza. który zarządza miastem a nie pan starosta i od razu lepiej by było wiadomo jak to jest z tym smogiem w mieście.