Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Odpady BIO i zielone źródłem cennego nawozu

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia a i my sami mamy więcej energii, aby przygotować swój ogród pod kolejne uprawy. Nie od dziś wiadomo, że najlepszy do tego jest własny kompost wyprodukowany w przydomowym kompostowniku. Dzięki temu nie tylko możemy we właściwy sposób wykorzystać część odpadów kuchennych i zielonych, ale również wyprodukować cenny nawóz. I jest to najlepszy sposób zagospodarowywania tego typu odpadów.

Pamiętajmy jednak, że aby móc cieszyć się domowym kompostem, należy spełnić kilka istotnych warunków:

  • kompostownik zakładamy przy dodatnich temperaturach, w okresie wiosna-jesień,
  • wybieramy miejsca zacienione i osłonięte od wiatru,
  • na dnie kompostownika układamy 20-to cm warstwę gałęzi, która umożliwi odpływ nadmiaru wody,
  • usypujemy 2-5 cm warstwę ziemi ogrodowej lub kompostu z zeszłego roku,
  • następnie układamy około 15 cm warstwy odpadków, które przekładamy warstwami ziemi lub gałęzi (2-5 cm).
  • co miesiąc mieszamy zwartość kompostownika za wyjątkiem spodniej warstwy.

Do kompostowania absolutnie nie nadają się resztki mięsa, wędlin, ości i kości, nabiał czy zainfekowane gałęzie. Natomiast jak najbardziej możemy w kompostowniku umieścić, oprócz obierków, skórek czy resztek jedzenia, również chusteczki, ręczniki papierowe, tekturę, fusy z kawy czy herbaty oraz trociny.

Jeśli jednak potrzebujemy większej ilości nawozu można sięgnąć po dostępny od dłuższego czasu KompoBiBi. Jest to certyfikowany produkt polepszający właściwości gleby, który jest produkowany w Zakładzie Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej z selektywnie zebranych odpadów zielonych. Od początku bieżącego roku dostępny jest również KompoBiBiku. Jest to także opatrzony stosownym certyfikatem produkt polepszający właściwości gleby, który z kolei wytwarzany jest z selektywnie zbieranych odpadów BIO kuchennych.

Zarówno jeden jak i drugi produkt dostępny jest w większych ilościach w siedzibie ZGO S.A. oraz w mniejszych ilościach w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Bielsku-Białej (ul. Krakowska 315d oraz ul. Straconki 1) w ramach akcji wymiany szkła opakowaniowego (słoiki i butelki) za worek kompostu. Warto przypomnieć, że odwiedzając PSZOK należy mieć ze sobą swoje opakowanie lub wiaderko, ponieważ kompost nie jest pakowany w dodatkowe, zbędne opakowania.

Szczegółowe informacje na temat dystrybucji, jak również instrukcja stosowania dostępne są na stronie: www.zgo.bielsko.pl, w zakładce Obsługa Klienta/ Sprzedaż kompostu.

google_news