Cieszyn Na sygnale

Odpady miały zostać zutylizowane, część poszła z dymem! (aktualizacja)

Nie wiadomo jak długo będzie trwała akcja gaśnicza na terenie byłej cukrowni w Chybiu, gdyż zgromadzono tam dużą ilość różnych odpadów. Odpady były przeznaczone do utylizacji – w piątek miała być wizja lokalna.

– Zapaliło się w jednym z pomieszczeń na terenie byłej cukrowni, w której nie prowadzono żadnej działalności, a w którym było składowisko odpadów, różne szmaty i ścinki materiałów, sprasowane w bale. Te odpady, moją decyzją, miały zostać usunięte. W pozostałych pomieszczeniach jest chemia, są odpady uznawane za niebezpieczne – powiedział nam Janusz Żydek, wójt gminy Chybie.

Jak dowiedział się nasz portal, w budynku zgromadzone było około 20-30 wanien tirów ze szmatami, natomiast w innej hali znajdowało się 350 szt. tysiąclitrowych pojemników mauzer z różnymi substancjami, w tym substancjami niebezpiecznymi.

– Te pojemniki są w odrębnej hali, zabezpieczone. Tam obecnie nie ma zagrożenia pożarem (stan na czwartek, godz. 19.09 – przyp. red.) – podkreśla nasz rozmówca. – Była wydana decyzja o utylizacji tych odpadów, postępowanie prowadzono pod nadzorem prokuratury. Wyznaczono biegłego sądowego, który sprawdzał te odpady. Przedstawiono nam firmę, która miała dokonać utylizacji. Jutro (w piątek – przyp. red.) miała być wizja lokalna – dodaje wójt.

Potężny słup dymu był widoczny w różnych miastach powiatu bielskiego, cieszyńskiego i Śląska. Wieczorem, dym pożaru w Chybiu, było widać w Wapienicy czy Starym Bielsku. Około godz. 22.30 pożar udało się opanować na tyle, że już się nie rozprzestrzenia. Na miejscu akcji pracuje 45 zastępów straży pożarnej. Przyczynę pożaru będzie ustalać policja i prokuratura.

Aktualizacja: 5 lipca 2019, godz. 9.00

W związku z pożarem substancji nieznanego pochodzenia, informujemy, że pomiary wykonane przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska oraz Państwową Straż Pożarną, nie wykazały zagrożenia powietrza oraz środowiska – poinformowano w komunikacie wydanym w Regionalnym Systemie Ostrzegania.

Aktualizacja 5 lipca 2019, godz. 11.15
Jak do tej pory w gaszeniu pożaru uczestniczyło łącznie 67 zastępów straży pożarnej. Na miejscu zdarzenia nadal trwa akcja ratownicza, pracuje piętnaście zastępów straży pożarnej.

navigate_before
navigate_next

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zza Białki
zza Białki
3 lat temu

Czy w Chybiu miał być ten sam plan co w Zgierzu ? :W Zgierzu katastrofa ekologiczna. Spółka, której właściciel podobno wyjechał do Nowego Jorku, ale wcześniej zakopał tysiące beczek trucizn sprowadzanych z UE. To zachodni sąsiedzi Polski, kierując się moralną wyższą koniecznością płaciły właścicielowi spółki za wywożenie europejskich trucizn do Zgierza. Obecnie one parują w tych upałach i przedostają się do wody pitnej czerpanej ze studni głębinowych. Mieszkańcy chorują i protestują, ale bezsilny prezydent Zgierza wyjechał na wakacje.

edward
edward
3 lat temu
Reply to  zza Białki

Gdzie byli radni bezradni i Wójt teraz się obudzili

sfilcowany
sfilcowany
3 lat temu

Znów się kłamie :POŻAR ZOSTAŁ OPANOWANY!
Nie palił się ciecze czy niebezpieczne substancje, lecz szmaty i folia składowane w magazynach – przekazał Adam Wilk, z-ca śląskiego komendanta #PSP. #Chybie #pożar #ŚLĄSKIE

Na fotografii osp.mnich facebook dokładnie widać jak palą się beczki z chemikaliami.

Po co ta władza znów okłamuje społeczeństwo ?

Jerzy
Jerzy
3 lat temu

Wójt gminy Chybie w rozmowie z Polskim Radiem Katowice poinformował, że w dniu 7 lipca miała odbyć się wizja sprawdzająca czy właściciel uprzątnął teren.

“Właściciel miał czas do jutra na usunięcie składowiska. Nie wykonał postanowienia. Teraz wszystko płonie. Przypadek? Nie sądzę! Wygląda na to, że ktoś świadomie truje ludzi. Chmura toksycznego dymu zmierza w stronę Bielska-Białej. Ja uważam, że należy się dożywocie za coś takiego” – taki post na Facebooku zamieścił Mirosław Suchoń – poseł na Sejm RP.

z boku
z boku
3 lat temu

Się zutylizowały.w czym problem ? Tak działa pisiarska władza,zwiększając import śmieci do Polski.Wzrósł za jej panowania czterokrotnie. Dlaczego w ogóle jest jakiś import śmieci do kraju ?,nawet z Zambii. To państwo jest z tektury,z papier ma^rche na którym te bzdurne prawa są pisane,a których nikt nie przestrzega i nikt ich przestrzegania nie kontroluje.

freeman
freeman
3 lat temu

A co na to naczelny szeryf RP – Ziobro, przecież obiecywał że rozprawi się z mafią śmieciową w 3 miesiące. Pewnie dotychczasowe modlitwy nie pomogły

Zorro
Zorro
3 lat temu
Reply to  freeman

Modlitwy nie pomogły, bo Rydzyk za mało dostał kasy ☺️

Luis
Luis
3 lat temu
Reply to  freeman

Jakim trzeba byc bezmuzgiem czytajac ten artykuł i nie widzieć tego ze jednak prokuratura tu zadziałała. Pewnie za poprzedniego rządu właściciel nie musiał by tego podpalić.

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Na szczęście nie było tam cukru.Prokurator miał by problem.

Pedagog
Pedagog
3 lat temu

Proszę szanowną redakcję o poprawienie treści artykułu z ” Zapaliły się śmieci” a wpisać “Spalono potężne ilości ilości toksycznych śmieci”” legalnie pod eskortą straży pożarnej w asyście Policji. A ja się pytam gdzie zryte berety od “” SMOGU “” pewnie ganiają po osiedlu i kominy obwąchują

maurycy
maurycy
3 lat temu
Reply to  Pedagog

Pewnie czekają na specjalne dofinansowanie:D:D:D “Za darmo umarło” a dotychczasowe środki są na przysłowiowego “kornika” i wycinkę drzew.

Daniel
Daniel
3 lat temu

Bravo. Znajdujac takie znalezisko, wysypisko za kraty właściciela (biznesmena) w pierszej kolejności trzeba w***** i pod ścisły dozór teren. Ale lepiej łapać pijaka na rowerze. Taka prawda w polsce gówno wartym kraju zawsze absurdy na czele. Kto tym krajem miaste powiatem zarzadza. Na kogo ludzie głosujecie to banda nieudaczników, co tylko na diety liczą. Otworzcie oczy

maurycy
maurycy
3 lat temu
Reply to  Daniel

Mnie kiedyś ścigali za przekroczenie terminu wymiany dokumentów o tydzień. Akurat wróciłem zza granicy pozałatwiać owe sprawy i miałem pecha natknąć się na patrol. pan funkcjonariusz zamiast pouczenia zrobił ze mnie wielkiego “sprawcę” i skierował sprawę do sądu, bo taryfikator wówczas nie przewidywał mandatu. To jest Polska.

Zniesmaczony
Zniesmaczony
3 lat temu
Reply to  maurycy

Za to powinna odpowiedzieć Gmina Chybie która znała problem od kilku miesięcy, gdzie zabezpieczenie terenu monitoting całe środowisko okoliczne wiedziało o porzuceniu tam beczek z chemią szkodliwą dla zdrowia i życia ludzi i odpadami . Beczki były przywiezione z zagranicy do Polski .Utylizacja kosztowała miliony. Podpalili nie muszą nic robić. Właściciela nie ma co na to Wójt Gminy Chybie pewnie powie że nic od kilku miesięcy nie mógł zrobić. Mógł zabezpieczyć żeby nie spłonęło i zatruło nasz region .Kompromitacja

julek
julek
3 lat temu
Reply to  Zniesmaczony

Gdyby Unia nie zlikwidowala cukrowni nie doszło by do takiej sytuacji.

Laki
Laki
3 lat temu
Reply to  julek

Komentarz rozbrajający w swojej szczerości i prostocie.