Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Odszedł świadek historii

Fot. Auschwitz.org

W wieku 96 lat zmarł Kazimierz Albin, ostatni żyjący więzień z pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, wieloletni członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Kazimierz Albin urodził się 30 sierpnia 1922 roku w Krakowie. Do wybuchu II wojny światowej zdążył ukończyć IV klasę I Gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego. W styczniu 1940 roku został aresztowany na Słowacji w drodze do formującego się we Francji Wojska Polskiego. Po przejściu etapów więziennych w Preszewie, Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie, został wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 118.

W lutym 1943 roku uciekł z obozu. Początkowo ukrywał się w Skawicy, a następnie pod zmienionym nazwiskiem w Krakowie. Po ukończeniu szkoły podchorążych pełnił funkcję szefa dywersji bojowej III Odcinka Komendy Obwody Kraków – Miasto Armii Krajowej. Po wojnie zdał maturę i podjął studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Krakowskiej. W czasie studiów podjął pracę w Biurze Projektów Energetycznych w Krakowie. Od 1952 do 1963 r. pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej, a następnie został przeniesiony do Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego w Warszawie.

Kazimierz Albin otrzymał wiele odznaczeń bojowych (m.in. Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej) oraz Krzyż Kawalerski, Krzyż Oficerski i Krzyż Komandorski O.O.P. Od 1998 r. zasiadał w Radzie Muzeum oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o