Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Ofiara księdza pisze do papieża

Fot: Kuba Jarosz

Janusz Szymik, molestowany w dzieciństwie przez byłego proboszcza w Międzybrodziu Bialskim ministrant, wysłał list do papieża Franciszka, w którym prosi o pomoc w rozprawieniu się z tuszowaniem pedofilii w polskim kościele.

Skoro polscy hierarchowie kościelni wciąż uciekają od tematu, udają niewiniątka, to może papież w końcu to przerwie – mówi Szymik. – Mam taką nadzieję. Dlatego napisałem ten list.

Szymik opisuje w nim swoje dramatyczne przeżycia z okresu, kiedy był ministrantem w parafii w Międzybrodziu Bialskim, w latach osiemdziesiątych. Przypomnijmy – przez kilka lat molestował go wówczas ksiądz Jan W., uznany w konsekwencji przez Kongregację Wiary Nauki winnym zarzucanych mu czynów i umieszczony za karę w odosobnieniu, w klasztorze Franciszkanów w Wieluniu. Sprawa Szymika stała się publiczna, kiedy zdecydował się on opowiedzieć o swoich traumatycznych przeżyciach między innymi Kronice Beskidzkiej.

„(…) W swoim liście Vos estis lux mundi z dnia 7 maja 2019 roku, w siódmym roku pontyfikatu, napisałeś Ojcze Święty o odpowiedzialności spoczywającej na następcach Apostołów, ustanowionych przez Boga, do przewodzenia duszpasterskiego Ludu.  Czytając te słowa pomyślałem o biskupie Tadeuszu Rakoczym – biskupie bielsko-żywieckim oraz o kardynale Stanisławie Dziwiszu. Nie byłoby tylu krzywd na dzieciach w przestrzeni Kościoła, gdyby ludzie, którym powierzono w nim władzę, choćby w sposób elementarny zajęli się krzywdą pokrzywdzonych (…) Jak mamy zaufać biskupom, którzy są głusi na nasze krzywdy. O tym, co robił ze mną ksiądz Jan Wodniak mówiłem dwukrotnie biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu. Wydawało mi się, że kiedy w 1993 roku wysłuchał mojego świadectwa, przyjął je ze zrozumieniem. Mówił, że będzie się za mnie modlił. Ale on o wszystkim opowiedział sprawcy i pozostawił księdza Wodniaka na parafii.” – Czytamy m.in. w liście Janusza Szymika.

Kończąc swój list do Ojca Świętego Szymik prosi go, aby ten ustanowił niezależną komisję do zbadania jego sprawy i kwestii tuszowania jej przez m.in. biskupa Rakoczego.

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bronek
Bronek
3 lat temu

Kiedyś się pisało na Berdyczów i list do adresata zawsze dochodził.Dziś już nie ma takiej pewności,że list gdziekolwiek dochodzi.Odszedł Berdyczów i skończyła się pewność korespondencji.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Bronek

Kurierzy są pewni, uruchomią dyliżans i trafi gdzie trzeba.

Lco
Lco
3 lat temu
Reply to  Bronek

Jednak nie zawsze. Zwrot „pisz pan na Berdyczów” dziś używa się, by zaznaczyć rozmówcy, że kontakt z nami będzie niemożliwy. Można zatem „pisać na Berdyczów”, bo list i tak do nas nie dotrze.

Lco
Lco
3 lat temu

Beskidzka ma wreszcie swój temat tak jak kiedyś dziennikarze z Pudelka ciągnęli temat pt. Mama Madzi z Sosnowca

Ass
Ass
3 lat temu
Reply to  Lco

Co sie czepiasz inne portale tez piszą a dla nas ieszkańców wazne jest kto i co . A panu J.Szymik niech sie nie poddaje i szcunek za odwage. A ci co go krytukuja niech sie zastanowi kilka razy!!!
U nas znowu sieje wirus i popatrz sobie jak w głębokim poważaniu maja go biskupi
https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-po-tym-zdjeciu-biskupow-w-sieci-zawrzalo-kep-tlumaczy,nId,4783463

Lco
Lco
3 lat temu
Reply to  Ass

A co ty się czepiasz akurat biskupów. Mało to ludzi chodzi w miejscach publicznych bez masek?. Zastanów się kilka razy – kto jest tak głupi i ustawia sie do pamiatkowego zdjęcia z zakrytą twarzą (oprócz być może twojej rodziny).
PS. Pan Szymik się nie podda to raczej pewne!. Pewnie następna notka będzie w B24 o tym jak Pan Szymik udaje się z listem na pocztę.

Bartosz
Bartosz
3 lat temu

90% czynów pedofilskich w Kościele ma podłoże homoseksualne. Co ciekawe ci zboczeńcy jeśli tylko nie noszą sutanny stają się bohaterami środowisk lewicowych ,które żądają dla nich specjalnych przywilejów nie wyłączając prawa do adopcji dzieci.

YOU
YOU
3 lat temu

Rozumiem, że można dziecko zastraszyć,ale ktoś kto ma 16 czy 17 lat i dalej przychodzi do swojego oprawcy? Jest to dziwne…

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  YOU

Niżej jest artykuł o przyjmowaniu zgłoszeń do OIK. Pani Małgorzata Malinowska na pewno pomoże zrozumieć.

kwestia czasu
kwestia czasu
3 lat temu

Gdyby w Watykanie nie było przyzwolenia na tego typu zachowania to żaden ksiądz w tej hierarchicznej strukturze by nie podskoczył. Nie wiem czy JP II panował nad tym, ale co najmniej zaniechał temat. Ludzie odwrócą się od takiego kościoła prędzej czy później.

Deschnera poczytaj
Deschnera poczytaj
3 lat temu
Reply to  kwestia czasu

Nie, nie odwrócą się. Nawet inkwizycja nie obudziła milionów, więc posuwanie ministrantów tym bardziej. Wiara nie ma nic wspólnego ze zdrowym konraktem z rzeczywistością.

Arek
Arek
3 lat temu

Kościół po prostu powinien ruszyć kasa i wypłacić molestowanym odpowiednie odszkodowania i bylby spokoj. Pieniędzy mają przecież dość a jeśli braknie to wierni chętnie uzupełnia kase. Chciwy dwa razy traci.

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Arek

Spokoju nie będzie Arku dobry człowieku.Dopóki bolszewii łba się nie odetnie (na co zresztą się nie zanosi dzięki Bogu jak mawiają bolszewicy)

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Tadeusz

Bolszewicy są winni pedofilii na całym świecie? (aby nie było, że tylko w kościele w Polsce). A może to lgbt jest winne lub gender? Te pedały zboczeńcy to chyba trochę lepsze od pedofili a zapewne lepsi od bolszewików czy to ci sami? Pogubiłam się ja nieszczęsna i jak tu żyć?

Bronek
Bronek
3 lat temu
Reply to  Tadeusz

Prawactwu już nawet nie wystarczy odcięcie głowy,bo tak jej nie używają.

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Panie Szymik, uważam że jest Pan współwinny tego typu zachowań księdza. Dlaczego NIE ujawniłeś sprawy 10 lub 20 lat temu (czy kasa płynęła ? ) Może gdyby sprawa wyszła na światło dzienne już dawno, to może kolejni chłopcy nie byliby krzywdzeni ?

andy pandy
andy pandy
3 lat temu
Reply to  Andrzej

To co piszesz jest tak głupie że żal komentować ,dziewczyna ubierała mini i po 20 latach ją zgwałcili to jej wina ?? 10 20 lat temu ten człowiek nie był na to gotowy,zastraszany ,pomijany ! machina pedofilska nie pozwalała na cokolwiek .W końcu ma odwagę jest czas i mówi ,,,i bardzo dobrze niech mówi …i jeszcze jedno żadne pieniądze nie są w stanie przywrócić normalności i zawrócić czasu traumy …ludzie co z wami ????

Ewa
Ewa
3 lat temu
Reply to  andy pandy

Nie ćpaj przygłupie…

Andrzej
Andrzej
3 lat temu
Reply to  andy pandy

To Ciebie żal komentować, ale muszę.
Piszesz niezrozumiałe bzdury np. cytat “dziewczyna ubierała mini i po 20 latach ją zgwałcili to jej wina ?? ” Sam chyba tego co piszesz nie rozumiesz. Syndrom piątku czy co ?

Eugenia
Eugenia
3 lat temu
Reply to  Andrzej

zgadzam się.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Może już dość tej historii, ma prawo pisać list a jak będzie uwzględniony – niech B24 wtedy napisze.

pocztowiec
pocztowiec
3 lat temu

Oby się list nie zgubił…