Już za kilkanaście dni mieszkańcy Bielska-Białej oraz Żywca będą mogli uczestniczyć w wielkim święcie nauki. 14 maja w stolicy Podbeskidzia rusza 23. edycja, organizowanego przez Akademię Techniczno-Humanistyczną, “Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki”. Tym razem wydarzenie zagości, po raz pierwszy w swojej historii, również w Żywcu. W tym mieście festiwal rozpocznie się 22 maja.
Bielszczanie dobrze znają to przedsięwzięcie. Wszak co roku w organizowanych w ramach festiwalu imprezach, wykładach i piknikach bierze udział około 4 tysięcy osób. Warto przypomnieć, że ideą festiwalu – o czym wspomniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej w bielskim Ratuszy rzecznik Akademii Techniczno-Humanistycznej Robert Pysz – jest to, aby nauka wyszła z uczelni, laboratoriów i sal wykładowych do miasta, wprost do ludzi.
– Chcemy naukę w taki sposób przedstawiać i promować – tłumaczył zebranym Robert Pysz. Tym bardziej, że w trakcie festiwalu każdy, kogo interesuje najnowsza wiedza, znajdzie coś dla siebie. Zarówno osoby młode czy wręcz bardzo młode, jak i dorośli oraz seniorzy.
– W oparciu o doświadczenia z poprzednich lat chcemy się zaprezentować nie tylko na terenie uczelni, lecz dzięki wsparciu samorządów Bielska-Białej, Żywca oraz obu powiatów, również na terenie tych dwóch miast – przyznał Jacek Nowakowski rektor ATH. – Cieszę się, że kolejna edycja festiwalu odbędzie się w naszym mieście i że dołączyła do nas Żywiecczyzna – tłumaczył z kolei zebranym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski dodając, że to dobrze, iż uczelnia wychodzi poza swoje mury. Jego zdaniem, dzięki takiej inicjatywie wiele osób będzie mogło uzyskać informacje o bielskiej ATH i możliwościach podjęcia tam studiów. Natomiast ci, którzy nie chcą kontynuować nauki będą mieli możliwość wzięcia udział w wielu inspirujących i ciekawych wydarzeniach zarówno ze sfery nauki jak i kultury.
– Jeśli coś jest organizowane przez ATH przy współudziale miasta Bielsko-Biała, to już samo w sobie ma to znak jakości – nie krył Andrzej Kalata starosta żywiecki, wyrażając nadzieje, że festiwal już na stałe zagości też w Żywcu. – Cieszę się, że rektor nie zapomniał o naszym mieście – wtórował mu Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, tłumacząc, że w dzisiejszych czasach warto i należy edukować społeczeństwo, a taka impreza, jak festiwal nauki i sztuki dobrze temu służy. – Nauka jest najważniejsza w każdej dziedzinie życia , bo bez nauki nie da się żyć. Cieszę się, że możemy wspólnie zaangażować się organizację tego pożytecznego i pięknego festiwali – dodał.
Tegoroczną edycję festiwalu objęli swoim patronatem: minister edukacji i nauki oraz marszałek województwa śląskiego. Natomiast jego partnerami są: prezydent Bielska-Białej, burmistrz Żywca oraz powiaty bielski i żywiecki.
Tak jak w latach poprzednich festiwal będzie miał w dużej mierze formę pikniku naukowego a jego najważniejsze wydarzenia odbywać się będą 14 maja w Bielsku-Białej w Parku Słowackiego oraz 22 maja w Żywcu w parku obok zamku. W tym roku jego przewodnim hasłem będzie „Zobaczyć, Dotknąć Zrozumieć”. Z uwagi na to, że obecny rok, decyzją parlamentu, został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika podczas imprezy – zapowiadają organizatorzy – nie zabraknie mocnych akcentów astronomicznych.
Szczegółowy program festiwalu można już znaleźć na stronie festiwal.ath.bielsko.pl
Festiwal w Żywcu rozpoczyna się 21 maja, nie 22 😉