Wydarzenia Cieszyn

Ojcowie Niepodległości w Istebnej. Różnili się, ale mieli wspólny cel

Fot. z archiwum LOEE w Istebnej

Kolejne nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach goszczą wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”. Plansze z tytułowymi bohaterami, a także archiwalne zdjęcia można oglądać do końca stycznia przy Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej.

W skład plenerowej ekspozycji wchodzi siedem wolnostojących elementów. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923, prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki „jedynek” z „Monitora Polskiego” z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.

Główna część wystawy prezentuje sześć postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci i wybór fotografii archiwalnych. Bohaterowie ekspozycji, choć reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią i urodzili się pod różnymi zaborami, potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
3 miesięcy temu

Oj różnili się ojcowie a i różnią się dzieciaki. Stałe są tylko różnice.

WYBORCA
WYBORCA
3 miesięcy temu

Nie wiem czym Piłsudski zasłużył się dla Wolnej Polski no ale Prawdziwi Polacy tak mają .
Historia lubi się powtarzać oby teraz tak się nie stało .

Starzyk
Starzyk
3 miesięcy temu
Reply to  WYBORCA

Panie, ale się u nas pozmieniało. Kiedyś to ludzie wstydzili się przyznać, że są niedouczeni, a teraz taki się chwali bez żenady, że jest cymbałem z historii.

Smutny Romek
Smutny Romek
3 miesięcy temu

Źle się dzieje w państwie …. polskim. Tęczowy Trzaskowski, który nie potrafił przez 5 lat wygrać z Jarkiem to chce choć wygrać z nieboszczykiem Dmowskim zabierając mu patronat ronda w Warszawie. Teraz się w stołecznym ratuszu już nie biadoli o kosztach zmiany nazwy.

Tadeusz
Tadeusz
3 miesięcy temu
Reply to  Smutny Romek

Nazwij konkretnie bandytów bandytami, a nie popierduj niewinnie. To, co napisałeś to qrwa co to jest? p********z jak potłuczony. Bolszewia czuje się w obowiązku brać sprawy w swoje ręce a ty p********z jak pojebany.

wyluzuj rajtuza
wyluzuj rajtuza
3 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Nazywasz rzeczy po imieniu kropkując? Zastanów się zaczniesz pisać. Nie daj się ponosić emocjom.