Porady i inspiracje

Operacja zaćmy w Czechach na NFZ – to warto wiedzieć przed zabiegiem!

Czas oczekiwania na operację zaćmy w Polsce może wynosić nawet kilkanaście miesięcy. Na szczęście istnieje sposób na to, aby wykonać ten zabieg szybciej. To operacja zaćmy w Czechach. Co należy wiedzieć o tego typu zabiegu i z czyich usług skorzystać?

Operacja zaćmy w Polsce i Europie

Liczba operacji zaćmy znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zabieg ten stanowi obecnie w placówkach ponad połowę wszystkich operacji okulistycznych, a w niektórych krajach stała się najczęstszym zabiegiem chirurgicznym z wyboru.

Chociaż obecnie usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną stanowi rutynową operację, która wiąże się z niewielkim ryzykiem, pochłania znaczną część środków na opiekę okulistyczną.  Szczególnie w krajach, w których systemy finansowane są ze środków publicznych, długi czas oczekiwania na operację zaćmy stał się ważnym problemem.

To opóźnienie operacji może mieć wpływ na satysfakcję i jakość życia pacjentów ze względu na ograniczoną funkcjonalność, zwiększoną izolację społeczną, niepokój, większe ryzyko rozwoju większej liczby powikłań, pogorszenie objawów lub gorsze rokowanie i wyniki po operacji.

Finansowanie operacji zaćmy

Większość polis ubezpieczenia zdrowotnego pokrywa część lub całość kosztów operacji zaćmy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na opłacenie kosztów operacji zaćmy lub nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, możesz chcieć przeprowadzić operację w szpitalu publicznym. 

Publiczny system opieki zdrowotnej nie jest w stanie leczyć wszystkich, którzy mogą chcieć poddać się operacji zaćmy, więc system punktacji jest używany do podjęcia decyzji, czy kwalifikujesz się do bezpłatnej operacji zaćmy w szpitalu publicznym. Jeśli Twój wzrok nie jest poważnie uszkodzony, Twój wynik może być zbyt niski, aby umieścić go na liście oczekujących na operację w szpitalu publicznym.

Dlatego w wielu przypadkach czas oczekiwania na zabieg w publicznej placówce może wynosić nawet kilkanaście miesięcy. Na szczęściej istnieje sposób na to, aby czas ten skrócić, cały czas korzystając z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. To operacja zaćmy w Czechach. Na czym ona polega?

Na czym polega operacja zaćmy w Czechach

Cały proces zaczyna się od wizyty kwalifikacyjnej, która odbywa się w dniu przeprowadzonej operacji. Taka wizyta może odbyć się również nieco wcześniej, w polskiej klinice. Taka wizyta jest niezbędna, ponieważ w czasie jej trwania okulista dobiera soczewkę wewnątrzgałkową, która będzie dopasowana do oka. To właśnie ona będzie zastosowana podczas zabiegu.

Na tym etapie pacjent sam decyduje, czy chce zastosować standardową soczewkę sferyczną, która w całości jest refundowana przez NFZ, czy też woli nowoczesną soczewkę asferyczną. Druga z opcji refundowana jest przez fundusz częściowo. Wybór należy po stronie pacjenta. Kolejnym etapem jest już sama operacja, która nie różni się niczym od tych wykonywanych w Polsce.

Operacja zaćmy w Czechach, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg trwa około 20 minut. Pacjent przebywa w klinice nie dłużej, niż 3 godziny. Klinika Provisus, która jest jednym z liderów wśród polskich klinik zajmujących się leczeniem zaćmy, zapewnia pacjentom opiekunów, których można poprosić o pomoc. Przekonaj się sam, wejdź na https://zacma-nfz.pl/#kontakt i zamów rozmowę telefoniczną z konsultantami.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments