Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Opieka paliatywna w domu oraz w hospicjum

Termin opieka paliatywna ( łac. pallium – płaszcz, okrycie) ma swój początek w jednym z działów medycyny – medycynie paliatywnej. Zajmuje się ona opieką nad pacjentami znajdującymi się w terminalnym, inaczej paliatywnym, ostatnim stadium nieuleczalnej choroby. Celem medycyny paliatywnej nie jest już wyleczenie chorego czy też zatrzymanie choroby, ale poprawa jakości życia pacjenta w takim stadium choroby.

Opieka paliatywna, co to jest?

Medycyna paliatywna realizuje swoje zadania poprzez:

  • łagodzenie objawów choroby
  • likwidację  i niedopuszczenie do uczucia bólu
  • wsparcie psychiczne i duchowe chorego oraz jego najbliższych

I właśnie te zadania wytyczone przez medycynę paliatywna realizuje zdefiniowana w Polsce rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia opieka paliatywna. W rozporządzeniu nazywa się ją wszechstronną, całościową opieką nad nieuleczalnie chorymi świadczeniobiorcami. Spectrum chorób opieki paliatywnej określa się jako niepoddające się leczeniu przyczynowemu i wskazuje na ich nieuchronne postępowanie. Działania realizowane przez opiekę paliatywną mają na celu zapobieganie powstawania bólu oraz innych objawów somatycznych, ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych oraz socjalnych. Rozporządzenie zawiera jedno ważne zastrzeżenie, zakazuje bowiem stosowania jakichkolwiek metod diagnostycznych i terapeutycznych pochodzących bezpośrednio z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, w szerokim znaczeniu tego słowa.

Jak działa opieka paliatywna?

Opieka paliatywna ma na celu zapewnienie choremu możliwie optymalnej dla jego stanu jakości życia, aż do śmierci. Obejmuje różnego rodzaju niezbędne działania szerokiego personelu medycznego:

  • lekarzy
  • pielęgniarzy
  • pracowników socjalnych
  • rehabilitantów
  • duszpasterzy
  • wolontariuszy

Wszyscy oni pracują, by zaspokajać potrzeby somatyczne, czyli uśmierzać ból i inne objawy, potrzeby psychosocjalne oraz duchowe osób chorych paliatywnie. Opieka paliatywna jest zobowiązana do zaspokajania wszystkich tych potrzeb bez względu na to, gdzie chory przebywa, czy jest to dom, hospicjum czy szpital. Optymalnie jest, gdy miejscem pobytu chorego w stanie paliatywnym jest dom rodzinny. Trudno się dziwić, że osoba śmiertelnie chora chciałaby przeżyć ostatni etap swojego życia wśród rodziny i w swoim własnym domu. Jednak statystyki wykazują, że dzieje się tak coraz rzadziej a chorzy umierają w hospicjach i szpitalach.

Więcej o opiece paliatywnej dowiesz się z: https://infosenior.pl/opieka-paliatywna

Opieka paliatywna w domu

Prowadzenie opieki paliatywnej w domu wymaga współpracy całej rodziny i oczywiście interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, na który składają się: lekarz, pielęgniarki, fizjoterapeuta, pracownik socjalny oraz duchowny. Dodatkowo rodzina chorego jest uprawniona do bezpłatnego wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Ma prawo do okresowego posiadania specjalnego łóżka elektrycznego, wózka inwalidzkiego, materaców przeciwodleżynowych, nakładek na wannę i WC oraz pomp infuzyjnych, koncentratorów tlenu, inhalatorów oraz stojaków do mocowania kroplówek.

Jeżeli rodzinę opiekującą się osobą chorą nie stać na realizację wszystkich potrzeb chorego, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Prawo do świadczeń ze strony NFZ powstaje, gdy chory posiada zdiagnozowaną, zaawansowaną i niekwalifikującą się do leczenia chorobę nowotworową lub inne przewlekłe schorzenia postępujące i zagrażająca jego życiu. Opieka paliatywna prowadzona w domu zawiera doradztwo psychiatryczne, psychologiczne i socjalne.

Przeczytaj też o opiece nad osobami starszymi: https://infosenior.pl/opieka-nad-osobami-starszymi

Opieka na chorym w stadium paliatywnym to skomplikowany i trudny proces, dla wszystkich. Wymaga współpracy zespołu i rodziny, która bierze na siebie największą część zadań. Założenia opieki paliatywnej powstały w Wielkiej Brytanii i tam znajduje się ona na bardzo wysokim poziomie. W Polsce rozwija się dopiero od lat 80.XXw. i działa u nas ok. 200 instytucji specjalizujących się w opiece paliatywnej. Dzisiaj można powiedzieć, że instytucjonalna opieka nad chorymi w hospicjach stoi na przyzwoitym poziomie, natomiast na dalsze rozwiązania cały czas czeka ważny jej obszar – opieka paliatywna w domu.

Zapoznaj się też z artykułami na PoProstuZdrowo.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Leczenie paliatywne dotyczy nie tylko pacjentów w stanach terminalnych.

Marcin Grzybowski
Marcin Grzybowski
3 lat temu
Reply to  Krzysztof

No właśnie,lekarz zaproponował chemioterapię paliatywną mojej Mamie,i tego nie rozumiem czy jest to próba leczenia czy tylko łagodzenia objawów.