Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Opowiadali jak sobie radzić w górach

Liczne wypadki w górach, czy też historie jak ta, która drugi rok z rzędu wydarzyła się w okresie świątecznym w rejonie Polany Włosienicy pokazują, że wiele osób o górach wciąż wie niewiele. Członkowie krzeszowskiego Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Żurawnica” starają się to zmieniać. 

Jak z bicza strzelił minęło dziesięć lat od powstania przy Gimnazjum w Krzeszowie Szkolnego Koło Krajoznawczo-Turystycznego „Żurawnica”, założonego przez nauczyciela geografii i historii Łukasza Elżbieciaka oraz uczącego wychowania fizycznego Grzegorza Matonoga (obaj są przewodnikami beskidzkimi i nadal opiekują się kołem). Skupia uczniów tej szkoły oraz absolwentów dla których góry, a zwłaszcza Beskidy i wędrówki po nich stały się pasją i formą aktywnego spędzania wolnego czasu.

Kilka miesięcy temu członkowie koła uznali, że posiadaną wiedzą i umiejętnościami powinni się podzielić z rówieśnikami. Przygotowali projekt „Koleżanki, koledzy – głowa do góry! Idziemy w góry”, który udało im się zrealizować dzięki uzyskaniu dotacji z programu „Działaj Lokalnie” realizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia w Stryszawie. W jego ramach odwiedzili szkoły podstawowe na terenie gminy stryszawskiej oraz SP nr 4 w Zawoi Przysłop. Podczas spotkań z uczniami klas IV-VI, korzystając po części z posiadanych już materiałów szkoleniowych, opowiadali jak należy przygotować się do górskich wycieczek, aby te były przyjemne i bezpieczne. W ciągu dwugodzinnych prelekcji prowadzonych przez koordynatora i cztery wolontariuszki, uczestnicy uczyli szkoleń się planować wycieczkę, gromadzić odpowiedni ekwipunek, a także poznawali zasady bezpieczeństwa w górach i udzielania pierwszej pomocy. – O dużym zainteresowaniu tematem świadczy fakt, iż większość uczestników zajęć wzięła udział w teście, którego nagrodą była dwudniowa wycieczka na Leskowiec. Zaskoczyło nas przygotowanie uczniów do testu. Wyniki, które uzyskiwali piszący były bardzo wysokie – mówi Łukasz Elżbieciak, koordynator projektu. Podkreśla, że wycieczka na Leskowiec umożliwiła wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce i zdobycie nowych umiejętności. – Wspaniała atmosfera w schronisku, pełny emocji quiz turystyczny, a także wiele godzin na szlaku pozwoliły lepiej poznać się nie tylko dzieciom, lecz również nauczycielom – zauważa. Podkreśla, że ostatnim akcentem tego projektu było spotkanie podsumowujące zorganizowane w Zespole Szkół w Krzeszowie. Zaproszono na nie uczniów i nauczycieli (uczestników projektu) projektu oraz dyrektorów szkół. Pokaz kilkuset zdjęć, wręczenie okolicznościowych dyplomów i podziękowań, a także nagród rzeczowych dla dzieci oficjalnie zakończyło wielomiesięczny projekt.

google_news