Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Opozycjoniści dostaną świadczenie wyrównawcze

Beata Kopczyńska. Fot. ZUS

Działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą wnioskować o świadczenie wyrównawcze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie, która pobiera emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2,4 tys. zł oraz ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Świadczenie to przysługuje od 15 października, czyli od dnia wejścia w życie przepisów dotyczących świadczenia wyrównawczego i nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o to świadczenie.

– Aby otrzymać świadczenie wyrównawcze trzeba złożyć wniosek i dołączyć do niego decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Osoba uprawniona do emerytury lub renty zagranicznej albo innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze musi także złożyć w ZUS dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wniosek o świadczenie wyrównawcze (na druku ER-SWA) można złożyć w każdej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty. Decyzję w sprawie świadczenia wyda placówka ZUS, która przyznała lub wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe. Jest on także do pobrania ze strony internetowej www.zus.pl.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan z B
Jan z B
11 dni temu

Zastanawiam się dlaczego pewna część (osobników) naszej ojczyzny wypisuje na forach kocopały.Ale do rzeczy,gdyby nie CI opozycjoniści ( i nie ci co mieli szczęście w grach liczbowych) to dzisiaj nasza Hercia siedziała by jak myszka pod miotłą-cicho,cicho,cichusieńko.Jak się mylę to przeproszę. Z poważaniem Jan z B.

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu

Podobny artykuł już raz był opublikowany i czytelnicy zgłosili komentarze. Zniknął?